My Favorite Movies


  wrenchea's Rating My Rating
1
The Godfather (1972,  R)
The Godfather
Nuff Said!
2
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
It's a Wonderful Life
How movies should always have been made.
3
Oldboy (2005,  R)
Oldboy
Thrilling from start to finish.
4
Kind Hearts and Coronets (1949,  Unrated)
Kind Hearts and Coronets
Awesome British Comedy! Totally Class. Alec Guiness at his best!
5
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
Best film of the year!!!
6
The Godfather, Part II (1974,  R)
7
North by Northwest (1959,  Unrated)
8
Rear Window (1954,  PG)
9
Spoorloos (The Vanishing) (1988,  Unrated)
Spoorloos (The Vanishing)
Tense brilliant movie!
10
The Big Lebowski (1998,  R)
The Big Lebowski
Laugh out load funny!
11
Scarface (1983,  R)
12
Being John Malkovich (1999,  R)
13
Dancer in the Dark (2000,  R)
Dancer in the Dark
Another top original movie from Lars! Great performance from Bjork too!
14
Carlito's Way (1993,  R)
15
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
16
Psycho (1960,  R)
Psycho
Most iconic scene ever!
17
The Ladykillers (1955,  Unrated)
18
High Fidelity (2000,  R)
19
The Lavender Hill Mob (1951,  Unrated)
20
United 93 (2006,  R)
United 93
Amazingly realistic and haunting!
21
Rushmore (1998,  R)
22
The Usual Suspects (1995,  R)
23
GoodFellas (1990,  R)
24
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Jim Carrey actually acting and he can be good if he puts his mind to it!
25
Shaun of the Dead (2004,  R)
26
The Thing (1982,  R)
The Thing
Wicked John Carpenter remake!
27
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine
Steve Carrell! Ace!
28
No Country for Old Men (2007,  R)
No Country for Old Men
Awesome and the ending is perfect - fits the tone and mood perfectly!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments