My Favorite Movies

  1. wjp4107
  2. Wil

Fovorite na nga e... Wag na mag-description, diba...

  wjp4107's Rating My Rating
1
Crash (2004,  R)
Crash 4.5 Stars
With a top-notch ensemble cast, cathartic and unsettling story, backed by a solid and varied, original soundtrack and excellent cinematography! Watch it! And own the soundtrack too, Mark Isham did well with the score for this film.
Click to Rate
2
Babel (2006,  R)
Babel 4.5 Stars
Awesome film. Watch it! Watch it! Watch it! And check out the Original Soundtrack, it features the song of Ryuichi Sakamoto's Bibo No Aozora...
Click to Rate
3
The Hours (2002,  PG-13)
The Hours 4.5 Stars
I like this movie because of it's unique approach of relating the whole connections of each character... Plus the transformation they did to Nicole Kidman was very impressive.
Click to Rate
4
Cloverfield (2008,  PG-13)
Cloverfield 4.0 Stars
At the beginning of the movie, I thought my player wasn't functioning well, hehehe. But It's just really how it goes, it's like an art because of the style, technique and the development of the film. It's like watching The Blaire Witch Project again, but with a different angle.
Click to Rate
5
The Color Purple (1985,  PG-13)
The Color Purple 4.0 Stars
Aside from the fact that this is a Steven Spielberg movie, this is one of the astonishing few movies that our dear Oprah did. She plays the role of Sofia, the emotionally conflicted housewife of Albert Johnson (Danny Glover). I do believe that she is a strong actress as well.
Click to Rate
6
Frequency (2000,  PG-13)
Frequency 4.0 Stars
The movie was shown here in the Philippines in 2000, the same year that my father died. So... I mean, I wanted to believe that this movie really happened in real life.
Click to Rate
7
No Country for Old Men (2007,  R)
No Country for Old Men 4.0 Stars
I'll be definitely watching this over and over again.
Click to Rate
8
The Beach (2000,  R)
The Beach 3.0 Stars
What I like about this movie is that you can see and enjoy Thailand without actually being there... Plus the soundtrack is good too.
Click to Rate
9
The Goonies (1985,  PG)
The Goonies 3.0 Stars
This movie reminds me of my childhood, before we use to have a betamax copy of this film... As a kid, I truly enjoy watching adventure with a bit of action and lot's of fun stuff going on.
Click to Rate
10
Dazed and Confused (1993,  R)
Dazed and Confused 2.5 Stars
I once rented a VHS of this movie way back 1994, it was a video rental that once existed in Bahayang Pag-asa near the Shell gas station . My first impression of it's cover was it is just another teen flick movie, it's true that it is but I enjoy this so much.
Click to Rate
11
Reality Bites (1994,  PG-13)
Reality Bites 2.5 Stars
I remember watching this movie with some of my friends back in Pag-asa. I even bought the soundtrack 4 times because it was always been borrowed but it was never returned...
Click to Rate
12
Stand by Me (1986,  R)
Stand by Me 3.0 Stars
Love this movie since I was a kid.
Click to Rate
13
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape 3.0 Stars
This is a good example of a very dysfunctional family. First Leonardo DiCaprio movie I ever saw.
Click to Rate
14
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
What Dreams May Come 3.5 Stars
This movie makes you believe in eternity and a love that'll last forever.
Click to Rate
15
My Life (1993,  PG-13)
My Life 3.5 Stars
I skipped class in high school before and decided to watch a movie instead. There ain't much good movie at that time so I picked this one to watch. At first I thought I wouldn't enjoy this film but surprisingly I did.
Click to Rate
16
Mad Love (1995,  PG-13)
Mad Love 2.5 Stars
Summer of 1994 that this movie came out.
Click to Rate
17
Dancer in the Dark (2000,  R)
Click to Rate
18
The Painted Veil (2006,  PG-13)
Click to Rate
19
The Fountain (2006,  PG-13)
Click to Rate
20
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate
21
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
22
Memento (2000,  R)
Click to Rate
23
Altered States (1980,  R)
Click to Rate
24
The Dead Zone (1983,  R)
The Dead Zone 3.0 Stars
Ganda... Galing!
Click to Rate
25
sex, lies, and videotape (1989,  R)
Click to Rate
26
Dead Calm (1989,  R)
Click to Rate
27
Breaking and Entering (2007,  R)
Click to Rate
28
Boxing Helena (1993,  R)
Click to Rate
29
American History X (1998,  R)
Click to Rate
30
Arlington Road (1999,  R)
Click to Rate
31
The Hustler (1961,  Unrated)
Click to Rate
32
The Color of Money (1986,  R)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments