My Favorite Movies
| wierdlygifted's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Monty Python's Life of Brian (1979, R) |
|
|
| 2 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
|
| 3 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
|
| 4 |
Mulan (1998, G) |
|
|
| 5 |
Ghost (1990, PG-13) |
|
|
| 6 |
The Lion King (1994, G) |
|
|
| 7 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
|
| 8 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
|
| 9 |
Practical Magic (1998, PG-13) |
|
|
| 10 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 11 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
|
| 12 |
About a Boy (2002, PG-13) |
|
|
| 13 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
|
| 14 |
Underworld (2003, R) |
|
|
| 15 |
Underworld: Evolution (2006, R) |
|
|
| 16 |
A Knight's Tale (2001, PG-13) |
|
|
| 17 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
|
| 18 |
Gladiator (2000, R) |
|
|
| 19 |
Dodgeball - A True Underdog Story (2004, PG-13) |
|
|
| 20 |
Resident Evil (2002, R) |
|
|
| 21 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
|
| 22 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
|
| 23 |
Sin City (2005, R) |
|
|
| 24 |
Chicago (2002, PG-13) |
|
|
| 25 |
Blade - Trinity (2004, R) |
|
|
| 26 |
Hogfather (2007, Unrated) |
|
|
| 27 |
Blade (1998, R) |
|
|
| 28 |
Shrek (2001, PG) |
|
|
| 29 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
|
| 30 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
|
| 31 |
The Bodyguard (1992, R) |
|
|
| 32 |
Four Weddings and a Funeral (1993, R) |
|
|
| 33 |
X2 (2003, PG-13) |
|
|
| 34 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
|
| 35 |
The Parent Trap (1961, G) |
|
|
| 36 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
|
| 37 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|



