My Favorite Movies
Give list a short description
| wittychickdiva's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 2 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 3 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 4 |
When Harry Met Sally (1989, R) |
|
| 5 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
| 6 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 7 |
The Legend of Zorro (2005, PG) |
|
| 8 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 9 |
Mission: Impossible III (2006, PG-13) |
|
| 10 |
Mission Impossible (1996, PG-13) |
|
| 11 |
Grease (1978, PG) |
|
| 12 |
The Ring (2002, PG-13) |
|
| 13 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 14 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 15 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 16 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001, PG) |
|
| 17 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 18 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 19 |
French Kiss (1995, PG-13) |
|
| 20 |
Kate & Leopold (2001, PG-13) |
|
| 21 |
Sleepless in Seattle (1993, PG) |
|
| 22 |
Psycho (1960, R) |
|
| 23 |
Troy (2004, R) |
|
| 24 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 25 |
Ghost (1990, R) |
|
| 26 |
Rebecca (1940, Unrated) |
|
| 27 |
The Ten Commandments (1956, G) |
|
| 28 |
Frankenstein (1931, Unrated) |
|
| 29 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 30 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 31 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 32 |
Bad Boys (1995, R) |
|
| 33 |
Big Momma's House 2 (2006, PG-13) |
|
| 34 |
Bus Stop (1956, Unrated) |
|
| 35 |
Niagara (1953, Unrated) |
|
| 36 |
Some Like It Hot (1959, Unrated) |
|
| 37 |
From Russia With Love (1964, PG) |
|
| 38 |
You Only Live Twice (1967, PG) |
|
| 39 |
Diamonds Are Forever (1971, PG) |
|
| 40 |
Marnie (1964, PG) |
|
| 41 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 42 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 43 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 44 |
Click (2006, PG-13) |
|
| 45 |
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) (2006, R) |
|
| 46 |
Roman Holiday (1953, Unrated) |
|
| 47 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004, PG-13) |
|
| 48 |
Cleopatra (1963, Unrated) |
|
| 49 |
The Ten Commandments (1923, Unrated) |
|
| 50 |
An Affair to Remember (1957, Unrated) |
|
| 51 |
Memento (2000, R) |
|
| 52 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 53 |
The Terminal (2004, PG-13) |
|
| 54 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 55 |
300 (2007, R) |
|
| 56 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 57 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 58 |
Stardust (2007, PG-13) |
|
| 59 |
The Painted Veil (2006, PG-13) |
|
| 60 |
Wuthering Heights (1939, G) |
|
| 61 |
Khuda Ke Liye (2007, Unrated) |
|
| 62 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 63 |
The Other Boleyn Girl (2008, PG-13) |
|
| 64 |
Shadows In The Sun (The Shadow Dancer) (2005, Unrated) |
|
| 65 |
P.S. I Love You (2007, PG-13) |
|
| 66 |
Augustus (2003, R) |
|
| 67 |
The Bucket List (2007, PG-13) |
|
| 68 |
Charlie's Angels (2000, PG-13) |
|
| 69 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
| 70 |
The Kite Runner (2008, PG-13) |
|
| 71 |
The Diary of Anne Frank (1959, Unrated) |
|
| 72 |
Zorba the Greek (1964, Unrated) |
|
| 73 |
Dan in Real Life (2007, PG-13) |
|
| 74 |
Definitely, Maybe (2008, PG-13) |
|
| 75 |
In Bruges (2008, R) |
|
| 76 |
Into the Wild (2007, R) |
|
| 77 |
Love in the Time of Cholera (2007, R) |
|
| 78 |
Northanger Abbey (2008, Unrated) |
|
| 79 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 80 |
To Kill A Mockingbird (1962, Unrated) |















































































