My Favorite Movies


  wferrell1's Rating My Rating
1
Blades of Glory (2007,  PG-13)
Blades of Glory 5.0 Stars
The most physical movie I've played in yet! It is such a joy thinking of it. Jon was great!
Click to Rate
2
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
Click to Rate
3
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 5.0 Stars
Loved playing in it, and I loved watching it.
Click to Rate
4
Winter Passing (2006,  R)
Click to Rate
5
Curious George (2006,  G)
Click to Rate
6
Melinda and Melinda (,  PG-13)
Click to Rate
7
Step Brothers (2008,  R)
Click to Rate
8
Bewitched (2005,  PG-13)
Click to Rate
9
Elf (2003,  PG)
Click to Rate
10
Kicking & Screaming (2005,  PG)
Click to Rate
11
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Click to Rate
12
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury 5.0 Stars
One of my funniest films. The head-bobbing was the best.
Click to Rate
13
Old School (2003,  R)
Click to Rate
14
Saturday Night Live: The Best of Will Ferrell - Volume 2 (2004,  Unrated)
Click to Rate
15
Saturday Night Live: The Best of Will Ferrell (2002,  Unrated)
Click to Rate
16
The Thin Pink Line (2000,  Unrated)
Click to Rate
17
Wake Up, Ron Burgundy: The Lost Movie (2004,  Unrated)
Click to Rate
18
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
Click to Rate
19
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
Click to Rate
20
Oh, What a Lovely Tea Party (2004,  Unrated)
Click to Rate
21
The Wendell Baker Story (2005,  PG-13)
Click to Rate
22
Zoolander (2001,  PG-13)
Click to Rate
23
The Suburbans (1999,  R)
Click to Rate
24
Superstar (1999,  PG-13)
Click to Rate
25
The Producers (2005,  PG-13)
Click to Rate
26
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
Click to Rate
27
Funky Town (2000,  Unrated)
Click to Rate
28
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Click to Rate
29
School for Scoundrels (2006,  PG-13)
Click to Rate
30
Surf's Up (2007,  PG)
Click to Rate
31
Monster House (2006,  PG)
Click to Rate
32
Grandma's Boy (2006,  R)
Click to Rate
33
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers 5.0 Stars
I played in this movie! It isn't for children under at least 12, because of the usual language and (you know) adult stuff. Haha. But it is absolutely hilarious!
Click to Rate
34
The Greatest Game Ever Played (2005,  PG)
Click to Rate
35
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd (2003,  PG-13)
Click to Rate
36
Disturbia (2007,  PG-13)
Disturbia 5.0 Stars
Fantastic movie! One of my favs! Shia LaBeouf is a fantastic young actor! Well done!
Click to Rate
37
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Click to Rate
38
Transformers (2007,  PG-13)
Click to Rate
39
Holes (2003,  PG)
Click to Rate
40
Bobby (2006,  R)
Click to Rate
41
Invincible (2006,  PG)
Click to Rate
42
Four Brothers (2005,  R)
Click to Rate
43
The Italian Job (2003,  PG-13)
Click to Rate
44
Fear (1996,  R)
Click to Rate
45
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
Click to Rate
46
The Corruptor (1998,  R)
Click to Rate
47
The Departed (2006,  R)
Click to Rate
48
Shooter (2007,  R)
Click to Rate
49
Annapolis (2006,  PG-13)
Click to Rate
50
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
51
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
Click to Rate
52
Dead Silence (2007,  R)
Click to Rate
53
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Click to Rate
54
Not Another Teen Movie (2001,  R)
Click to Rate
55
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
Click to Rate
56
TMNT: Teenage Mutant Ninja Turtles (2007,  PG)
Click to Rate
57
The Hot Chick (2002,  PG-13)
Click to Rate
58
My Super Ex-Girlfriend (2006,  PG-13)
Click to Rate