My Favorite Movies


  wiredrascal6's Rating My Rating
1
Field of Dreams (1989,  PG)
Click to Rate
2
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
3
Dante's Peak (1997,  PG-13)
Click to Rate
4
Twister (1996,  PG-13)
Click to Rate
5
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Click to Rate
6
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
7
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
8
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
9
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
10
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
11
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
12
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
13
Mr. Holland's Opus (1995,  PG)
Click to Rate
14
The Prince and Me (2004,  PG)
Click to Rate
15
The Prince and Me 2 (2005,  PG)
Click to Rate
16
Music of the Heart (1999,  PG)
Click to Rate
17
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
Click to Rate
18
Just My Luck (2006,  PG-13)
Click to Rate
19
A Cinderella Story (2004,  PG)
Click to Rate
20
Little Princess (1939,  G)
Click to Rate
21
The Holiday (2006,  PG-13)
Click to Rate
22
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
Click to Rate
23
Sleepover (2004,  PG)
Click to Rate
24
Little Giants (1994,  PG)
Click to Rate
25
White Christmas (1954,  Unrated)
Click to Rate
26
Holiday Inn (1942,  Unrated)
Click to Rate
27
Barbie As The Princess and the Pauper (2004,  Unrated)
Click to Rate
28
Barbie as Rapunzel (2002,  Unrated)
Click to Rate
29
My Little Pony - A Very Minty Christmas (2007,  Unrated)
Click to Rate
30
Anastasia (1997,  G)
Click to Rate
31
Oswald - On-the-Go Oswald (,  Unrated)
Click to Rate
32
Strawberry Shortcake - Berry, Merry Christmas (2003,  G)
Click to Rate
33
Strawberry Shortcake - Moonlight Mysteries (,  Unrated)
Click to Rate
34
West Side Story (1961,  Unrated)
Click to Rate
35
The Sound of Music (1965,  G)
Click to Rate
36
The King and I (1956,  G)
Click to Rate
37
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
Click to Rate
38
Spider-Man (2002,  PG-13)
Click to Rate
39
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Click to Rate
40
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Click to Rate
41
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
42
The Sandlot (1993,  PG)
Click to Rate
43
My Fair Lady (1964,  G)
Click to Rate
44
A Boyfriend for Christmas (2004,  Unrated)
Click to Rate
45
Elizabethtown (2005,  PG-13)
Click to Rate
46
Big (1988,  PG)
Click to Rate
47
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate
48
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Click to Rate
49
Daddy Day Care (2003,  PG)
Click to Rate
50
Mean Girls (2004,  PG-13)
Click to Rate
51
A Walk to Remember (2002,  PG)
Click to Rate
52
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Click to Rate
53
American Pie (1999,  R)
Click to Rate