My Favorite Movies


  WytherWyskers's Rating My Rating
1
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
The Nightmare Before Christmas
I saw this movie when it originally opened in theaters. I was in second grade and was mesmerized by it. This is definitely my favorite movie ever because I grew up with it.
2
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
This movie is sad. I still love it though. It has a beautiful message that everyone should take to heart.
3
Sleepy Hollow (1999,  R)
Sleepy Hollow
The cinematography is breathtaking in this film. The gore is laughable, but that's the sort of gore I'm into.
4
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
I was apprehensive about this movie but I was floored when I finally saw it. It has fast become one of my favorite movies, ever. I'm usually not a fan of musicals but I'll make an exception here.
5
The Adventures of Milo and Otis (Koneko Monogatari) (A Kitten's Story) (1986,  G)
The Adventures of Milo and Otis (Koneko Monogatari) (A Kitten's Story)
This was my favorite movie growing up. Ever since I saw this movie I've always wanted a pug. It upsets me though when you can tell how scared the cat is in some scenes. Poor thing.
6
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
I enjoyed this movie moreso than the original. I'm a huge Tim Burton fan so when he puts his spin on something, I usually fall in love with it.
7
Addams Family Values (1993,  PG-13)
8
The Addams Family (1991,  PG-13)
9
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
This movie got me hooked on the books. The imagination in this movie was awe inspiring. I love it!
10
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
I didn't enjoy this film as much as the previous three. I thought it was rather cheesy, especially how the two visiting schools made their entrance as well as the Yule Ball scenes. Too teenage drama for my tastes.
11
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
This was probably my favorite film in the series by far. It was very dark compared to the previous two and was pretty accurate to the book.
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
I enjoyed this one but found it rather boring at times. It wasn't my least favorite, but it certainly doesn't rank high on my list of Potter films.
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
This was my least favorite Potter film yet. Way too boring and lacked in important details. I was disappointed in the casting for Tonks. She looked nothing like I would imagine her to.
14
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
This movie bored me at first but once I watched it again I fell in love with it.
15
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
This movie was awesome. That's literally all I can say.
16
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
Was it me, or did these films just get better and better?
17
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
18
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
19
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
20
The Secret Garden (1993,  G)
21
Secret Window (2004,  PG-13)
22
The Wizard of Oz (1939,  G)
The Wizard of Oz
I loved the Wizard of Oz so much when I was younger, I remember I wore my ruby red slippers to school and introduced myself as Dorothy. This movie is an amazing classic that has proved it's fabulousness by staying around for such a long time.
23
Alice in Wonderland (1951,  G)
24
Vincent (1982,  G)
Vincent
This short film was so cute and imaginative. It has that old film feeling to it but it still has the ability to capture a child's attention. I love Vincent.
25
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
26
Pride and Prejudice (2005,  PG)
27
David Copperfield (1999,  Unrated)
David Copperfield
I can watch this movie over and over again and never tire of it. It's definitely one of my favorite films.
28
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
29
The Duchess (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments