Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  WharfRat08's Rating My Rating
1
Leaving Las Vegas (1995,  R)
Leaving Las Vegas 5.0 Stars
one of my most favorite films of all time
Click to Rate
2
The Last Picture Show (1971,  R)
The Last Picture Show 5.0 Stars
a cinematic masterpiece coming of age story adapted from the book by larry mcmurtry
Click to Rate
3
Jesus' Son (1999,  R)
Jesus' Son 5.0 Stars
wonderful film adaptation of denis johnson's novel
Click to Rate
4
Garden State (2004,  R)
Garden State 5.0 Stars
in my opinion one of the greatest and most true to life films i've ever seen. zach braff is a genius.
Click to Rate
5
Brokeback Mountain (2005,  R)
Brokeback Mountain 5.0 Stars
excellent film adaptation of annie proulx's wonderful novella.
Click to Rate
6
Midnight Cowboy (1969,  R)
Midnight Cowboy 5.0 Stars
one of my all time favorite films. wonderfully adapted from james leo herlihy's magnificent novel. the story of two street hustlers and their struggles in society
Click to Rate
7
Sordid Lives (2000,  R)
Sordid Lives 4.0 Stars
excellent film adapted from del shores wonderful play
Click to Rate
8
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) (1978,  R)
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) 4.0 Stars
another dandy little exploitation flick with the elements of a sick and stick adventure. for fans of classic exploitation films this is a classic must see.
Click to Rate
9
Reno 911!: Miami (2007,  R)
Reno 911!: Miami 4.0 Stars
absolutely loved it and am ready to watch it again
Click to Rate
10
Bukowski: Born into This (2003,  R)
Bukowski: Born into This 3.5 Stars
an awesome documentary over one of my most favorite and influential authors of all time
Click to Rate
11
Party Monster (2003,  R)
Party Monster 4.0 Stars
good one
Click to Rate
12
The Last Kiss (2006,  R)
The Last Kiss 3.5 Stars
excellent
Click to Rate
13
Barfly (1987,  R)
Click to Rate
14
Another Gay Movie (2006,  Unrated)
Click to Rate
15
The Velocity of Gary (1999,  R)
The Velocity of Gary 3.0 Stars
excellent picture , a tragic and funny look at a close knit group of friends
Click to Rate
16
Freeway 2: Confessions of a Trickbaby (1999,  R)
Click to Rate
17
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
Click to Rate
18
9 songs (,  Unrated)
Click to Rate
19
All Over Me (1997,  R)
Click to Rate
20
Ken Park (2002) (2002,  Unrated)
Click to Rate
21
Shortbus (2006,  Unrated)
Shortbus 5.0 Stars
the greatest sexual breakthrough in cinematic history and one of my all time favorites ever since i saw it last year.
Click to Rate
22
Totally F***ed Up (1994,  Unrated)
Totally F***ed Up 3.0 Stars
great film
Click to Rate
23
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
Mysterious Skin 5.0 Stars
a gregg araki masterpiece
Click to Rate
24
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) (1994,  R)
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) 4.5 Stars
fucking awesome movie
Click to Rate
25
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) 4.5 Stars
very beautiful film
Click to Rate
26
Art School Confidential (2006,  R)
Art School Confidential 4.5 Stars
another good ern from terry zwigoff
Click to Rate
27
Crumb (1994,  R)
Crumb 3.0 Stars
tommy likey tommy want crumb
Click to Rate
28
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (1994,  R)
Click to Rate
29
Edge of Seventeen (1999,  R)
Click to Rate
30
A Scanner Darkly (2006,  R)
Click to Rate
31
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
Click to Rate
32
Splendor (1999,  R)
Splendor 3.0 Stars
a witty and sexy film from gregg araki
Click to Rate
33
The Doom Generation (1995) (1995,  R)
Click to Rate
34
Nowhere (1997,  R)
Click to Rate
35
Natural Born Killers (1994,  R)
Click to Rate
36
Brick (2006,  R)
Brick 4.0 Stars
wonderful little modern day noir picture
Click to Rate
37
Kids (1995,  NC-17)
Click to Rate
38
Bully (2001,  R)
Click to Rate
39
Strangers with Candy (2005,  R)
Click to Rate
40
Dream a Little Dream (1989,  PG-13)
Click to Rate
41
Dream a Little Dream 2 (1994,  PG-13)
Click to Rate
42
Real Men (1987,  PG-13)
Click to Rate
43
Skin Deep (1989,  R)
Click to Rate
44
Chrystal (2004,  R)
Click to Rate
45
Freeway (1996,  R)
Click to Rate
46
Ted Bundy (2002,  R)
Click to Rate
47
Trees Lounge (1996,  R)
Click to Rate
48
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Click to Rate
49
Chasing Amy (1997,  R)
Click to Rate
50
Freaked (1993,  PG-13)
Click to Rate
51
The Toxic Avenger (1985,  R)
Click to Rate
52
Bull Durham (1988,  R)
Click to Rate
53
Duets (2000,  R)
Duets 3.0 Stars
a very good movie with a great cast
Click to Rate
54
Ghostbusters (1984,  PG)
Click to Rate
55