Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
amandas list!
by
amanda
kat11473's new List
by
kat
Movies I Really Wanna See
by
Sebastian
Disturbing / Bizarre / Esoteric
by
The
The Worst Movies I Have Ever Seen
by
Tristan
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
WILLIAM
WILLIAM317496027's Rating
My Rating
1
Horror
(2002, R)
2
School of Horror
(2006, Unrated)
3
Drive-In Horror Series: Savage Spirit / They Feed
(, Unrated)
4
The Amityville Horror
(1979, R)
5
The Rocky Horror Picture Show
(1975, R)
6
Horror of Dracula
(1958, Unrated)
7
Scared to Death (Accent on Horror) (The Autopsy)
(1947, Unrated)
8
Horror Hospital (Computer Killers) (Doctor Bloodbath)
(1973, R)
9
Accepted
(2006, PG-13)
10
A Walk to Remember
(2002, PG)
11
50 First Dates
(2004, PG-13)
12
10 Things I Hate About You
(1999, PG-13)
13
2 Fast 2 Furious
(2003, PG-13)
14
8 Mile
(2002, R)
15
A Cinderella Story
(2004, PG)
16
A Nightmare on Elm Street
(1984, R)
17
Aliens
(1986, R)
18
Ace Ventura - When Nature Calls
(1995, PG-13)
19
American Pie 5: The Naked Mile
(2006, R)
20
American Pie 2
(2001, R)
21
American Pie
(1999, R)
22
American Beauty
(1999, R)
23
American Wedding
(2003, R)
24
American Pie Presents - Band Camp
(2005, R)
25
Armageddon
(1998, PG-13)
26
Anger Management
(2003, PG-13)
27
Bad Boys
(1995, R)
28
Bad Boys II
(2003, R)
29
Because I Said So
(2007, PG-13)
30
Beerfest
(2006, R)
31
Beetlejuice
(1988, PG)
32
Bend It Like Beckham
(2002, PG-13)
33
Big Daddy
(1999, PG-13)
34
Blade II (Blade 2)
(2002, R)
35
Blade - Trinity
(2004, R)
36
Blade Runner
(1982, R)
37
Chocolat
(2000, PG-13)
38
Cinderella
(1950, G)
39
Cinderella Man
(2005, PG-13)
40
City of Angels
(1998, PG-13)
41
Cheaper by the Dozen
(2003, PG)
42
Clueless
(1995, PG-13)
43
Click
(2006, PG-13)
44
Coyote Ugly
(2000, PG-13)
45
Cruel Intentions
(1999, R)
46
Cry Baby
(1990, PG-13)
47
Date Movie
(2006, PG-13)
48
Dazed and Confused
(1993, R)
49
Dead Poets Society
(1989, PG)
50
Dirty Dancing
(1987, PG-13)
51
Disturbia
(2007, PG-13)
52
Edward Scissorhands
(1990, PG-13)
53
Empire Records
(1995, PG-13)
54
Final Destination 2
(2003, R)
55
Fight Club
(1999, R)
56
Eragon
(2006, PG)
57
Freaky Friday
(2003, PG)
58
Four Brothers
(2005, R)
59
Friday Night Lights
(2004, PG-13)
60
Girl, Interrupted
(1999, R)
61
Good Will Hunting
(1997, R)