My Favorite Movies


  1. whatapickle
  2. amy

Give list a short description

  whatapickle's Rating My Rating
1
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
Mamma Mia! 5.0 Stars
AMAZING! I sooo sung along quite loudly in the cinema :D
Click to Rate
2
Pay It Forward (2000,  PG-13)
Pay It Forward 5.0 Stars
The most inspiring, deep, emotional, moving film I have ever ever seen. There is nothing like the feeling you have after watching this film. It is indescribable.
Click to Rate
3
Juno (2007,  PG-13)
Juno 5.0 Stars
My all time favourite film. Sooooo effing funny but also tugs at the heart strings :) and Ellen Page is nothing less than (in the words of Diablo Cody) "a superhuman"!
Click to Rate
4
Sex and the City (2008,  R)
Sex and the City 5.0 Stars
OH MY GOSH OH MY GOSH OH MY GOSH OH MY GOSH! I'M SO IN LOVE WITH THIS MOVIE!
Click to Rate
5
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
P.S. I Love You 5.0 Stars
It made me feel happy and sad and made me cry :(
Click to Rate
6
The Kite Runner (2008,  PG-13)
The Kite Runner 5.0 Stars
An extremely moving film.
Click to Rate
7
The Holiday (2006,  PG-13)
The Holiday 5.0 Stars
The music in this film is so pretty and I love it when he's like "if you were a song you'd sound like this" and plays that little piano bit. it's like AWWWWWWWW
Click to Rate
8
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge! 5.0 Stars
Sends shivers down my spine
Click to Rate
9
Jerry Maguire (1996,  R)
Click to Rate
10
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
11
The Green Mile (1999,  R)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments