My Favorite Movies


  William197751914's Rating My Rating
1
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
2
Steel Magnolias (1989,  PG)
3
Straight Talk (1992,  PG)
4
Jaws (1975,  PG)
5
Scavenger Hunt (1979,  PG)
6
Logan's Run (1976,  PG)
7
Scream (1996,  R)
8
Scream 2 (1997,  R)
9
Seems Like Old Times (1980,  PG)
10
Back to the Beach (1987,  PG)
11
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
12
Sex and the City (2008,  R)
13
Terror Train (1980,  R)
14
The Brady Bunch Movie (1995,  PG-13)
15
A Very Brady Sequel (1996,  PG-13)
16
A Very Brady Christmas (1988,  Unrated)
17
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
18
Enchanted (2007,  PG)
19
Halloween (1978,  R)
20
Halloween II (1981,  R)
21
Halloween H2O (1998,  R)
22
Earthquake (1974,  PG)
23
San Francisco (1936,  Unrated)
24
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
25
The Towering Inferno (1974,  PG)
26
Airport (1970,  G)
27
Airport '77 (1977,  PG)
28
Airport 1975 (1974,  PG)
29
The Concorde ... Airport '79 (Airport 1980) (1979,  PG)
30
Eye For An Eye (1996,  R)
31
Tammy and the Bachelor (1957,  Unrated)
32
Foul Play (1978,  PG)
33
Overboard (1987,  PG)
34
Bird on a Wire (1990,  PG-13)
35
The Beverly Hillbillies (1993,  PG)
36
Unlikely Angel (1996,  Unrated)
37
A Smoky Mountain Christmas (1986,  Unrated)
38
Sybil (,  Unrated)
39
On Golden Pond (1981,  PG)
40
The Electric Horseman (1979,  PG)
41
The Incredible Shrinking Woman (1981,  PG)
42
Nine to Five (9 to 5) (1980,  PG)
43
The Morning After (1986,  R)
44
White Squall (1996,  PG-13)
45
54 (1998,  R)
46
Boogie Nights (1997,  R)
47
Anne of Green Gables (1985,  Unrated)
48
Anne of Green Gables - The Sequel (1987,  G)
49
Anne of Green Gables: The Continuing Story (2000,  Unrated)
50
Sleeping Beauty (1959,  G)
51
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
52
Peter Pan (1953,  G)
53
Thunder and Lightning (Thunder on the Highway) (1977,  PG)
54
Ordinary Miracles (2005,  Unrated)
55
Justice in a Small Town (Hard Evidence)(Day of Reckoning) (1994,  Unrated)
56
Making Love (1982,  R)
57
Murder on Flight 502 (1975,  Unrated)
58
Blind Fear (1989,  PG)
59
Freaky Friday (2003,  PG)
60
Freaky Friday (1976,  G)
61
Prom Night (1980,  R)
62
Back Soon (2007,  Unrated)
63
Leaving Metropolis (2002,  Unrated)
64
Gone But Not Forgotten (2003,  Unrated)
65
Billy's Hollywood Screen Kiss (1998,  R)
66
Mommie Dearest (1981,  PG)
67
French Silk (1994,  R)
68
Seduced and Betrayed (1995,  Unrated)
69
Get Your Stuff (2000,  Unrated)
70
Open Cam (2005,  Unrated)
71
Quo Vadis (1951,  Unrated)
72
Holiday in Handcuffs (2007,  Unrated)
73
Wedding Wars (2006,  Unrated)
74
Dorian Blues (2005,  Unrated)
75
Socket (2007,  Unrated)
76
The Wizard of Oz (1939,  G)
77
Gone With the Wind (1939,  G)
78
What Ever Happened to Baby Jane? (1962,  Unrated)
79
Now, Voyager (1942,  Unrated)
80
The Mostly Unfabulous Social Life of Ethan Green (2006,  R)
81
The Broken Hearts Club (2000,  R)
82
It's My Party (1996,  R)
83
The Sum of Us (1995,  R)
84
Toy Story (1995,  G)
85
Toy Story 2 (1999,  G)
86
A Letter to Three Wives (1949,  Unrated)
87
State Fair (1945,  Unrated)
88
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
89
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
90
Nine Lives (2005,  R)
91
Coal Miner's Daughter (1980,  PG)
92
The Best Little Whorehouse in Texas (1982,  R)
93
Slutty Summer (2004,  Unrated)
94
Eating Out (2004,  Unrated)
95
Eating Out 2: Sloppy Seconds (2006,  Unrated)
96
Another Gay Movie (2006,  Unrated)
97
Another Gay Sequel: Gays Gone Wild! (2008,  Unrated)
98
Boy Culture (2006,  Unrated)
99
The Flintstones (1994,  PG)
100
The Main Event (1979,  PG)
101
The Christmas Box (1995,  PG)
102
Eve's Christmas (2004,  Unrated)
103
Little Women (1978,  Unrated)
104
The Lady in Red (1982,  Unrated)
105
Gloria (1999,  R)
106
Gloria (1980,  PG)
107
H.O.T.S. (1979,  R)
108
Prom Queen (2005,  Unrated)
109
The Glass Bottom Boat (1966,  Unrated)
110
Send Me No Flowers (1964,  Unrated)
111
Pillow Talk (1959,  Unrated)
112
Please Don't Eat the Daisies (1960,  Unrated)
113
The Singing Nun (1966,  Unrated)
114
Random Harvest (1942,  Unrated)
115
The Valley of Decision (1945,  Unrated)
116
Pride and Prejudice (1940,  Unrated)
117
Mrs. Miniver (1942,  Unrated)
118
The Miniver Story (1950,  Unrated)
119
Bambi (1942,  G)
120
Bambi II (2006,  Unrated)
121
Cinderella (1950,  G)
122
Lady and the Tramp (1955,  G)
123
Pollyanna (1960,  G)
124
The Parent Trap (1961,  G)
125
Breaking Away (1979,  PG)
126
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
127
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
128
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
129
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
130
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
131
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
132
Battlestar Galactica (1978,  PG)
133
It Happened at Lakewood Manor (Ants) (1977,  Unrated)
134
Boys Life 3 (2000,  Unrated)
135
Boys Life 2 (1997,  Unrated)
136
Boys Life: Three Stories of Love, Lust, and Liberation (1995,  Unrated)
137
Body Language (1992,  Unrated)
138
Visiting Hours (1982,  R)
139
Final Justice (1998,  Unrated)
140
Barry Manilow's Copacabana (1985,  Unrated)
141
The First Wives Club (1996,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments