My Favorite Movies
| wirehangerlobotomy's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Deep Red (Profondo rosso) (The Hatchet Murders) (1975, R) |
|
| 2 |
Hope and Glory (1987, PG-13) |
|
| 3 |
The Warriors (1979, R) |
|
| 4 |
An Angel at My Table (1990, R) |
|
| 5 |
Werewolf (1995, R) |
|
| 6 |
Subspecies (1991, R) |
|
| 7 |
Howling V: The Rebirth (1989, R) |
|
| 8 |
Welcome to the Dollhouse (1996, R) |
|
| 9 |
Lone Star (1996, R) |
|
| 10 |
The Lost Boys (1987, R) |
|
| 11 |
Beyond the Valley of the Dolls (1970, NC-17) |
|
| 12 |
Elvira, Mistress of the Dark (1988, PG-13) |
|
| 13 |
Anne of Green Gables (1985, Unrated) |
|
| 14 |
Anne of Green Gables - The Sequel (1987, G) |
|
| 15 |
Saturday Night Fever (1977, PG) |
|
| 16 |
Gymkata (1985, R) |
|
| 17 |
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999, R) |
|
| 18 |
I Shot Andy Warhol (1996, R) |
|
| 19 |
The Loved One (1965, Unrated) |
|
| 20 |
The Knack... and How to Get It (1965, Unrated) |
|
| 21 |
The Road from Coorain (2003, Unrated) |
|
| 22 |
Men At Work (1990, PG-13) |
|
| 23 |
The Horror of Frankenstein (1971, R) |
|
| 24 |
So I Married an Axe Murderer (1993, PG-13) |
|
| 25 |
Cold Comfort Farm (1996, PG) |
|
| 26 |
The Return of the Living Dead (1985, R) |
























