My Favorite Movies


  willowrootfaery's Rating My Rating
1
Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948,  Unrated)
2
The Thin Man (1934,  Unrated)
3
After the Thin Man (1936,  Unrated)
4
The Man Who Laughs (1928,  Unrated)
5
Rock & Rule (,  PG)
6
Fright Night (1985,  R)
7
Animal Crackers (1930,  G)
8
Night of the Living Dead (1990,  R)
9
Dark Passage (1947,  Unrated)
10
Help! (1965,  G)
11
Laugh, Clown, Laugh (1928,  Unrated)
12
Nicholas Nickleby (2002,  PG)
13
Blood Harvest (The Marvelous Mervo) (1987,  Unrated)
14
Haldane of the Secret Service (1923,  Unrated)
15
The Brainiac (1961,  Unrated)
16
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
17
Horse Feathers (1932,  Unrated)
18
Mr. Wu (1927,  Unrated)
19
The Last Man on Earth (1964,  Unrated)
20
Eegah! (1962,  Unrated)
21
You Can't Take It with You (1938,  Unrated)
22
The Dark Knight (2008,  PG-13)
23
Seven Chances (1925,  Unrated)
24
The Penalty (1920,  Unrated)
25
City Lights (1931,  Unrated)
26
Sin City (2005,  R)
27
V for Vendetta (2006,  R)
28
Born to Dance (1936,  Unrated)
29
The Jerk (1979,  R)
30
The Dark Crystal (1982,  PG)
31
Labyrinth (1986,  PG)
32
Glen or Glenda? (1953,  Unrated)
33
Dracula (1931,  Unrated)
34
Frankenstein (1931,  Unrated)
35
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) (2003,  R)
36
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
37
Sherlock Jr. (1924,  Unrated)
38
Night Nurse (1931,  Unrated)
39
The Shop Around the Corner (1940,  Unrated)
40
Metropolis (1927,  Unrated)
41
Stormy Weather (1943,  Unrated)
42
Elf (2003,  PG)
43
Lifeforce (1985,  R)
44
The Muppet Christmas Carol (1992,  G)
45
Spider Baby, or The Maddest Story Ever Told (Attack of the Liver Eaters) (1968,  Unrated)
46
The Man Who Came to Dinner (1942,  Unrated)
47
Son of Dracula (,  R)
48
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
49
Key Largo (1948,  Unrated)
50
Trilogy of Terror (1975,  Unrated)
51
Life with Father (1947,  Unrated)
52
Unbreakable (2000,  PG-13)
53
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
54
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
55
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
56
Valley Girl (1983,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments