You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Lists Created by Carroll & Fe...
witchyone8180's new List
View All Carroll & ...'s Lists
Related Lists
movies I own
by
Amy
Movies that I saw
by
rosu
My Favorite Movie Series
by
Desiree
soundman1023
by
scott
carolrodto's new List
by
carolina
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Carroll & Fe...
witchyone8180's Rating
My Rating
1
Pitch Black
(2000, R)
2
Dark Fury - The Chronicles of Riddick
(2002, Unrated)
3
The Chronicles of Riddick
(2004, Unrated)
4
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
(2005, PG)
Very cool
5
Hidalgo
(2004, PG-13)
6
Lethal Weapon
(1987, R)
7
Lethal Weapon 2
(1989, R)
8
Lethal Weapon 3
(1992, R)
9
Lethal Weapon 4
(1998, R)
10
Blade
(1998, R)
11
Blade II (Blade 2)
(2002, R)
12
Blade - Trinity
(2004, R)
13
Underworld
(2003, R)
14
Underworld: Evolution
(2006, R)
15
The Evil Dead
(1981, NC-17)
16
Evil Dead 2
(1987, R)
17
Army of Darkness
(1992, R)
18
See No Evil
(2006, R)
19
Resident Evil
(2002, R)
20
Resident Evil - Apocalypse
(2004, R)
21
The Ring
(2002, PG-13)
SICK!
22
The Ring Two
(2005, PG-13)
23
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
(2001, PG-13)
24
The Lord of the Rings - The Two Towers
(2002, PG-13)
25
The Lord of the Rings - The Return of the King
(2003, PG-13)
Awesome battles!
26
The Mummy
(1999, PG-13)
27
The Mummy Returns
(2001, PG-13)
28
The Scorpion King
(2002, PG-13)
29
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
(2001, PG)
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets
(2002, PG)
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
(2004, PG)
32
Harry Potter and the Goblet of Fire
(2005, PG-13)
Excellent addition to the HP saga.
33
Harry Potter and the Order of the Phoenix
(2007, PG-13)
34
Star Wars: Episode IV - A New Hope
(1977, PG)
35
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
(1980, PG)
36
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
(1983, PG)
37
300
(2007, R)
38
Pathfinder
(2006, R)
39
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno)
(2006, R)
40
Troy
(2004, R)
41
The 13th Warrior
(1999, R)
42
Practical Magic
(1998, PG-13)
43
The Craft
(1996, R)
44
The Waterboy
(1998, PG-13)
45
Independence Day
(1996, PG-13)
46
Alien
(1979, R)
47
Aliens
(1986, R)
48
Alien 3
(1992, R)
49
Alien Resurrection
(1997, R)
50
Predator
(1987, R)
51
Predator 2
(1990, R)
52
AVP - Alien Vs. Predator
(2004, PG-13)
53
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2)
(2007, R)
54
Harry Potter and the Half-Blood Prince
(2009, Unrated)
55
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D)
(1993, PG)
56
Tim Burton's Corpse Bride
(2005, PG)