My Favorite Movies


  WHAAATEVER's Rating My Rating
1
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
waaaaaaaaaaaaaaaw , I mean waaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaw
I wana say waaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaw
2
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
I really like it , It's a fantastic movie ..... what can I say ,
he is Mel Gibson !!
3
The Last Samurai (2003,  R)
4
Last Man Standing (1996,  R)
Last Man Standing
I can't imagine any one else playing this movie better than u Bruse ... I really like it ..
5
Slumdog Millionaire (2008,  R)
Slumdog Millionaire
YAAA IT's written !!!!!!! Okay... I didn't expect to find a movie that presents all of these issues in such a good way. Slumdog Millionaire surprised me in many ways, it's for sure one of the best movies of 2008. It's kind of those perfect movies that make you speechless. It's just wonderful to watch a film that really gives us an insight into a world most of us don't think about or know enough about. Everything about this movie deserves the glory; its unique storyline, the brilliant cinematography, the wonderful direction (Every Shot gives us a real taste of life in the "slums"), the soundtrack was soooo expressive, and the acting was just fabulous!!!!(The best actors in the whole movie were the young kids. The host of the game show was great too) and the sequence was just stunning... my favourite part of the movie is the first part. I loved the relationship between Jamal and Salim although this relation faces some barriers by time. This movie spotlighted a lot of serious issues that mostly exist in poor communities but at the same time it reminded us of some of the noblest issues in our life.
6
Troy (2004,  R)
7
Remember the Titans (2000,  PG)
Remember the Titans
Regardless of .. how wonderful is the story of this movie and how it limelights an important time of the history ...... It's just unfair to mention this movie without talking about how impressive those actors was !!!!!! just waaaaw
8
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
Actually it's a confusing movie , with mixed feelings ... But Russel was GREAAAT in this movie !!!!
9
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en)
Brad Pitt & Morgan Freeman... Are you kidding me !!!! what a fellowship !!! And let me tell u smthing -------> That ending was splendid ... I didn't expect it at all ... This movie deserves the glory !!
10
Unbreakable (2000,  PG-13)
11
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Bruce Wiliis and Haley Joel Osment made the movie great ... Before the end u will say "aha that's good ... so, what's next??!! " and when u see the end u will feel like whaaaaaat !!! >>> waaaw that's smartness :P ... GoOoOoOoD job ... This movie touched ma heart :)
12
Final Destination (2000,  R)
13
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
I'm gonna buy this movie & keep it 4 ma grandchildren .. !! ooooh that means for 40 years .. never mind !! They will like it ...
I don know how 2 say this >>> SIMPLYYYY ( This movie is ROCKKKKK !!!!!! ) ...
14
Payback (1999,  R)
Payback
well, well ,well... Gibson in one of his best roles again ... I really liked this revenge story ..It's filled with a morbid sense of humor and it's kind of dark stories that require reading between the lines to enjoy it ... love it :)
15
The Others (2001,  PG-13)
The Others
A VERY GOOD MOVIE !! ... I liked the end, it was totally unexpected !!
16
The Hole (2001,  R)
17
Panic Room (2002,  R)
18
John Q (2002,  PG-13)
19
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember
Sooooo romantic ...
20
Walk the Line (2005,  PG-13)
Walk the Line
"Walk the Line" is the best movie of its type .. Joaquin and Reese both played their roles in a fabulous way .. They refreshed this movie ... "Walk the line" really got me into Cash and his music ... You have to watch this movie ..
21
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
action action action :)
22
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
The Joker was more than cooooooool , I love his character . Its the best movie at this year .
23
Saw (2004,  R)
24
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
Mamma Mia!
an interesting movie ...... hit songs , beautiful actresses & lovely time 2 spend ...
25
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3)
Out of the first 3 ..... I like this one the most . Bruce, Samuel and Jeremy did a fab job :)
26
Chocolat (2000,  PG-13)
Chocolat
A very yummy movie :P ...
I think it's a good reason to put it in ma favourites ..:)
27
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
28
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
29
National Treasure (2004,  PG)
30
300 (2007,  R)
31
Man on Fire (2004,  R)
32
Rush Hour (1998,  PG-13)
33
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
34
Die Hard (1988,  R)
35
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
36
Twilight (2008,  PG-13)
Twilight
A very good movie .. I really enjoyed it ...But still I found it kinda superficial, it could be deeper !!! ... A perfect cast with a nice chemistry .. love it :)
37
Road to Perdition (2002,  R)
38
The Hangover (2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments