My Favorite Movies
| whattawap's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
What Dreams May Come (1998, PG-13)
This movie is practically my bible. I love it! It generally talks about death and the afterlife regardless of religion. It is deep, philosophical, full of emotions, very artistic and truly heart-warming. Every dialogue was simply striking so choosing favorites was really very difficult. Truly a must-see! |
|
|
| 2 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005, PG-13) |
|
|
| 3 |
The Matrix Revolutions (2003, R) |
|
|
| 4 |
Rent (2005, PG-13)
this has become our (me and my friends) theme movie with seasons of love as our theme song as well. haha! it truly captures the harsh realities of life and art and how one could get through all of it with their friends, no matter how diverse and crazy one could be. very entertaining, liberating and smart. i love broadway! hahaha ;p |
|
|
| 5 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
|
| 6 |
Just Like Heaven (2005, PG-13) |
|
|
| 7 |
War of the Worlds (2005, PG-13) |
|
|
| 8 |
300 (2007, R) |
|
|
| 9 |
The Secret Garden (1993, G) |
|
|
| 10 |
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993, PG) |
|
|
| 11 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002, PG) |
|
|
| 12 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999, PG) |
|
|
| 13 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
|
| 14 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
|
| 15 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
|
| 16 |
The Matrix (1999, R) |
|
|
| 17 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
|
| 18 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
|
| 19 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
|
| 20 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
|
| 21 |
Troy (2004, R) |
|
|
| 22 |
Constantine (2005, R) |
|
|
| 23 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
|
| 24 |
When Harry Met Sally (1989, R) |
|
|
| 25 |
The Devil's Advocate (1997, R) |
|
|
| 26 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
|
| 27 |
If Only (2006, PG-13) |
|
|
| 28 |
Click (2006, PG-13) |
|
|
| 29 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
|
| 30 |
Ever After - A Cinderella Story (1998, PG-13) |
|
|
| 31 |
If Lucy Fell (1996, R) |
|
|
| 32 |
I.Q. (1994, PG) |
|
|
| 33 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004, PG-13) |
|
|
| 34 |
Elektra (2005, PG-13) |
|
|
| 35 |
The League of Extraordinary Gentlemen (2003, PG-13) |
|
|
| 36 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
|
| 37 |
Stardust (2007, PG-13) |
|
|
| 38 |
Martian Child (2007, PG) |
|
|
| 39 |
Contact (1997, PG)
science and religion has always been a great point of argument. this movie settles the dispute. science proves god and science, actually merely just relies on faith. everything can be proven by mystery and affirmed by faith. this movie is just GREAT! truly brilliant and highly spiritually intellectual. :) |
|
|
| 40 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
|
| 41 |
The Dark Knight (2008, PG-13)
2008's BEST!!! i adore heath ledger here. he was so damn freaky and effective. joker rules! i love everything about this film. the script, the philosophy, the sarcasm, the actors, the storytelling, the cinematography, the production crew, EVERYTHING! superb! it was very dark though. heavy to the chest but BRILLIANT. absolutely brilliant! ^_^ |
|
|
| 42 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
|
| 43 |
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005, PG) |
|
|
| 44 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007, R) |
|
|
| 45 |
Iron Man (Ironman) (2008, PG-13) |
|
|
| 46 |
Sex and the City (2008, R) |
|
|
| 47 |
Children of Men (2006, R) |
|
|
| 48 |
Mamma Mia! (2008, PG-13) |
|
|
| 49 |
Wanted (2008, R) |
|
|
| 50 |
The Sound of Music (1965, G) |


