My Favorite Movies


  wolfwind's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
2
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
4
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
5
The Truth About Cats & Dogs (1996,  PG-13)
6
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
7
One Night With the King (2006,  PG)
8
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
9
Dead Poets Society (1989,  PG)
10
With Honors (1994,  PG-13)
11
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
12
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
13
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
16
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
17
Legends of the Fall (1994,  R)
18
Crying Freeman (1995,  Unrated)
19
The Parent Trap (1998,  PG)
20
Moon Child (,  Unrated)
21
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001,  Unrated)
22
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
23
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
24
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
25
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
26
Big Fish (2003,  PG-13)
27
300 (2007,  R)
28
Chocolat (2000,  PG-13)
29
City of Angels (1998,  PG-13)
30
Clueless (1995,  PG-13)
31
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
32
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
33
Final Fantasy VII - Advent Children (2006,  PG-13)
34
Hitch (2005,  PG-13)
35
Independence Day (1996,  PG-13)
36
Lady in the Water (2006,  PG-13)
37
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
38
Léon (The Professional) (1994,  R)
39
Liar Liar (1997,  PG-13)
40
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
41
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
42
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
43
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
44
Rush Hour (1998,  PG-13)
45
She's All That (1999,  PG-13)
46
Sleeping Beauty (1959,  G)
47
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
48
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
49
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
50
The Butterfly Effect (2004,  R)
51
The Little Mermaid (1989,  G)
52
The Lord of the Rings (1978,  PG)
53
The Notebook (2004,  PG-13)
54
The Mummy (1999,  PG-13)
55
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
56
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
57
X2 (2003,  PG-13)
58
Mrs. Winterbourne (1996,  PG-13)
59
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
60
Good Will Hunting (1997,  R)
61
X-Men (2000,  PG-13)
62
Black Hawk Down (2001,  R)
63
A Few Good Men (1992,  R)
64
Braveheart (1995,  R)
65
Armageddon (1998,  PG-13)
66
U-571 (2000,  PG-13)
67
The Truman Show (1998,  PG)
68
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
69
The Red Violin (1999,  R)
70
Frequency (2000,  PG-13)
71
Equilibrium (2002,  R)
72
Before Sunrise (1995,  R)
73
Before Sunset (2004,  R)
74
Ten Inch Hero (2007,  Unrated)
75
50 First Dates (2004,  PG-13)
76
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
77
The Lake House (2006,  PG)
78
She's the Man (2006,  PG-13)
79
The Sound of Music (1965,  G)
80
The Little Rascals (1994,  PG)
81
The Last Emperor (1987,  PG-13)
82
My Sassy Girl (2008,  PG-13)
83
Azumi (2003,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments