Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. windxchime
  2. Windxchime

Give list a short description

  windxchime's Rating My Rating
1
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
Coyote Ugly 4.0 Stars
My favourites...nice soundtrack...
Click to Rate
2
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck) (2004,  Unrated)
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck) 5.0 Stars
my favourite...love it sooo much. simply love janghyuk sooo much...wat a pity tat he died in the movie...orh! so sad!
Click to Rate
3
Saibogujiman kwenchana (I'm a Cyborg, But That's OK) (2006,  Unrated)
Saibogujiman kwenchana (I'm a Cyborg, But That's OK) 3.0 Stars
very interesting...great stars but not a very good story plot...look out for rain n im soo jeon tats all!...
Click to Rate
4
The King and the Clown (2005,  Unrated)
The King and the Clown 4.5 Stars
very artistic...very breath taking and bold storyplot...Lee Joon Ki is very goood!!...
Click to Rate
5
Oechul (April Snow) (2005,  Unrated)
Oechul (April Snow) 3.0 Stars
typical love story and extramarital affairs...
Click to Rate
6
The Host (Gwoemul) (2006,  R)
The Host (Gwoemul) 4.5 Stars
very very breath taking...exciting n touching....
Click to Rate
7
The Sound of Music (1965,  G)
The Sound of Music 5.0 Stars
Best musical movie tat i ever watch before...just love it
Click to Rate
8
The King and I (1956,  G)
The King and I 4.5 Stars
best love story ever told...
Click to Rate
9
Keulraesik (The Classic) (2003,  Unrated)
Keulraesik (The Classic) 4.5 Stars
very shocking ending...touching n tear jerker...
Click to Rate
10
Nae meorisokui jiwoogae (A Moment to Remember) (2004,  Unrated)
Nae meorisokui jiwoogae (A Moment to Remember) 4.5 Stars
very sad...and a real tear jerker movie...
Click to Rate
11
A League of Their Own (1992,  PG)
A League of Their Own 4.0 Stars
OMG...just love tis movie soo much tat i cld repeat upteen times...gosh
Click to Rate
12
Minyeo-neun goerowo (200 Pounds Beauty) (2006,  Unrated)
Minyeo-neun goerowo (200 Pounds Beauty) 4.5 Stars
very the interesting...worth watching it...nice story plot though it is always d same old storyline!...Love it alot...Marvellous!
Click to Rate
13
Moon to (Protégé) (2007,  Unrated)
Moon to (Protégé) 5.0 Stars
very nice to watch!
Click to Rate
14
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2004,  R)
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 5.0 Stars
extremely cool!
Click to Rate
15
Infernal Affairs II (2003,  PG-13)
Infernal Affairs II 3.0 Stars
not a bad continuation!
Click to Rate
16
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan) (2003,  PG-13)
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan) 2.5 Stars
So so...
Click to Rate
17
Needing You (Goo naam gwa neui) (2000,  Unrated)
Needing You (Goo naam gwa neui) 4.5 Stars
very interesting comedy n touching enuff!
Click to Rate
18
Tau man ji D (Initial D) (2005,  Unrated)
Tau man ji D (Initial D) 2.5 Stars
speed is sooo nice!
Click to Rate
19
Love on a Diet (Sau san naam neui) (2001,  Unrated)
Click to Rate
20
Ngo joh aan gin diy gwai (My Left Eye Sees Ghosts) (2002,  Unrated)
Ngo joh aan gin diy gwai (My Left Eye Sees Ghosts) 4.5 Stars
the answer is soooo sad...n unexpected...neber know tat her love one is wif her all the while!...Sad!...
Click to Rate
21
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) (2003,  R)
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 4.0 Stars
very nice storyplot...
Click to Rate
22
Muk gong (Battle of Wits) (2006,  Unrated)
Muk gong (Battle of Wits) 4.5 Stars
the title of the movie tells u all..."Battle of the Wits"...
but it was rather sad towards the end...
Click to Rate
23
Baekmanjangja-ui cheot-sarang (A Millionaire's First Love) (2006,  Unrated)
Baekmanjangja-ui cheot-sarang (A Millionaire's First Love) 5.0 Stars
real great tear jerkers' movie...very touching and heart wrenching to watch...my tears kept rolling down...so sad
Click to Rate
24
Jopog Manura, (My Wife is a Gangster) (2001,  Unrated)
Jopog Manura, (My Wife is a Gangster) 4.0 Stars
very interesting!
Click to Rate
25
Jopog manura 2: Dolaon jeonseol (My Wife Is a Gangster 2) (2003,  Unrated)
Jopog manura 2: Dolaon jeonseol (My Wife Is a Gangster 2) 4.0 Stars
even more interesting...soo cool n awesome!
Click to Rate
26
Death Note (Desu nôto) (2006,  Unrated)
Death Note (Desu nôto) 5.0 Stars
OMG...tis is awesome! simply love the plot! i like tis story sooo much! it is soooo cool...it is really a battle of the wits...a great challenge!
Click to Rate
27
Desu nôto 2 (Death Note: The Last Name) (2008,  Unrated)
Desu nôto 2 (Death Note: The Last Name) 5.0 Stars
OMG...the continuation of part I!...tis is awesome! simply love the plot! i like tis story sooo much! it is soooo cool...it is really a battle of the wits...a great challenge! but the ending is a pity!
Click to Rate
28
Siwore (Il Mare) (2000,  Unrated)
Siwore (Il Mare) 4.0 Stars
nice story line!...simply love it!...
Click to Rate
29
Tung mung kei yun (Wait 'Til You're Older) (2005,  Unrated)
Tung mung kei yun (Wait 'Til You're Older) 3.5 Stars
lovely...touching!
Click to Rate
30
Full Time Killer (,  R)
Click to Rate
31
Tian xia wu zei (A World Without Thieves) (2004,  Unrated)
Tian xia wu zei (A World Without Thieves) 4.0 Stars
very sad ending!...
Click to Rate
32
Daai chek liu (Running on Karma) (An Intelligent Muscle Man) (2003,  Unrated)
Daai chek liu (Running on Karma) (An Intelligent Muscle Man) 4.0 Stars
very good meaning...a lesson learned from it!
Click to Rate
33
Lik goo lik goo san nin choi (Fat Choi Spirit) (2002,  Unrated)
Lik goo lik goo san nin choi (Fat Choi Spirit) 4.0 Stars
very very very interesting movie...love the cast, love the story plot...just love the atmosphere!
Click to Rate
34
The Fast and the Furious (2003,  PG-13)
The Fast and the Furious 4.0 Stars
love the speed...
Click to Rate
35
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Ocean's Eleven 3.0 Stars
not a bad movie...
Click to Rate
36
Notting Hill (1999,  PG-13)
Notting Hill 4.0 Stars
very interesting.
Click to Rate
37
Autumn in New York (2000,  PG-13)
Autumn in New York 4.0 Stars
very touching and sad
Click to Rate
38
Erin Brockovich (2000,  R)
Erin Brockovich 4.0 Stars
very meaningful...
Click to Rate
39
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
The Sixth Sense 4.5 Stars
full of surprises...u neber knoe the ending til the end...
Click to Rate
40
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
What Lies Beneath 4.0 Stars
not a bad choice...
Click to Rate
41
The Others (2001,  PG-13)
The Others 4.0 Stars
full of surprises...u neber knoe the ending til the end...
Click to Rate
42
Nang nak (1999,  Unrated)
Nang nak 4.5 Stars
very touching story indeed...n very the sad...
Click to Rate
43
Snakes on a Plane (2006,  R)
Snakes on a Plane 4.5 Stars
simply interesting...can make u laugh til stomach cramps...
Click to Rate
44
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth) 1.0 Star
a bit boring...
Click to Rate
45
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Miss Congeniality 4.0 Stars
very hilarious movie
Click to Rate
46
Wishing Stairs (2004,  R)
Wishing Stairs 3.5 Stars
not tat horror but infact a nice story...
Click to Rate
47
Donggabnaegi gwawoehagi (My Tutor Friend) (2003,  Unrated)
Donggabnaegi gwawoehagi (My Tutor Friend) 4.0 Stars
very interesting couple!
Click to Rate
48
Ice Age (2002,  PG)