My Favorite Movies
| William137194979's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Miracle in the Rain (1956, Unrated) |
|
|
| 2 |
Love with the Proper Stranger (1963, Unrated) |
|
|
| 3 |
Red Dawn (1984, PG-13) |
|
|
| 4 |
Alien (1979, R) |
|
|
| 5 |
Klute (1971, R) |
|
|
| 6 |
On Borrowed Time (1939, Unrated) |
|
|
| 7 |
The Incredible Shrinking Man (1957, Unrated) |
|
|
| 8 |
The Snake Pit (1948, Unrated) |
|
|
| 9 |
Almost Famous (2000, R) |
|
|
| 10 |
American Psycho (2000, R) |
|
|
| 11 |
Grease (1978, PG) |
|
|
| 12 |
My Big Fat Greek Wedding (2002, PG) |
|
|
| 13 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
|
| 14 |
The Letter (1940, Unrated) |
|
|
| 15 |
Autumn Leaves (1956, Unrated) |
|
|
| 16 |
Splendor in the Grass (1961, Unrated) |
|
|
| 17 |
Cabaret (1972, PG) |
|
|
| 18 |
Now, Voyager (1942, Unrated) |
|
|
| 19 |
Heaven Can Wait (1978, PG) |
|
|
| 20 |
Alice Adams (1935, Unrated) |
|
|
| 21 |
The Children's Hour (1961, Unrated) |
|
|
| 22 |
Wait Until Dark (1967, Unrated) |
|
|
| 23 |
Bus Stop (1956, Unrated) |
|
|
| 24 |
Grand Hotel (1932, Unrated) |
|
|
| 25 |
The Women (1939, Unrated) |
|
|
| 26 |
Camille (1936, Unrated) |
|
|
| 27 |
Love Letters (1945, PG-13) |
|
|
| 28 |
The Time Machine (1960, G) |
|
|
| 29 |
King Kong (1933) (1933, Unrated) |
|
|
| 30 |
Privilege (1967, Unrated) |
|
|
| 31 |
Random Harvest (1942, Unrated) |
|
|
| 32 |
Buster and Billie (1974, R) |
|
|
| 33 |
Auntie Mame (1958, Unrated) |
|
|
| 34 |
A Wedding (1978, PG) |
|
|
| 35 |
They Shoot Horses, Don't They? (1969, PG) |
|
|
| 36 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
|
| 37 |
Psycho (1960, R) |
|
|
| 38 |
The Garden of Allah (1936, Unrated) |
|
|
| 39 |
The Prince and the Showgirl (1957, Unrated) |
|
|
| 40 |
Niagara (1953, Unrated) |
|
|
| 41 |
The Clock (Under the Clock) (1945, Unrated) |
|
|
| 42 |
Harold and Maude (1971, PG) |
|
|
| 43 |
Laura (1944, Unrated) |
|
|
| 44 |
Leave Her to Heaven (1945, Unrated) |
|
|
| 45 |
The Mark of Zorro (1940, Unrated) |
|
|
| 46 |
Sorry, Wrong Number (1948, Unrated) |
|
|
| 47 |
Time After Time (1979, PG) |
|
|
| 48 |
Blood and Sand (1941, Unrated) |
|
|
| 49 |
Johnny Belinda (1948, Unrated) |
|
|
| 50 |
Possessed (1947, Unrated) |
|
|
| 51 |
Somewhere in Time (1980, PG) |
|
|
| 52 |
What Ever Happened to Baby Jane? (1962, Unrated) |
|
|
| 53 |
Hush...Hush, Sweet Charlotte (1964, Unrated) |
|
|
| 54 |
Some Like It Hot (1959, Unrated) |
|
|
| 55 |
Sentimental Journey (The Little Horse) (1946, G) |
|
|
| 56 |
Pollyanna (1960, G) |
|
|
| 57 |
Demon Seed (1977, R) |
|
|
| 58 |
Lost Horizon (1937, Unrated) |
|
|
| 59 |
Double Indemnity (1944, Unrated) |
|
|
| 60 |
Don't Look Now (1973, R) |
|
|


