My Favorite Movies


  woulduaskpicasso2sellhisguitar's Rating My Rating
1
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future 5.0 Stars
There are some great lines.
Definitely the best of the three made.

George McFly: Last night, Darth Vader came down from planet Vulcan and told me that if I didn't take Lorraine out that he'd melt my brain.
...............................................................
Dr. Emmett Brown: Then tell me, "Future Boy", who's President in the United States in 1985?
Marty McFly: Ronald Reagan.
Dr. Emmett Brown: Ronald Reagan? The actor?
[chuckles in disbelief]
.............................................................

Marty McFly: That's Strickland? Jesus. Didn't that guy ever have hair?
.............................................................
Marty McFly: Calvin? Wh... Why do you keep calling me Calvin?
Lorraine Baines: Well, that is your name, isn't it? Calvin Klein? It's written all over your underwear.
............................................................
Skinhead: [throws Marty in the trunk of a car] That's for messing up my hair!
Click to Rate
2
Dazed and Confused (1993,  R)
Dazed and Confused 5.0 Stars
Love this movie, there are funny moments.
Great characters
Slater and Wooderson!
.................
Mike: Don't air raid for that b*tch, I hate that shit. It's like that Clint f*cker in front of all his friends. Huh? Huh mother f*cker.
Tony: Okay Mike.
Mike: Dominant male monkey mother f*cker.
...............
Darla: What are you looking at? Wipe that face off your head, b*tch
................
Wooderson: That's what I love about these high school girls, man. I get older, they stay the same age.
..................
Slater: You cool man?
Mitch: Like how?
Slater: [rolling his eyes as he walks away] OK.
Pink: He was asking if you get high.
.................
O'Bannion: Hey Slater, you f*ckin' hippie, give me drugs, man.
Slater: Go get some from your mother, man.
O'Bannion: We just bagged your mother.
Slater: Okay, f*ck you dickhead................
Click to Rate
3
Coneheads (1993,  PG)
Coneheads 5.0 Stars
I LOVE IT!
Click to Rate
4
Sleepy Hollow (1999,  R)
Sleepy Hollow 5.0 Stars
Christina Ricci, Johnny Depp and Miranda Richardson were great in this.
Johnny Depp is great as Ichabod Crane.
I wouldnt say that it's a horror, but then its not a drama, action or anything else. It has some laughs in it but you couldnt really call it a comedy.
Click to Rate
5
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
6
The Frighteners (1996,  R)
The Frighteners 5.0 Stars
Filmed in New Zealand

I liked the whole story behind the characters, Johnny and Patricia how she's only 15 and he's and orderly who works at the sanitorium that her father runs, and how they must be so twisted to do that to all those people and carve numbers into the heads of their victims and how their relationship was maintained even after he was executed.
Click to Rate
7
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
Click to Rate
8
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You 4.5 Stars
Great actors/actresses in this.
Love the character of 'Kat'.
Click to Rate
9
School of Rock (2003,  PG-13)
Click to Rate
10
Crocodile Dundee (1986,  PG-13)
Click to Rate
11
The Mummy (1999,  PG-13)
Click to Rate
12
Hackers (1995,  PG-13)
Hackers 5.0 Stars
I cant help but love it.

I love Jonny Lee miller in this movie aswell. I hardly recognise Angelina Jolie, her character is so awesome.

Naoki Mori has about 5 seconds in this film, if that. When I saw her name on here I didn't know what character she played.

Love Matthew Lilliard and Jesse Bradford in this movie aswell. I just love it all.

Yeah i know it's not believable and accurate but blah, I don't know much about the 'hacking world' so it doesn't bother me!
Click to Rate
13
Overboard (1987,  PG)
Overboard 5.0 Stars
This is one of my favourite movies.
Click to Rate
14
Rat Race (2001,  PG-13)
Rat Race 5.0 Stars
hilarious
Click to Rate
15
Girl, Interrupted (1999,  R)
Click to Rate
16
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
Click to Rate
17
The Closet (Le Placard) (2001,  R)
The Closet (Le Placard) 4.5 Stars
omg i love this movie, although the version i have it in is in french and has english subtitles, i still think its hilarious
Click to Rate
18
Police Academy (1984,  R)
Click to Rate
19
Renegade (1988,  PG)
Renegade 4.0 Stars
I have seen this movie so many times, and I still like it.
Click to Rate
20
The Man in the Iron Mask (1997,  PG-13)
Click to Rate
21
A Lot Like Love (2005,  PG-13)
A Lot Like Love 4.5 Stars
Ok, when I heard about this film I wasnt interested. I couldnt see Amanda Peet and Ashton Kutcher together.

But both their characters changed throughout the movie and I saw how their characters were meant to be.

I couldnt help but laugh at the 'romantic' moment when they are in the middle of the desert standing against the moon.

And I loved the part where Ashton Kutcher is singing Bon Jovi's " I'LL BE THERE FOR YOU".
Click to Rate
22
Grease (1978,  PG)
Grease 5.0 Stars
They both try to change for the other person and all works out well. The slow songs well were -slow. But the faster songs tied into the film.

What was up with the flying car in the end?
Click to Rate
23
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
24
Sugar & Spice (2001,  PG-13)
Sugar & Spice 4.5 Stars
Love Kansas, Mena Suvari's character.
Click to Rate
25
Cutthroat Island (1995,  PG-13)
Cutthroat Island 5.0 Stars
Yes I know it sucked at the box office, but I love this movie !!!
Click to Rate
26
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver 5.0 Stars
I love this movie, Jodie Foster was great.
Click to Rate
27
Juno (2007,  PG-13)
Juno 5.0 Stars
I though this was a great movie, there were some great lines
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments