Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  wxr1210's Rating My Rating
1
Léon (The Professional) (1994,  R)
Click to Rate
2
Stealing Beauty (1996,  R)
Click to Rate
3
Politiki kouzina (A Touch of Spice) (2003,  Unrated)
Click to Rate
4
Lust, Caution (Se jie) (2007,  NC-17)
Click to Rate
5
Hero (2002,  PG-13)
Click to Rate
6
Beijing Bicycle (2001,  PG-13)
Click to Rate
7
San ge hao ren (2005,  Unrated)
Click to Rate
8
Shanghai Dreams (Qinghong) (2005,  Unrated)
Click to Rate
9
Guns & Talks (Killerdeului suda) (2001,  Unrated)
Click to Rate
10
The Painted Veil (2006,  PG-13)
Click to Rate
11
The Piano (1993,  R)
Click to Rate
12
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)
Click to Rate
13
Scent of a Woman (1992,  R)
Click to Rate
14
A Woman in Winter (,  Unrated)
Click to Rate
15
Pretty Woman (1990,  R)
Click to Rate
16
When a Man Loves a Woman (1994,  R)
Click to Rate
17
A Man, a Woman, and a Bank (1979,  PG)
Click to Rate
18
The Woman Next Door (1981,  R)
Click to Rate
19
The French Lieutenant's Woman (1981,  R)
Click to Rate
20
A Die Flambierte Frau (A Woman in Flames) (1984,  Unrated)
Click to Rate
21
Good Will Hunting (1997,  R)
Click to Rate
22
Good Men, Good Women (Haonan Haonu) (1995,  Unrated)
Click to Rate
23
Say Good Morning to Dad (Di buen día a papa) (2005,  Unrated)
Click to Rate
24
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Click to Rate
25
What I Want My Words to Do to You (2003,  Unrated)
Click to Rate
26
Miss Julie (1950,  R)
Click to Rate
27
Miss Potter (2007,  PG)
Click to Rate
28
Blue Sunshine (1976,  R)
Click to Rate
29
In The Red (Red Lined) (,  R)
Click to Rate
30
Color Me Blood Red (1965,  Unrated)
Click to Rate
31
The Missing Star (La Stella che non c'e) (,  Unrated)
Click to Rate
32
Missing (1982,  PG)
Click to Rate
33
Laura's Star (2005,  Unrated)
Click to Rate
34
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 (,  G)
Click to Rate
35
Rock Star (2001,  R)
Click to Rate
36
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
37
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
38
The Godfather, Part III (1990,  R)
Click to Rate
39
El Padrino:Latin Godfather (2004,  Unrated)
Click to Rate
40
American Zeitgeist (2006,  Unrated)
Click to Rate
41
American Pie (1999,  R)
Click to Rate
42
American Wedding (2003,  R)
Click to Rate
43
American History X (1998,  R)
Click to Rate
44
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
45
Closer (2004,  R)
Click to Rate
46
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
Click to Rate
47
Mind to Murder (,  Unrated)
Click to Rate
48
The Legend of 1900 (1998,  R)
Click to Rate
49
Six in Paris (Paris vu par...) (1985,  Unrated)
Click to Rate
50
Chinese Box (1998,  R)
Click to Rate
51
The Chinese Botanist's Daughters (Les Filles du botaniste) (,  Unrated)
Click to Rate
52
The Tango Lesson (1997,  PG)
Click to Rate
53
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
Click to Rate
54
Tango (1993) (1993,  Unrated)
Click to Rate
55
Flags of Our Fathers (2006,  R)
Click to Rate
56
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
Click to Rate
57
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
Click to Rate
58
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
Click to Rate
59
Gloomy Sunday (Ein Lied von Liebe und Tod) (1999,  R)
Click to Rate
60
Big Time (1988,  PG)