Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  wisherc13's Rating My Rating
1
Dogma (1999,  R)
Dogma 4.5 Stars
Extremely clever and witty, intelligent, funny, and well acted overall
Click to Rate
2
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
The Philadelphia Story 5.0 Stars
Funny, clever, witty, intelligent, touching, and with an infinite number of memorable lines.
With a cast like Grant, Hepburn, and Stewart you just can't loose- not to mention the drunken scene between Stewart and Hepburn :)
Love it
Click to Rate
3
Wuthering Heights (1939,  Unrated)
Wuthering Heights 5.0 Stars
This movie just PERSONIFIES passion in its best and most destructive forms- a must see for anyone.
It's one of my personal favorites and one of Laurence Olivier's greatest feats...
Click to Rate
4
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Click to Rate
5
Sense and Sensibility (1995,  PG)
Click to Rate
6
Good Will Hunting (1997,  R)
Good Will Hunting 4.5 Stars
The acting is phenominal and completely believable, the writing/story line is great in general, and it is just so witty and intelligent- I never tire of it...
Click to Rate
7
The Princess Bride (1987,  PG)
Click to Rate
8
Walking Across Egypt (2008,  PG-13)
Click to Rate
9
Sabrina (1954,  Unrated)
Click to Rate
10
The Dark Knight (2008,  PG-13)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments