My Favorite Movies


  WickedSweetDreams's Rating My Rating
1
300 (2007,  R)
300 5.0 Stars
ABSOLUTELY AMAZING!!
This movie was perfect in every way! Zack Snyder really captured Frank Miller's graphic novel.
Click to Rate
2
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz 5.0 Stars
Funny, funny, funny!!! Another example of Simon Pegg and Nick Frost's chemistry and comedy together.
Click to Rate
3
I, Robot (2004,  PG-13)
I, Robot 5.0 Stars
Great, fun movie. Will Smith is an amazing actor.
Click to Rate
4
Equilibrium (2002,  R)
Equilibrium 5.0 Stars
GREAT MOVIE!
Click to Rate
5
Constantine (2005,  R)
Constantine 5.0 Stars
This is an awesome movie!
Click to Rate
6
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale 5.0 Stars
Best James Bon ever! Daniel Craig played bond exactly how I feel he should be portrayed. 007 had his ass kicked, kicked major ass and was still very charming.
Click to Rate
7
Legends of the Fall (1994,  R)
Legends of the Fall 5.0 Stars
This movie has everything and the actors are positively brilliant!
Click to Rate
8
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
9
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
10
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
11
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
12
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead 5.0 Stars
Brilliant! Simon Pegg and Nick Frost work so well together.
Click to Rate
13
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Ghost Rider 3.5 Stars
I cannot imagine anyone other than Nicholas Cage in this movie, fun movie.
Click to Rate
14
28 Days Later (2003,  R)
28 Days Later 5.0 Stars
I love this movie! Very nicely done!
Click to Rate
15
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins 5.0 Stars
Best Batman ever! I love how they did not kill off the villains, it is great to know we will have the Scarecrow in a future installment to the series.
Click to Rate
16
Seven (Se7en) (1995,  R)
Click to Rate
17
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige 4.0 Stars
Wonderful movie with a great twist!
Click to Rate
18
Monsters, Inc. (2001,  G)
Monsters, Inc. 3.0 Stars
Fun, fun movie.
Click to Rate
19
Memento (2000,  R)
Memento 5.0 Stars
This movie captured my attention for the first second!
Click to Rate
20
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
21
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Click to Rate
22
Ace Ventura: Pet Detective (1994,  PG-13)
Click to Rate
23
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
Click to Rate
24
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
25
Zoolander (2001,  PG-13)
Click to Rate
26
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Click to Rate
27
Independence Day (1996,  PG-13)
Click to Rate
28
Wild Wild West (1999,  PG-13)
Click to Rate
29
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
Click to Rate
30
The Last Samurai (2003) (2003,  R)
Click to Rate
31
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
Click to Rate
32
Jade (1995,  R)
Click to Rate
33
Insomnia (2002,  R)
Click to Rate
34
Identity (2003,  R)
Identity 4.5 Stars
What a twisted, freaky movie! Love it!
Click to Rate
35
Open Range (2003,  R)
Click to Rate
36
Saw (2004,  R)
Click to Rate
37
The Emperor's New Groove (2000,  G)
Click to Rate
38
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
Click to Rate
39
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
Click to Rate
40
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum 5.0 Stars
This movie is amazing!
A lot of excitement and action, action, action!!! Matt Damon is the perfect Jason Bourne!!! Great way to end the series!
Click to Rate
41
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
Click to Rate
42
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Click to Rate
43
Mean Girls (2004,  PG-13)
Click to Rate
44
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
Click to Rate
45
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
Click to Rate
46
Shanghai Noon (2000,  PG-13)
Click to Rate
47
Wedding Crashers (2005,  R)
Click to Rate
48
Kung Fu Hustle (2005,  R)
Kung Fu Hustle 3.0 Stars
Neat, fun movie!
Click to Rate
49
Resident Evil (2002,  R)
Click to Rate
50
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Click to Rate
51
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
Resident Evil: Extinction Want To See
I love me some Milla!
Click to Rate
52
Planet of the Apes (2001,  PG-13)