My Favorite Movies


  williamwalker24's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Changed movie going for ever
2
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
Star Trek II - The Wrath of Khan
Khaaann!
3
Fail-Safe (1964,  Unrated)
Fail-Safe
The greatest movie greatest cast EVER
4
The Lord of the Rings (1978,  PG)
The Lord of the Rings
J.R. Tolkken created a story that will last throughout time
5
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
6
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
7
Crimson Tide (1995,  R)
8
Catch-22 (1970,  R)
9
The Searchers (1956,  Unrated)
10
The Matrix (1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments