Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Lists Created by Martin
Top...
View All Martin's Lists
Related Lists
AFI's 10 Top 10
by
Alexander
Essential Art House: 50 Years Of Janus Films
by
Alexander
The Criterion Collection
by
Alexander
BFI Top 100 British Films [1999]
by
Alexander
Timeless Classics: 50- From Talkies to Gen Xers-19...
by
Yoli
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Martin
wolsgaard's Rating
My Rating
1
The Third Man
(1949, Unrated)
2
2001: A Space Odyssey
(1968, G)
3
Vertigo
(1958, PG)
4
There Will Be Blood
(2007, R)
5
Citizen Kane
(1941, PG)
6
The Godfather
(1972, R)
7
Fight Club
(1999, R)
8
The Dark Knight
(2008, PG-13)
9
One Flew over the Cuckoo's Nest
(1975, R)
10
The Graduate
(1967, PG)
11
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
(1980, PG)
12
Into the Wild
(2007, R)
13
Memento
(2000, R)
14
The Shining
(1980, R)
15
The Godfather, Part II
(1974, R)
16
Rashômon (Rashomon) (In the Woods)
(1950, Unrated)
17
Manhattan
(1979, R)
18
The Lady from Shanghai
(1948, Unrated)
19
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
(1954, Unrated)
20
2046
(2005, R)
21
Reservoir Dogs
(1992, R)
22
The Departed
(2006, R)
23
Jules and Jim
(1962, Unrated)
24
Le Mépris (Contempt)
(1963, Unrated)
25
Blade Runner
(1982, R)
26
Fargo
(1996, R)
27
Rear Window
(1954, PG)
28
A Clockwork Orange
(1971, R)
29
Snatch.
(2001, R)
30
Taxi Driver
(1976, R)
31
Marathon Man
(1976, R)
32
Casablanca
(1942, Unrated)
33
It's a Wonderful Life
(1946, Unrated)
34
North by Northwest
(1959, Unrated)
35
The Matrix
(1999, R)
36
Smultronstället (Wild Strawberries)
(1957, Unrated)
37
Once Upon a Time in the West
(1969, PG-13)
38
El Orfanato (The Orphanage)
(2007, R)
39
Garden State
(2004, R)
40
Cidade de Deus, (City of God)
(2003, R)
41
Raging Bull
(1980, R)
42
Full Metal Jacket
(1987, R)
43
M
(1931, Unrated)
44
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
(2004, R)
45
Pulp Fiction
(1994, R)
46
The Double Life of Veronique
(1991, R)
47
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet)
(1957, Unrated)
48
The Big Lebowski
(1998, R)
49
Magnolia
(1999, R)
50
The Usual Suspects
(1995, R)
51
Offret (The Sacrifice)
(2000, PG)
52
The Good, the Bad and the Ugly
(1967, R)
53
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether)
(1960, Unrated)
54
That Obscure Object of Desire (Cet obscur objet du désir)
(1977, R)
55
Fanny and Alexander
(1984, R)
56
Reprise
(2006, R)
57
No Country for Old Men
(2007, R)
58
Lawrence of Arabia
(1962, PG)
59
On the Waterfront
(1954, Unrated)
60
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
(1981, PG)