My Favorite Movies


  WizardsOfWaverlyPlaceFan4Life's Rating My Rating
1
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
Mamma Mia!
Mamma Mia! is an all time favorite film of mine. I saw it 5 times at the cinema as it was just that good. I loved all the singing and dacning and with already being an ABBA fan i knew all the words and could sing along! Everytime i saw it at the cinema it had everyone singing along and some were even dancing in their seats! It's a feel-good movie for the whole family to enjoy and watch together. It's a film that you never get sick of seeing and can watch it over and over and enjoy it even more!!! My favorite dance scene in the whole film is Dancing Queen as it pratically had nearly everyone from the film involved and singing on the board walk down by the ocean was a perfect finish to the song. I also loved Honey Honey, Lay All Your Love On Me, Does Your Mother Know & Waterloo. The entire film is hilarious and so romantic at the same time. I can't wait for the sequel!!! I own the DVD and watch it constantly, i even have the soundtrack album which i listen to constantly as well!!! I have the video to the song Gimme Gimme Gimme (A Man After Midnight) in my fave videos.
2
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
Terminator Salvation
This is the best Terminator film to date. Well...it is to me anyway!!! I never expected it to be as good as it was. I thought Christian Bale did a fantastic job as portraying the adult John Connor and Bryce Dallas Howard did a star turn as his wife. I especially liked the addition of Sam Worthington who played Marcus Wright. I loved that he was a terminator who didn't know he was a Terminator, and yet when he did find out he did everything he could to help John save the world, even giving him his own heart at the end to save his life so that John could continue his work wth the Resistance. I can't wait for the next one!!!
3
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember
This is my 2nd favorite film after A Little Princess. There aren't that many films that can make me cry but the ending to A Walk To Remember always brings tears to my eyes, as when Jamie dies it's just so sad. But i'm glad that she got to marry Landon before she died, as it was always her dream to have that one "walk to remember". I've always been a massive fan of Mandy Moore's and my favorite song of her's is Cry, the main song of A Walk To Remember. A true classic and a must see to all. I own the DVD and watch it constantly. I also have the videos to Cry and Only Hope in my fave videos as well as some trailers to the film.
4
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
This is my favorite film with the late Heath Ledger in. I love 10 Things I Hate About You as its really funny and a feel-good film. All the actors - Heath Ledger, Andrew Keegan, Joseph Gordon-Levitt, Larisa Oleynik, Julia Stiles, David Krumholtz, Susan May Pratt & Gabrielle Union - i love them all. My favorite part of the movie is when Patrick sings to Kat and gets chased my the school security and then Kat flashes her teacher in detention to get Patrick out!!! I love the whole film but Patrick singing is the best part and i have the video of it in my favorite videos. I own the DVD and watch it constantly.
5
A Little Princess (1995,  G)
A Little Princess
This film is my favorite film and can always make me cry. I love it so much as it's such a sweet film and shows the hardships of war and how everyone's lives are affected by it. I hate Miss Munchkin as she is horrible to the girls yet appears nice to the outside world. The way she treats Sara and Becky is appalling. The ending to this film is so sad and the part that always makes me cry the most, when Sara is trying to get her father to remember her screaming "Please Papa Please! Remember me!" and evil Miss Munchkin tells the police that she doesn't recognise him as the girl has no father. But of course the indian guy makes her father remember her with his magical abilities and he finally does with him running out into the rain shouting "Sara!" and Sara runs into her father's arms crying. It's so sad and so happy at the same time. I love the ending after the reunion as well as Sara's father adopts Becky and takes them back to India, with Miss Munchkin's sister now head of the orphange and Miss Munchkin working as a chimmney sweeper for the little boy that she was always so mean too - don't ya just love karma??? Another thing i love about this film is even after Sara believes that her father has died in battle and becomes a slave for Miss Munchkin, she believes in the magic of her own imagination and still sees herself as a little princess. Like all girls should, no matter what. A must see film for the whole family. Liesel Matthews who plays Sara is one my favorite actresses and i have the trailer to the film in my fave vidoes. I own the DVD and watch it (and cry) constantly.
6
Eurotrip (2003,  R)
Eurotrip
I love this film!!!!!!!!! Some of my favorite clips from the movie are in my favorite videos. I especially love the scene with the Italian guy that says "Me scuzy! Me scuzy!" That scene completely cracks me up all the time its so funny!!! This is the film where i first became a fan of Scott Mechlowicz and i own some of his films now, including Eurotrip. I reccomend this film to everyone who enjoys a good laugh and having a joke. I also really love the scene that features Club Vandersexxx, watch the film and you'll know what i mean!!! This film is a classic. I truly love it!!! I own the DVD and watch it constantly.
7
My Bloody Valentine 3-D (2009,  R)
My Bloody Valentine 3-D
I really liked this film. It was quite scary in places but a really good film overall. I loved it because it had Jensen Ackles in and you can forgive him for being the killer as he's totally hot!!! I'll be buying the DVD soon.
8
Twilight (2008,  PG-13)
Twilight
I loved Twilight. It really stuck to the book and stayed true. I thought that Robert Pattinson and Kristen Stewart were perfectly cast as Edward and Bella. They played the parts really well and looked so in love with each other as their chemistry was electric throughout the entire film. My favourite scene was the baseball scene as i think they shot that perfectly. I also really love the final scene at prom when Bella is begging Edward to bite her and change her, but instead he kisses her neck. My favorite Bella quote is "About three things I was absolutely positive. First, Edward was a vampire. Second, there was part of him - and I didn?t know how potent that part might be - that thirsted for my blood. And third, I was unconditionally and irrevocably in love with him." And from Bella and Edward i love: "And so the lion fell in love with the lamb." "What a stupid lamb." "What a sick, masochistic lion". Those are the best to me. I can't wait to see New Moon! November is far to far away!!! I own the DVD and watch it constantly.
9
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
As much as i loved the first Transformers i have to say that Transformers 2: Revenge of the Fallen was even better!!! The action just got way better in this film , and i loved that even though Sam tried to live a normal college life when the time came for him to save his friends the Tranformers, he dropped everything and went rushing to help them. I cried when Optimus Prime died and was overjoyed when Sam risked everything to bring him back to life, and eventually succeeded. I'm glad that Sam & Mikaela managed to make their love work and stayed together, with Mikaela finally telling Sam that she loved him as he was dying, which along with Optimus Prime's death, also brought tears to my eyes. A great film and i can't wait for the 3rd in the trilogy! I can't wait to onw the DVD!!!
10
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
I love Transformers. Shia was so good as Sam Witwicky and Megan Fox did a great job as Mikaela Banes too. They were prefectly cast as the leads. I loved all the action and suspene in the film. My favorite Transformers were Bumblebee and Optimus Prime. You never knew what was going to be around the corner and that's what made this film so great and entertaining to watch. Not only did the actors have some great lines but so did the Transformers themselves as they too were all really funny. I couldn't wait for the sequel and that turned out to be even better!!! But i'll still always love Transformers as well. I own the DVD and watch it constantly.
11
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
This is the best Indiana Jones film yet!!! Raiders of the Lost Ark used to be my favorite until i saw this one. The whole film had it's really funny moments and i think Shia did an amazing job of portraying a young Indiana Jones in the making. Shia and Harrison were the perfect father/son team and had a great on-screen bond. I loved the part where they were on Mutt's motorbike and driving through the university and being chased by the car, such a classic Indy moment!!! I did feel that the movie was a little far fetched with the whole alien part at the end and when they drove off in their spaceship, but overall this was a great film and a favorite of mine.
12
Disturbia (2007,  PG-13)
Disturbia
This film was really intense at times. It was sad when Kale lost his father in the car crash and i really felt his pain when he punched his teacher. I thought it was cool when he was walking around his garden trying to pin-point exactly where his ankle monitor would go off, as that's exactly what i would have done too. I always knew that the killer would be his next door neighbour as soon as we saw him as he had that look about him and was really creepy too. It was a great film and the ending was so good with Shia LaBeouf and Carrie-Anne Moss pulling off a great performance towards the final showdown with the deranged neighbour!!!
13
Star Trek (2009,  PG-13)
Star Trek
This is my must see film of the year!!! I LOVED it!!! I've never been a fan of Star Trek before and was only interested in seeing this purely to see Zachary Quinto as Spock, as i'm a fan of his in Heores, where he plays Sylar. I must say that this film had me on the edge of my seat throughout. It was so good that i saw it a total of 3 times at the cinema, i would have seen it loads more but it stopped showing after my 3rd view. I can't wait to own the DVD so that i can watch it over and over. Not only was it full of action and totally entertaining but it was also really funny, with each character having their own funny moments. Simon Pegg was excellent as Scotty and so funny, just like he always is. I thought that Zachary Quinto did an amazing job as Spock and still thought that even with his big Spock ears that he was still quite cute!!! Chris Pine also did an amazing job as Captain Kirk, even if he was quite arroganf and abit of a know-it-all at times, he pulled it off right down to a tee. I loved Spock and Uhura being together even thought i know alot of fans didn't as originally it was always Kirk and Uhura, but i do think that Uhura was much more suited to Spock, and their realtionship was quite sweet. It was aslo great having Leonard Nimoy back as the original Spock. One of my favorite films of 2009 and a must see for all, even if your not a Trekkie, as i wasn't and still loved it!!! I can't wait for the sequel!!!
14
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
This film is so good and my 3rd favorite film to watch after A Little Princess and A Walk To Remember. Now that i think on it, all 3 of my Top 3 films are really sad films, and the only ones that can make me cry!! Titanic can too and that's number 4 on my list. I don't like watching films that can make me cry but i just can'r resist those 4 films! Ryan Gosling and Rachel McAdams did star turns as Noah and Allie and really made you feel their love and pain throughout the entire movie. I was really hoping that they would find their way back to each other and eventually, they did. As true love always waits. The ending was so sad and that's the part i cry at the most, as in their final hours, Allie finally remembered Noah, and they died peacefully in their sleep in each other's arms, just the way it should be. A great film and a must see for everyone. Even guys love it as a popular saying from guys these days after seeing The Notebook for the first time is "i've been Notebooked", and that saying is even sneaking into the odd TV Show and other movies these days too!!! I own the DVD and watch it constantly. I also have the trailer and some extra clips of my fave parts in my fave videos.
15
Final Destination 2 (2003,  R)
Final Destination 2
This is my favorite Final Destination film out of them all. I love the motorway pile-up as i think it was filmed perfectly and it keeps you on the edge of your seat. I'm also a big fan of alot of the actors in this film and that's another reason i love it so much because of A.J. Cook, Michael Landes, Ali Larter, Jonathan Cherry, Justina Machado and Keegan Connor Tracy. They were all excellent in it and really pulled it off. I own the DVD and watch it constantly.
16
Final Destination 3 (2006,  R)
Final Destination 3
I love all the Final Destination films and this is my 2nd favorite after Final Destination 2. I've never liked roller coasters to begin with and now after seeing this i hate them even more and will never go on one again!!! I'm a big fan of actress Mary Elizabeth Winstead who plays Wendy and she was excellent in this film and did a really good job. I heard that when they were making this they had to go on the roller coaster a total of 13 times to get it just right and were all feeling really sick afterwards - i'll bet they were!!! But luckily the whole cast loved roller coasters - i wonder if they felt different after watching the film back??? I own the DVD and watch it constantly.
17
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
From Dusk Till Dawn
This is my favorite Vampire film!!! It even beats Twilight as From Dusk Till Dawn was around a long time before Twilight ever was!!! It's also my favorite George Clooney film. I love the western setting that the film has and i think all the actors and actresses did a great job portraying Vampires. Quentin Tarantino was excellent in this, quite deranged at times but then when isn't he in any film he does, but still an excellent actor. I especially loved Juliette Lewis as i thought she was really good at playing the sweet and innocent teenager until the time came to blown some Vampire brains out!!! A true classic of a Vampire film and i still need to see the sequels to it, but somehow i doubt they're as good as the first is. I own the DVD and watch it constantly.
18
Too Young to Marry (2007,  Unrated)
Too Young to Marry
This was a really good film. It just goes to show that no matter how old you are if your in love then you can truly make it last. Jessica and Max suffered alot of problems getting married so young with Jessica 17 and Max 18 but they battled on through. This film was really enjoyable and shows that love will work no matter your age and no matter what happens.
19
Vampire High (2002,  Unrated)
Vampire High
I loved Vampire High!!! I really miss this show and more people should see it!!!
20
Camp Rock (2008,  G)
Camp Rock
I love this film as i'm a MASSIVE Jonas Brothers fan!!! They all really proved that they could act in Camp Rock and even though Joe is my ultimate fave i really loved Kevin in this as he was so funny with all the daft things he used to come out and say!!! I became a fan of Demi Lovato and Meaghan Jette Martin after watching this too and i really love Demi as a singer as well and look forward to hearing Meaghan's songs too. I was already a fan of Alyson Stoner as i loved her in the Cheaper By The Dozen films and Step Up. I own the DVD and watch it constantly. My favprite songs from the movie are Gotta Find You, This Is Me and We Rock. I also own the soundtrack album and listen to it constantly. I can't wait for the seqeul!!!
21
Dracula - Dead and Loving It (1995,  PG-13)
Dracula - Dead and Loving It
I love this film! It's so funny!!! I have 2 favourite spoof films of Dracula with Dead And Loving It being my true favourite. The other is Love At First Bite. Dead And Loving it has so many funny moments and is a true classic to watch. All the actors are extremely funny in it and make the film very enjoyable. A great film and i would love to own the DVD one day, if i can ever find it!!!
22
Lesbian Vampire Killers (2009,  R)
Lesbian Vampire Killers
I loved this film!!!! It was hilarious throughout!!! Mathew Horne & James Corden were so funny especially James Corden with all the funny sayings that he came out with especially "The Sword of Dildo" - classic!!!! A favourite of mine now. I can't wait to own the DVD so i can watch it again. And the Werewolf at the very end was hilarious - maybe that could be the sequel???
23
Buffy the Vampire Slayer (1992,  PG-13)
Buffy the Vampire Slayer
I saw this way before the TV Show of the same name started and it was so good and so funny!!! I love it and own the DVD which i watch constantly. As good as Kristy Swanson & Luke Perry were in this i don't think the show would have been as popular as it was if they had been in the roles. Still a great film though.
24
I'll Always Know What You Did Last Summer (2006,  R)
I'll Always Know What You Did Last Summer
A good film in the I Know franchise. The second will always be my favourite bit this was actually quite good. I didn't think it would have been as good without Jennifer Love Hewitt and Freddie Prinze Jr. from the first two, but it was. Quite different too and a little more violent and gruesome than the first two were. I still hope they make one more with Jennifer and Freddie someday.
25
I Still Know What You Did Last Summer (1998,  R)
I Still Know What You Did Last Summer
This is my favourite out of the I Know films and the best yet. It had me on the edge of my seat throughout and was great to have Jennifer Love Hewitt and Freddie Prinze Jr. back from the first. This is also my favourite film with Jennifer Love Hewitt along with Hearbreakers. I love this film!
26
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
I Know What You Did Last Summer
The first of the I Know films and really good. I'll always prefer the second more but the first was really good too as it paved the wat for all of the great sequels. I love Jennifer Love Hewitt and Freddie Prinze Jr. in both this and the second as they were perfectly cast together. I still hope that they make a final I Know film with Jennifer and Freddie one day.
27
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)
G.I. Joe: Rise of Cobra
I love Channing Tatum ever since i first saw him in Step Up and i think he's a really talented actor and can play any part. This was alot better than i thought it would be and i would love to see it again. Sienna Miller did a realtive good job but i don't sing her praises often as i can't stand her and normally she's a very wooden actress. If it haven't had been for Channing Tatum then i would never have seen this film. I'll be buying the DVD.
28
Fifteen and Pregnant (1998,  Unrated)
Fifteen and Pregnant
One of Kirsten Dunst's best films, one of my favourites with her in. She plays teen mom Tina perfectly and shows the hardships of being a teen mom. Park Overall is great at playing her mom and towards the end they develop a better relationship with each other. I love this film. I own the DVD and watch it constantly.
29
Runaway Car (Out of Control) (1997,  Unrated)
Runaway Car (Out of Control)
I LOVE this film!!!! First time i saw it i was on the edge of my seat throughout!!! My mum loves it too as i got her hooked!!! I have lost count of how many times i have seen this film it's literally just that good!!!! I would hate to be trapped in a car that i couldn't control. A true story too which makes it even more frightening. Love love love it!!! I own the DVD and watch it constantly.
30
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
Bend It Like Beckham
The first film i ever saw with Keira Knightley and where i first became a fan of hers. I don't like football at all or even films to do with it but this was a really good film and one of my true favourites to watch. I loved every part of it!!! I own the DVD and watch it constantly.
31
To Be Fat Like Me (2007,  Unrated)
To Be Fat Like Me
A great film which proves that way too many people are prejudiced towards bigger people. This film has a really good point to make, that people should see others for their inner beauty more, and not what's on the outside. The world would be a much better place if we all did that. Which is why i make a point of getting to know a person on the inside instead of just the outside. A great film which i hope to own on DVD someday.
32
Jeff Dunham's Very Special Christmas Special (2008,  Unrated)
Jeff Dunham's Very Special Christmas Special
I love Jeff Dunham!!! He's totally hilarious!!! I love all of his puppets especially Achmed and Peanut as they are so funny and Peanut is totally crazy!!! A Very Special Christmas has to be his funniest that i have seen so far because Peanut is at his BEST in this one!!! Love it!!!!
33
Jeff Dunham: Spark of Insanity (2007,  Unrated)
Jeff Dunham: Spark of Insanity
Another great one from the equally great comedian Jeff Dunham!!! Once again Achmed and Peanut are the best, though Walter is quite funny in this one too!!! Love it!!!
34
Turbo: A Power Rangers Movie (1997,  PG)
Turbo: A Power Rangers Movie
Not as good as the first Power Rangers film but still a great sequel. Despite my age i love the Power Rangers as i grew up watching them and still do now. I loved the original rangers the best being the Mighty Morphin ones and the Turbo ones as well as the Zeo ones, after that they were new rangers all the time. I loved Tommy and Kat in this as it kinda hinted that they would end up together, Bulk and Skull were hilarious as usual and of course it was great to have Kimberly and Jason back. I own the DVD and watch it constantly.
35
Mighty Morphin Power Rangers - The Movie (1995,  PG)
Mighty Morphin Power Rangers - The Movie
My favourite of the 2 Power Rangers films starring the original rangers, the Mighty Morphin ones. I love everything about this film. Ivan Ooze is pretty funny in this for a baddie and Goldar is still as funny as ever too as well as Rita Repulsa and Lord Zedd. A great film and the best of the Power Rangers!!! I still love them despite my age!!! I own the DVD and watch it constantly.
36
The Fox and the Hound (1981,  G)
The Fox and the Hound
This is my favourite Disney film of all time. I love it. It is sad and funny and really enjoyable for the whole family. I love the friendship that develops between Tod and Copper as it's so sweet. I love that even though they are not meant to be friends they still are. I always cry at the part when the old woman leaves Tod in the forest as she knows it's the only way to keep him safe from Copper's owner. I really love the part at the end when Copper stands in front of Tod protecting him from his onwer who is going to shoot him, as they stopped being friends years ago but when the moment came they were still theor for each other and still cared deeply about each other. I own the DVD and watch it constantly.
37
Earth Girls Are Easy (1989,  PG)
Earth Girls Are Easy
I love this film!!! I first saw this film when i was 9. I'm only 1 year older than it too!!! It's such a funny film throughout and there are so many funny moments. And one weird moment and that's the dream that Valerie has, yet interesting at the same time. Jeff Goldblum, Jim Carrey and Damon Wayans as Mac, Wiploc and Zeebo are so funny! Wiploc is the funniest, he's my favorite of the aliens, as Jim Carrey is just hilarious in every film he's in! I'm actually surprised that throughout this film no one really noticed an alien spaceship in Valerie's swimming pool! I know i would have done!!! I really loved the ending when Valerie decided to leave with them all so she could be with Mac as they had fallen in love, i would have gone too, as what an experience!!! Such a good film and i reccomend everyone sees it at some point in their life.
38
High School Musical 3: Senior Year (2008,  G)
High School Musical 3: Senior Year
My favourite HSM film! It had better songs all round and more of the cast sang in it, not just the main ones of Troy, Gabriella, Chad, Sharpay & Ryan, as it also had Taylor, Martha & Kelsi singing more too. Zac was at his best looking out of all the HSM films in this one! I love it. I own the DVD and watch it constantly. I also own the soundtrack album.
39
Hairspray (2007,  PG)
Hairspray
Love it!!! A great remake!!!
40
High School Musical 2 (2007,  G)
High School Musical 2
Another great film from the HSM franchise. I loved the deleted song scene of Troy & Sharpay's, the one that i can't pronounce about the fish! A great song. I own the DVD and watch it constantly. I also own the soundtrack album.
41
High School Musical (2006,  Unrated)
High School Musical
The one that started it all and the one where i first became a fan of Zac, Vanessa, Ashley, Lucas, Corbin, Monique, Olesya, Kaycee and many more!!! A great film and a great cast that all went on to great things! I own the DVD and watch it constantly. I also own the soundtrack album.
42
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
The one that started it all and one of the best. Looking back on this they all looked so young and it shows. When you watch this and then the latest of the Half-Blood Prince you can see how much Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Tom Felton and all of the other young cast have matured. I love it. Truly a great start.
43
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
My favorite of the Harry Potter films. It's the one i've seen the most and it's also my favorite of the books to read too. I love every part of it. The best yet to me, i just loved the book so much and this is the best film adaption, so far.
44
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
I loved Gary Oldman's portrayal of Sirius Black in this, he did a really good job, better in the Order Of The Phoenix though. A really great film.
45
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
A really great film and so thrilling throughout. I cried when Cedric Diggory died, it was so sad.
46
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
A great take on the book and really enthralling all the way through. Really strong in places. Loved it.
47
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
A great film. It's not as strong as the others were but it's still a great film and i loved it. Needs to be watched more than once to feel the feel of what the book was.
48
Carpool (1996,  PG)
49
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid (2004,  PG-13)
50
Me Without You (2002,  R)
51
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
52
Weekend at Bernie's (1989,  PG-13)
53
Weekend at Bernie's II (1993,  PG)
54
My Father The Hero (1994,  PG)
55
Clueless (1995,  PG-13)
56
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
A true classic of a film! I love this film as it has everything in it being love, war, hardship, friendship, romance, comedy, and of course, the fact that it was based on the real devastion of the real Titanic makes it that more sad to watch, as it all happened for real. Jack & Rose's love story throughout the film is the best part. The ending always manages to bring tears to my eyes with Jack dying and Rose living. I also love the very end when an older Rose throws her locket into the ocean and then dies in her sleep, where we see her afterwards being reunited with her beloved Jack and everyone else who died aboard the Titanic. I have still yet to buy the DVD but will someday.
57
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
58
Overboard (1987,  PG)
59
A Very Brady Sequel (1996,  PG-13)
60
The Brady Bunch Movie (1995,  PG-13)
61
Sticks And Stones (1997,  PG-13)
62
Screamers (1996,  R)
Screamers
Screamers is my favorite Roy Dupuis film. It's the first film i ever saw him in and where i first became a fan of his. I have since seen alot of his films and i love him in the TV Show La Femme Nikita. I love Screamers as i'd never seen a film like it before and it had me on the edge of my seat throughout. It wasn't as gory as the sequel was but it was much better in my opinion as with this one i had no idea who was a Screamer and who wasn't but with the sequel it was quite easy to guess. Both great films but Screamers will always be my favourite of the 2. I own the DVD and watch it constantly.
63
Paulie (1998,  PG)
Paulie
This is one of my favourite films from when i was younger. I love Paulie the parrot!!! He is so funny and so adorable!!! The things that he gets upto in this film and all the adventures that he goes on to get back to owner. It's quite a sad film too throughout, but a truly great one as well. I hope to own the DVD someday.
64
Nine to Five (9 to 5) (1980,  PG)
Nine to Five (9 to 5)
I love Nine To Five!!! It's on of my favourite films. And the best of Dolly Parton's!!! I love the song 9 To 5 by Dolly as well as it's such a fun song to sing too and listen too as well. This film is hilarious throughout and so fun to watch with the whole family. I love it!!!
65
Gregory K (Switching Parents) (1993,  Unrated)
Gregory K (Switching Parents)
This is a really good film. It's based on a true story too. Gregory was the first child to ever divorce his parents, his father because he was abusive and his mother because she was an alcholic who cared more about drink than her sons. This film is really sad to watch but as soon as he meets the Wilson's who want to adopt him his life changes for the better. Joseph Gordon-Levitt does a star turn as young Gregory, who later becomes Sean. I love it.
66
The Time Traveler's Wife (2009,  PG-13)
The Time Traveler's Wife
This was such a good film and i really loved it. It was so sad throughout but so good too. I think the ending was quite bittersweet but i really did love it. Rachel McAdams and Eric Bana were great and perfectly cast. I loved it and will be buying the DVD.
67
Confessions of a Shopaholic (2009,  PG)
Confessions of a Shopaholic
This was hilarious!!! I loved it!!! Isla Fisher always manages to be funny in any film she makes, she's a great comical actress and one of my favorites. I especially loved her dance with Hugh when she had the fan and kept on hitting him in the face with it and those moves of hers - hilarilarity ensues!!! I've always liked Hugh Dancy but after watching him in this i now don't just like him but i LOVE him. He really is a great talented actor and one of my favorites. He was also funny in this. Isla & Hugh were the perfect team. I love this film and i'll be buying the DVD.
68
City of Ember (2008,  PG)
City of Ember
This was really good, much better than what i expected it to be. It had some of the weirdest wackiest creatures. Saoirse Ronan & Harry Treadaway were perfectly cast as Lena & Doon ad are now two of my favorite up and coming actors. Bill Murry was really mean as the mayor and Michael Landau was so funny as Sull. A really good film and i'll be buying the DVD.
69
Ginger Snaps Back - The Beginning (2004,  R)
70
Ginger Snaps 2 - Unleashed (2004,  R)
71
Ginger Snaps (2001,  R)
72
When a Stranger Calls (2006,  PG-13)
73
Black Christmas (2006,  R)
74
Cruel Intentions (1999,  R)
75
The Skulls (2000,  PG-13)
76
The Skulls 2 (2002,  R)
77
The Skulls 3 (2004,  PG-13)
78
Stealth (2005,  PG-13)
79
Tuck Everlasting (2002,  PG)
80
Not Another Teen Movie (2001,  R)
81
Romy and Michele's High School Reunion (1997,  R)
82
Léon (The Professional) (1994,  R)
83
Romy and Michele: In the Beginning (2005,  PG-13)
84
Corky Romano (2001,  PG-13)
85
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
86
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
Love Jim Carrey films!
87
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
88
George of the Jungle (1997,  PG)
89
Jumanji (1995,  PG)
90
Forrest Gump (1994,  PG-13)
91
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo
So funny i love Dory! Cried through it when Nemo got lost
92
Life or Something Like It (2002,  PG-13)
93
Just Married (2003,  PG-13)
94
Just Friends (2005,  PG-13)
95
The Hot Chick (2002,  PG-13)
The Hot Chick
This film is hilarious!!! I love Rob Schenider! I first saw The Animal with him and then The Hot Chick and i have to say that The Hot Chick is my fave of the 2!!! He is such a funny comical actor and truly great to watch. He does a star turn as a woman and is really funny, he does a great job of acting like a girl and walking like we do too!!! I love this and i own the DVD and watch it constantly.
96
The Animal (2001,  PG-13)
97
The House Bunny (2008,  PG-13)
98
Homeward Bound II - Lost in San Francisco (1996,  G)
99
Homeward Bound - The Incredible Journey (1993,  G)
100
Babe: Pig in the City (1998,  G)
101
Babe (1995,  G)
102
Balto (1995,  G)
103
Balto II: Wolf Quest (2002,  G)
104
Balto III: Wings of Change (2005,  G)
105
Beethoven (1992,  PG)
106
Beethoven's 2nd (1994,  PG)
107
Beethoven's 3rd (2000,  G)
108
Beethoven's 4th (2001,  G)
109
Beethoven's Big Break (2008,  PG)
110
Enemy of the State (1998,  R)
111
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
112
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
113
Jurassic Park (1993,  PG-13)
114
The Mummy (1999,  PG-13)
115
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
116
Journey to the Center of the Earth (Journey to the Center of the Earth 3D) (2008,  PG)
117
Sleepover (2004,  PG)
118
American Pie Presents: Beta House (2007,  R)
119
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
120
American Wedding (2003,  R)
121
American Pie (1999,  R)
American Pie
Love all the Ap films especially Beta House
122
American Pie 2 (2001,  R)
123
The Girl Next Door (2004,  R)
124
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
125
Stick It (2006,  PG-13)
126
American Pie Presents Book of Love (,  Unrated)
127
Baby Boom (1987,  PG)
128
Nine Months (1995,  PG-13)
129
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead (1991,  PG-13)
130
Adventures in Babysitting (1987,  PG-13)
131
Drop Dead Fred (1991,  PG-13)
132
Heartbreakers (2001,  PG-13)
133
Head Over Heels (2001,  PG-13)
134
The Page Turner (La Tourneuse de pages) (2006,  Unrated)
135
Shaadi Karke Phas Gaya Yaar (2005,  Unrated)
136
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) (1987,  PG)
137
Three Men and a Little Lady (1990,  PG)
138
The Water Babies (Slip Slide Adventures) (1978,  Unrated)
139
To Sir, With Love (1967,  Unrated)
140
To Sir, with Love 2 (1996,  Unrated)
141
Gracie's Choice: A Story of Love (2004,  Unrated)
142
Commando (1985,  R)
143
Total Recall (1990,  R)
144
Junior (1994,  PG-13)
145
3 Ninjas - High Noon on Mega Mountain (1998,  PG)
146
3 Ninjas Knuckle Up (1995,  PG-13)
147
3 Ninjas Kick Back (1994,  PG)
148
3 Ninjas (1992,  PG)
149
10,000 B.C. (2008,  PG-13)
150
27 Dresses (2008,  PG-13)
151
17 Again (2009,  PG-13)
17 Again
I loved this film! Aside from the High School Musical films, 17 Again is my fave Zac Efron film. It was really funny and Matthew Perry was great as the older version too. A great comedy that i can't wait to see again. I'll be buying the DVD so i can watch it over and over.
152
101 Dalmatians (1996,  G)
153
102 Dalmatians (2000,  G)
154
Another Cinderella Story (2008,  PG)
155
A Cinderella Story (2004,  PG)
A Cinderella Story
Love this a fave of mine
156
A Time for Dancing (2002,  PG-13)
157
Dancing on the Moon (Viens danser... sur la lune) (1998,  PG)
158
Aeon Flux (2005,  PG-13)
159
Ghost Rider (2007,  PG-13)
160
Iron Man (2008,  PG-13)
161
Armageddon (1998,  PG-13)
162
Poseidon (2006,  PG-13)
163
Blast from the Past (1999,  PG-13)
164
Casper Meets Wendy (1998,  PG)
165
Casper - A Spirited Beginning (1997,  PG)
166
Casper (1995,  PG)
167
Chain Reaction (1996,  PG-13)
168
Chasers (1994,  R)
169
Chasing Liberty (2004,  PG-13)
170
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004,  PG)
171
Herbie: Fully Loaded (2005,  G)
172
Simply Irresistible (1999,  PG-13)
173
Critters (1986,  PG-13)
174
Critters 2 - The Main Course (1988,  PG-13)
175
Critters 3 - You Are What They Eat (1991,  PG-13)
176
Critters 4 - They're Invading Your Space (1991,  PG-13)
177
Deep Impact (1998,  PG-13)
178
Dickie Roberts - Former Child Star (2003,  PG-13)
179
Dick (1999,  PG-13)
180
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
181
Ella Enchanted (2004,  PG)
182
Father of the Bride (1991,  PG)
183
Father of the Bride Part II (1995,  PG)
184
Meet the Parents (2000,  PG-13)
185
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Love them all. Can't wait for Meet The Little Fockers
186
Meet the Spartans (2008,  PG-13)
187
Flicka (2006,  PG)
188
Firelight (1997,  R)
189
Flipper (1996,  PG)
190
Fly Away Home (1996,  PG)
191
Freaky Friday (2003,  PG)
192
Fortress (1993,  R)
193
Fortress 2: Re-entry (1999,  R)
194
From Justin To Kelly (2003,  PG)
195
Ghost Dad (1990,  PG)
196
Ghost World (2001,  R)
197
Godzilla (1998,  PG-13)
198
Hancock (2008,  PG-13)
199
Enough (2002,  PG-13)
200
Hook (1991,  PG)
201
Ice Princess (2005,  G)
202
Jack and Sarah (1996,  PG)
203
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
204
Little Miss Sunshine (2006,  R)
205
Lorna Doone (2000,  PG)
206
Made of Honor (2008,  PG-13)
207
Make It Happen (2008,  PG-13)
208
Material Girls (2006,  PG)
209
Mean Creek (2004,  R)
210
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls
This has to be my favorite Lindsay Lohan film to date! Nothing of her's has ever beaten it and i doubt it ever will. This was also where i first became a fan of Rachel McAdams and Amanda Seyfried. I was already a fan of Lacey Chabert having watched her way back when she was in Party Of Five. They all gave great performances and made the film really funny. A true teen fave of mine to watch. I own the DVD and watch it constantly.
211
Meet Dave (2008,  PG)
212
Muriel's Wedding (1995,  R)
Muriel's Wedding
I love this film! This is my 4th favorite film. I love it. Everytime i see it i want to listen to ABBA songs! I always sing along to the ABBA songs in the movie too. Muriel is my favorite chracter i just love her and i first became a fan of Toni Collette and Rachel Griffiths from this film. It's funny throughout and a really great film for the entire family to enjoy and watch together. I absolutely love it and reccomend everyone gives it a chance as you'll love it! If your not a fan of ABBA before watching this then you definately will be towards the end of the film!!! I own the DVD and watch it constantly.
213
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
214
Bean (1997,  PG-13)
215
Nim's Island (2008,  PG)
216
Penelope (2006,  PG)
217
Picture Perfect (1997,  PG-13)
218
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
219
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
220
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman
Love this watch it all the time
221
Pride and Prejudice (2005,  PG)
222
Ratatouille (2007,  G)
223
Robots (2005,  PG)
224
Romeo and Juliet (1968,  PG)
225
Serenity (2005,  PG-13)
226
Sex and the City (2008,  R)
Sex and the City
I love Sex & The City and this was a great film version of the classic hit show. I loved everything about it as it had all the original cast members back and showed you what happened to them after the Season 6 finale and if they all got their happy endings. The film was quite sad in parts just like the show was but had a really great ending. I can't wait for the sequel!!!
227
She's All That (1999,  PG-13)
228
She's the Man (2006,  PG-13)
229
Sky High (2005,  PG)
230
The Accidental Husband (2009,  PG-13)
231
The Fifth Element (1997,  PG-13)
232
Lost in Space (1998,  PG-13)
233
The Island (2005,  PG-13)
234
Thirteen (2003,  R)
235
The Painted Veil (2006,  PG-13)
236
The Sleeping Dictionary (2003,  R)
237
The Big Hit (1998,  R)
238
Tank Girl (1995,  R)
239
The Super Mario Bros. (1990,  PG)
240
The Mexican (2001,  R)
241
The Pacifier (2005,  PG)
242
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
243
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
244
The Baby-Sitters Club (1995,  PG)
245
Trojan War (2004,  PG-13)
246
Where the Heart Is (2000,  PG-13)
247
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
248
White Chicks (2004,  PG-13)
White Chicks
I love every film that the Wayans brothers make and this is my favourite so far. I love everything about White Chicks as it's hilarious throughout!!! The things that they get upto when they become the white chicks are borderline hilarious!!! I love it!!! I own the DVD and watch it constantly.
249
Sorority Boys (2002,  R)
250
The Sweetest Thing (2002,  R)
251
Uptown Girls (2003,  PG-13)
252
Sugar & Spice (2001,  PG-13)
253
Slap Her... She's French (2002,  PG-13)
254
That Beautiful Somewhere (2007,  R)
255
Dadnapped (2009,  Unrated)
Dadnapped
I loved this film. Emily Osment, David Henrie, Jason Earles & Moises Arias were hilarious in it! They always are in everything. I love Emily, Jason & Moises in Hannah Montana and David in Wizards Of Waverly Place. I love every film that is on the Disney Channel and Dadnapped is one of them. I can't remember seeing Kirsten Stroms from Days Of Our Lives in it tho so i will have to watch it again now and see if i can spot her as she's one of my favorite Soap Opera actresses. A great film and a must see.
256
Princess Protection Program (2009,  Unrated)
Princess Protection Program
This was really funny. I really loved seeing Selena Gomez and Demi Lovato in a film together. They are both great actresses and made a really great funny film. I'll be buying this on DVD soon.
257
George and the Dragon (Dragon Sword) (2004,  PG)
258
Dragonheart (1996,  PG-13)
259
Dragonheart - A New Beginning (2000,  PG)
260
Dungeons & Dragons (2000,  PG-13)
261
Willow (1988,  PG)
262
The NeverEnding Story (1984,  PG)
263
The NeverEnding Story III - Escape From Fantasia (1996,  G)
264
The NeverEnding Story II - The Next Chapter (1991,  PG)
265
Prince Valiant (Prinz Eisenherz) (1997,  PG-13)
266
Wish Upon a Star (1996,  PG)
267
Sabrina the Teenage Witch (1996,  PG)
268
Sabrina Goes to Rome (1998,  Unrated)
269
Sabrina, Down Under (1999,  Unrated)
270
The Nightmare Room - Scareful What You Wish For (2002,  Unrated)
271
Storm of the Century (1999,  PG-13)
272
Cool Runnings (1993,  PG)
273
Uncle Buck (1989,  PG)
274
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
275
Escape to Witch Mountain (1995,  Unrated)
276
Bambi (1942,  G)
277
Disney's Aladdin (1992,  G)
278
Aladdin and the King of Thieves (1999,  G)
279
The Return of Jafar (Aladdin 2) (1994,  G)
280
Beauty and the Beast (1991,  G)
281
Beauty and the Beast - The Enchanted Christmas (1997,  G)
282
Beauty And The Beast - Belle's Magical World (1998,  G)
283
Cinderella (1950,  G)
284
Enchanted (2007,  PG)
285
Cinderella II - Dreams Come True (2002,  G)
286
Cinderella III: A Twist in Time (2007,  G)
287
A Simple Wish (1997,  PG)
288
Matilda (1996,  PG)
289
Madeline (1998,  PG)
290
Annie (1982,  G)
291
My Girl (1991,  PG)
292
My Girl 2 (1996,  PG)
293
Death of a Cheerleader (1994,  Unrated)
294
The Chase (1994,  PG-13)
295
Go Figure (2005,  Unrated)
296
My Super Sweet 16: The Movie (2007,  Unrated)
297
Airborne (1993,  PG)
298
Tales from the Crypt: Demon Knight (1995,  R)
299
Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood (1996,  R)
300
Born to Be Wild (1995,  PG)
301
Dunston Checks In (1996,  PG)
302
The Lion, the Witch, & the Wardrobe (TV SHOW) (,  G)
303
The Greatest Store in the World (1999,  Unrated)
304
Danielle Steel's Family Album (1994,  Unrated)
305
Santa Claus - The Movie (1985,  PG)
306
Prancer (1989,  G)
307
Prancer Returns (2001,  Unrated)
308
Once Upon a Forest (1993,  G)
309
Carry on Up the Jungle (Carry on Up the Congo) (1970,  Unrated)
310
Carry on Camping (1969,  Unrated)
311
Carry on Doctor (1972,  PG)
312
Carry on Again Doctor (1969,  Unrated)
313
Carry on Matron (1979,  Unrated)
314
Carry on Girls (1973,  Unrated)
315
Carry on Loving (1970,  Unrated)
316
Carry on Abroad (1972,  Unrated)
317
Carry on Cruising (1962,  Unrated)
318
The Hitcher (2007,  R)
319
The Hitcher (1986,  R)
320
Gone (2007,  R)
321
Joy Ride (Road Kill) (2001,  R)
322
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
323
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II (2011,  Unrated)
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II
I can't wait to see The Deathly Hallows. It's going to be sooo good!!!
324
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010,  Unrated)
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I
It's going to be sooo good i know it is!!! Shame it has to be split into 2 films but i'll be worth it i know it!!!
325
The Twilight Saga: Eclipse (2010,  Unrated)
The Twilight Saga: Eclipse
Only have to wait until May 2010 now and that isn't too far away!!! Can't wait!!!
326
Wish You Were Here (Too Much) (1987,  R)
Wish You Were Here (Too Much)
I really like this film. I would like to own it on DVD someday. It's such a funny film and everytime i hear the line of "Up your bum" just makes me laugh - anyone that has seen this film will know what i mean by that phrase!!! I love the scene at the end where she gets off the bus with her baby in a pram and walks past all the guys that she slept with and they all look at the baby and you just know they are all thinking "Oh no! Am i the father?" Such a great film!!!
327
Sidekicks (1993,  PG)
Sidekicks
I LOVED THIS FILM!!! I think it's one of Chuck Norris' best. I really loved Barry in this film as he's a daydreamer just like me. Not that i ever daydreamed of Chuck Norris but i get where he's coming from with this. I really love this film. It's been over 3 years since i last watched it and i really want to watch it again. A truly great film that i really love.
328
Flight of the Navigator (1986,  PG)
329
The Last Starfighter (1984,  PG)
330
SpaceCamp (Space Camp) (1986,  PG)
331
Coneheads (1993,  PG)
332
Attack of the 50 Foot Woman (1993,  R)
333
Solarbabies (1986,  PG-13)
334
The Blob (1988,  R)
335
Waterworld (1995,  PG-13)
336
BMX Bandits (1983,  Unrated)
337
Aliens in the Attic (2009,  PG)
Aliens in the Attic
This was hilarious all the way through!!! Everyone did an amazing job and the little aliens were so funny!!! Robert Hoffman was really good in this when he had to act like a robot when he got taken over by the aliens and was being controlled by the remote!!! Oh the amount of funny things that he did was just so funny, it had me in hysterics throughout the whole film!!! I really loved it this and i will be buying it when it comes out on DVD in February next year, shame i can't watch it again until then!!!
338
Gregory's Girl (1981,  PG)
339
The Blue Lagoon (1980,  R)
340
Return to the Blue Lagoon (1991,  PG-13)
341
Rosemary's Baby (1968,  R)
342
Escape to Witch Mountain (1975,  G)
343
Race to Witch Mountain (2009,  PG)
Race to Witch Mountain
I want to see this. I think it will be a good decent re-make.
344
Return from Witch Mountain (1978,  G)
345
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
346
The Indian in the Cupboard (1995,  PG)
347
The Polar Express (2004,  G)
348
Jawbreaker (1999,  R)
Jawbreaker
This is a decent enough film. When i first saw it i found it rather strange. I had to watch it more than once to get truly into it. I found the more times i watched it the better it became and the more i liked it. Rose McGowan is one of my favorite actresses ever since i saw her in the TV Show Charmed, and to see her in a film like Jawbreaker, which she made before she joined Charmed, was quite weird, as i was so used to seeing her as Paige in Charmed, and then this film she's bitchy and manipulative. The thing i found pretty freaky about this film was, how do i put this, well basically "death by Gobstopper", in a botched kidnapping, a prank gone wrong. So yeah, a little on the weird side, and not what i'm used to from Rose. But still a decent film and now a favorite of mine to watch.
349
Wizards on Deck with Hannah Montana (2009,  G)
Wizards on Deck with Hannah Montana
I love all the crossover eps of Disney Channel shows. Wizards Of Waverly Place, Hannah Montana and The Suite Life are my Top 3 Disney Channel shows and this crossover episode of all 3 shows was so funny!!! I loved it and i've seen it so many times now!!!
350
Wizards of Waverly Place The Movie (2009,  Unrated)
Wizards of Waverly Place The Movie
Wizards Of Waverly Place is my favorite Disney Channel TV Show. The movie was so good and i really loved it. Just like they are in the TV Show all the cast were really funny and did really good jobs of pulling the film off and making it just as funny as the TV Show is. When Jerry and Theresa forgot that they knew each other it was hilarious with Jerry flirting with other women and Theresa acting all embarassed around him at first, like a silly little teenager. My favorite part was the end with Alex and Justin battling for their wizard powers. I really wanted Alex to win but when she didn't know what spell to use to help her parents remember who they were again it was obvious that Justin should have won instead. I'm glad she finally got The Stone of Dreams back and was able to wish everything back to the way it was again so their parents remembered and Alex, Justin and Max still had their wizard powers. When it comes to the TV Show i'm undecided who i want to end up as a full wizard when the show ends for good. I'd like it to be Alex since she's my favorite but i think that Justin would be more responsible. I don't want Max to get them as he's too immature and i don't see it being Max anyway, it will be either Alex or Justin. I guess we'll see!!! I would love for there to be a sequel so i'm keeping my fingers crossed!!!
351
The Boondock Saints (1999,  R)
The Boondock Saints
I loved it. It was quite violent all the way through but it's a great film with alot of action and suspense. I can't wait to see the sequel as it's been 10 years since this one so it's about time!!!
352
Lawn Dogs (1998,  R)
Lawn Dogs
A favorite of mine. I first became a fan of Sam Rockwell in this film, and a young Mischa Barton did a really good job, it's actually strange seeing her so young as i've never really seen any of her films she did before The O.C. I loved the friendship between Trent and Devon, even though the neighbourhood found it strange that a 21 year old guy only wanted to be friends with a 10 year old girl. OK, i'll admit that is quite strange and you don't immediately think it's all an innocent friendship, but it was just that, an innocent friendship. It's a shame he was driven out of town in the end. I loved this film and i reccomend it to everyone.
353
The Joy Luck Club (1993,  R)
The Joy Luck Club
I love this film! Everyone one in it does a really great job and all the stories from each of the women are so sad, heartbreaking and really inspiring. It's such a sad film and always brings tears to my eyes. I've lost count how many times i've seen this film. I don't have a favorite story as each one is so sad and they are all so heartbreaking! A great film that i reccomend to all.
354
The Comebacks (2007,  PG-13)
The Comebacks
This film is hilarious throughout! I love it! Matthew Lawrence is really funny in it and he has just got really hotter over the years! I love him along with his brothers Joey and Andy, but Joey is my true favorite. I love the whole film but the most funniest part is when Matt's character fantasizes about himself and all the other guys on the team dancing to It's Raining Men in tiny little hotpants! It makes me laugh everytime, just thinking about it now i'm laughing! I really love this film.
355
The Suite Life of Zack & Cody: Lip Synchin' in the Rain (2008,  Unrated)
356
The Lizzie McGuire Movie (2003,  PG)
357
That's So Suite Life of Hannah Montana (,  G)
That's So Suite Life of Hannah Montana
This was really funny and a great combination on The Suite Life Of Zack & Cody, Hannah Montana & That's So Raven. I loved every part of it as all 3 are great Disney shows.
358
Halloweentown (1998,  Unrated)
359
Halloweentown II: Kalabar's Revenge (2001,  PG)
360
Halloweentown High (Halloweentown III) (2004,  Unrated)
361
Return to Halloweentown (Halloweentown IV) (2006,  Unrated)
362
Hocus Pocus (1993,  PG)
Hocus Pocus
Hocus Pocus is a favorite of mine because i grew up watching it and i just couldn't get enough! Winnie, Mary and Sarah are so funny throughout. I especially love the scene where Mary is flying on the Hoover because their brooms got stolen!!! I adore Binx the cat and it's so sad what happened to him when he was Thackery, as he was only trying to save his sister Emily. He really loved Dani too and i loved the ending when he was finally released from his curse of being Binx and was reunited with Emily. It's just a shame that he had to leave Dani, Max and Allison, especially Dani, but at least she got a kiss on the cheek from him before he left. I also really loved Billy as at first he went after them because Winnie told him too but then he became friends with Dani and joined their side, much to Winnie's anger!!! Hocus Pocus is a classic, not in the old sense, but just in the sense that it's a great film for the entire family to enjoy over and over again, just like mine all do.
363
The Monster Squad (1987,  PG-13)
364
Going to the Mat (2008,  G)
365
The Cheetah Girls 2 (2006,  Unrated)
366
The Cheetah Girls (2003,  Unrated)
367
The Cheetah Girls: One World (2008,  Unrated)
368
The Even Stevens Movie (2003,  G)
369
Hatching Pete (2009,  Unrated)
370
Cow Belles i (,  G)
371
Drake and Josh Go Hollywood (2006,  Unrated)
372
Pixel Perfect (2004,  Unrated)
373
Minutemen (2008,  Unrated)
374
Wendy Wu: Homecoming Warrior (2006,  PG)
375
Now You See It... (2005,  G)
376
A Modern Twain Story: The Prince and the Pauper (2007,  Unrated)
377
Mom's Got a Date with a Vampire (2000,  Unrated)
Mom's Got a Date with a Vampire
This was pretty funny and amusing. I really like Caroline Rhea from her days as Aunt Hilda in Sabrina The Teenage Witch and she was still as funny in this. I've only seen it the once and would really love to again one day, especially as i can't remember Laura Vandervoort from Smallville being in it.
378
Zoey 101: Spring Break-Up (,  Unrated)
379
Zoey 101: Goodbye Zoey (2008,  PG)
380
Zoey 101: Curse of PCA (2007,  Unrated)
381
Zoey 101: Chasing Zoey (2008,  Unrated)
382
Merry Christmas, Drake & Josh (2008,  Unrated)
383
Drake & Josh: Really Big Shrimp (2007,  Unrated)
384
Drake & Josh in New York (2008,  Unrated)
385
Model Behavior (2000,  Unrated)
386
Get A Clue (2002,  G)
387
Cadet Kelly (2002,  Unrated)
388
Twitches (2005,  Unrated)
389
Twitches Too (2007,  Unrated)
390
Nancy Drew (2007,  PG)
391
Dragonball Evolution (2009,  PG)
Dragonball Evolution
I've never seen the Dragonball cartoon before so i never knew the story going into this film. But regardless of that fact i loved it!!! I didn't think it would be as good as it was. I found that they had rather strange names in it but i guess they did in the TV Show too, since it is Japanese. I loved Goku's character and it was different seeing Emmy Rossum as Bulma in an action role, and playing a character who could fight. I liked Chi Chi too. And Justin Chatwin is really nice to look at, he's really easy on the eye that's for sure!!! I never in my wildest dreams would have suspected that Goku would turn out to be Ozaru!!! That was really shocking!!! But i'm glad that he came to his senses and got rid of Piccolo again. And he used his one wish to summon Shen Long by uniting the 7 Dragonballs and brought Master Roshi back to life. I especially loved it when Master Roshi said that Goku's grandfather had kicked him out of Heaven, or wherever it was he had gone, as that was when Shen Long brought him back to life. And those pesky Dragonballs had scattered again so they had to go out and find them all again - sequel anyone??? I'd love me a sequel!!!
392
If Only (2004,  PG-13)
If Only
I love this film. It's so sad and i cry all the way through, i just can't help it. Ian gets the chance to go back and spend his girlfriend Samantha's last day with her, but of course right from the start you know that when he gets that chance it's not going to end up the way it did, with Sam's death. He does everything he can to make her last day on earth special, without telling her why, so he doesn't scare her, and it's all so heartbreakingly sad, as not only until he realises that he's going to lose her forever, does he realize how much he loves her and doesn't want to lose her. The ending of the film when Ian dies instead of Sam is truly heartrenchingly sad to watch, and really tugs at the heartstrings. How anyone can not cry at that scene i don't know. The first time i saw this film i was crying my heart out at the very end, screaming "NO"! It's a great film nonetheless but just really sad to watch. You'd think the more times you see it you wouldn't cry as much but i always do, more even, as it just gets sadder and sadder the more i see it.
393
Summer Holiday (1963,  Unrated)
Summer Holiday
This film was made way before my time but i love it! I was over 20 years away from being born when Summer Holiday came out! My mum is a fan of Cliff Richard so i grew up watching Summer Holiday as she loved it and i gradually started to love it too. The best song by far is, of course, the one and only Summer Holiday. I love all the songs throughout and the love story between Don and Barbara. Barbara had a very bossy mother and i would have ran away from her too, just for some peace and quiet! I'm glad that she let Barbara leave with Don and the others in the end, even if it was only because she saw the potential that Don had to be a star, since Barbara was one too. You've got to love the old films, even if they are way before your time, as a classic is a classic!!!
394
It Happened at the World's Fair (1963,  Unrated)
395
Harry and the Hendersons (1987,  PG)
396
Just My Luck (2006,  PG-13)
Just My Luck
This film was really funny and one of my favorite Lindsay Lohan films. I thought Chris Pine was quite funny and amusing in this film, with all his bad luck. And then when his character kisses Lindsay's character and their luck is reversed, it was even funnier to see all the bad things happen to Lindsay, as she's a very good comical actress and can pull anything off. An hilarious film to watch throughout, i love it!!!
397
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
398
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
399
What a Girl Wants (2003,  PG)
400
The Birds (1963,  PG-13)
401
Village of the Damned (1995,  R)
402
The Russell Girl (2008,  Unrated)
403
Boat Trip (2003,  R)
404
Supergirl (1984,  PG)
405
D.A.R.Y.L. (1985,  PG)
406
The Goonies (1985,  PG)
407
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
408
The Princess Diaries (2001,  G)
The Princess Diaries
I love this film! It's so funny. I love the sequel too but this one will alway be that little bit better. Both films have such good casts, funny storylines and likeable characters. Julie Andrews is hilarious!!!
409
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
I love it. It's not as good as the first one as i believe the first Princess Diaries film will always be that little bit better and more funny but it was still really good. I really love the character Mia as she's so likeable, nice, kind and sweet, and not a diva like most princesses can be. This was also the first film i ever saw Chris Pine in and where i first became a fan of his, i love him!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments