My Favorite Movies
| WordToMyNWords's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
|
| 2 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
|
| 3 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
|
| 4 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
|
| 5 |
Superman Returns (2006, PG-13) |
|
|
| 6 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
|
| 7 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
|
| 8 |
Office Space (1999, R) |
|
|
| 9 |
Click (2006, PG-13) |
|
|
| 10 |
The Brave Little Toaster (1987, G) |
|
|
| 11 |
Hairspray (2007) (2007, PG)
Wow this movie was seriously the best I've seen in a while. I went with a mixed group of guys and girls and everyone enjoyed it. John Travolta's character was freakin hilarious and it made the movie for me. The cast was just overall very well chosen and I think it would be safe to say it gave the first Hairspray a run for it's money. I was pretty impressed with Nikki Blonsky. Her acting was great as well as her singing. |
|
|
| 12 |
Red Eye (2005, PG-13) |
|
|
| 13 |
Elf (2003, PG) |
|
|
| 14 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
|
| 15 |
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) (1961, G) |
|
|
| 16 |
Cinderella Man (2005, PG-13) |
|
|
| 17 |
Seven Brides for Seven Brothers (1954, G) |
|
|
| 18 |
The Lion King (1994, G) |
|
|
| 19 |
The Aristocats (1970, G) |
|
|
| 20 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
|
| 21 |
Invasion of the Body Snatchers (1978, PG) |
|


