My Favorite Movies
In no particular order.
I actually tried to order them by actor or director, but then I got lazy. =]
| x0hn0th3r4nc0rx's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Gilda (1946, PG)
Rita's best and sexiest performance---by far her most "grown-up". Although the story doesn't make much sense, it doesn't seem to matter as Rita's chemistry with Glenn Ford burns up the screen and there are great one-liners, such as "Excuse me, but your husband is showing." when Ford interrupts Rita who is dancing with another man. A must-see for any Rita fans or film noir lovers. |
|
|
| 2 |
Cover Girl (1944, Unrated) |
|
|
| 3 |
You Were Never Lovelier (1942, Unrated) |
|
|
| 4 |
The Loves of Carmen (1948, Unrated) |
|
|
| 5 |
Pal Joey (1957, Unrated) |
|
|
| 6 |
Vertigo (1958, PG)
The Master of Suspense directs a beautiful mystery about a detective (James Stewart) that falls in love with Madeleine (Kim Novak, in her best role), a beautiful but tormented woman that is possessed by a ghost. "Vertigo" has an excellent script and great performances. One of Hitchcock's best films--and one of the best films ever made! |
|
|
| 7 |
Bell, Book and Candle (1958, Unrated) |
|
|
| 8 |
Rear Window (1954, PG) |
|
|
| 9 |
Sabrina (1954, Unrated) |
|
|
| 10 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
|
| 11 |
Funny Face (1957, Unrated) |
|
|
| 12 |
Charade (1963, G) |
|
|
| 13 |
Roman Holiday (1953, Unrated) |
|
|
| 14 |
To Kill A Mockingbird (1962, Unrated) |
|
|
| 15 |
Bringing Up Baby (1938, Unrated) |
|
|
| 16 |
Lawrence of Arabia (1962, PG) |
|
|
| 17 |
Lord Jim (1965, Unrated) |
|
|
| 18 |
What's New Pussycat (1965, Unrated) |
|
|
| 19 |
The Great Race (1965, Unrated) |
|
|
| 20 |
The Odd Couple (1968, G) |
|
|
| 21 |
Some Like It Hot (1959, Unrated)
Named the funniest comedy in movie history, "Some Like It Hot" is a movie that I can never get tired of. I have a guarantee of a thousand laughs to whoever watches this movie. The only thing I didn't really like was the casting of Tony Curtis, but that's just me. However, Jack Lemmon totally steals the show and gives the movie its timeless pizazz. |
|
|
| 22 |
Psycho (1960, R)
Anthony Perkins gives one of the best performances ever as Norman Bates, the seemingly innocent boy with a psychotic mother. People were actually afraid to talk to him after seeing "Psycho" because they thought he really was Norman. This is one of the best horror movies ever--not because it's gory (it's not, really), but because it is believable. A true classic and one of Hitchcock's best movies. I only wonder WHY Perkins was never nominated for an Oscar...but c'est la vie. |
|
|
| 23 |
A Streetcar Named Desire (1951, PG)
Based on Tennesse William's play of the same name, "Streetcar" is one of the best American movies ever made. The whole cast gives stellar performances, especially Marlon Brando, and the story and script are excellently written. This was the movie that really got me into old movies...I have never been the same since. |
|
|
| 24 |
On the Waterfront (1954, Unrated) |
|
|
| 25 |
The Godfather (1972, R)
Marlon Brando is excellent in the role that brought him back to fame. Based on Mario Puzo's book, "The Godfather" is a faithful adaptation that will satisfy the readers. But besides being a great adaptation, it is one of the top ten American films ever made due to its flawless cast, superb script, and brillant direction by Francis Ford Coppola. They sure don't make gangster movies like this one anymore. |
|
|
| 26 |
Come September (1961, Unrated) |
|
|
| 27 |
Giant (1956, G) |
|
|
| 28 |
East of Eden (1955, PG) |
|
|
| 29 |
Gone With the Wind (1939, G)
After watching "Jezebel" with Bette Davis and Henry Fonda, I was less impressed with this movie, especially since "Jezebel" was earlier. However, "Gone with the Wind" is one of the best American films ever made. It shows the fall of the South after the Civil War perfectly and Vivien Leigh plays the beautiful but unruly Southern belle to perfection. Clark Gable and Olivia de Havilland give rich performances as well, making the movie even better. For anyone interested in classic movies, "Gone with the Wind" is a must-see! |
|
|
| 30 |
Waterloo Bridge (1940, Unrated) |
|
|
| 31 |
Camille (1936, Unrated) |
|
|
| 32 |
Blue Velvet (1986, R) |
|
|
| 33 |
Barry Lyndon (1975, PG) |
|
|
| 34 |
Marnie (1964, PG) |
|
|
| 35 |
Ryan's Daughter (1970, R) |
|
|
| 36 |
A Passage to India (1984, PG) |
|
|
| 37 |
Doctor Zhivago (1965, PG-13) |
|
|
| 38 |
The English Patient (1996, R) |
|
|
| 39 |
Casablanca (1942, Unrated) |
|
|
| 40 |
The King and I (1956, G)
Yul Brynner steals the show in his unforgettable, Oscar-winning performance as the King of Siam. This is also my favorite Deborah Kerr movie, who gives a great performance as Anna Leonowens, the schoolteacher. Although I loved all the Western-type songs and the iconic "Shall We Dance?" waltz, my favorite musical scene is Tuptim's play of the Asian version of "Uncle Tom's Cabin". If you like musicals, Yul Brynner, or Deborah Kerr, don't miss "The King and I." |
|
|
| 41 |
Judgment at Nuremberg (1961, Unrated) |
|
|
| 42 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
|
| 43 |
It Happened One Night (1934, Unrated)
Legendary director Frank Capra delivers his best screwball comedy in "It Happened One Night." Although "Mr. Deeds Goes to Town" is my favorite Capra movie, IHON is a close second. Clark Gable gives a good performance, but Claudette Colbert steals the show with her immaculate performance as the poor little rich girl who falls for a sarcastic newspaperman (Gable). For any fans of Gable, Colbert, Capra, or screwball comedies in general, I recommend "It Happened One Night" |
|
|
| 44 |
Mr. Deeds Goes to Town (1936, Unrated)
Out of all the movies I've seen with Gary Cooper (which isn't very many, I guess), this is his best. He is utterly convincing as Longfellow Deeds, the naive man who inherits an enormous fortune and doesn't know what to do with it. Although it is a wonderful comedy, it also shows the dark side of America's Great Depression, especially when Deeds decides to use his money for the poor and is declared insane. It's one of Frank Capra's best movies and one of the best films ever made. |
|
|
| 45 |
Scaramouche (1952, Unrated)
One of the best swashbuckler of the fifties, the sword-fighting scene is definitely a crowd-pleaser and the script effectively combines romance, comedy, and action. Though Stewart Granger is not as great as Errol Flynn in his prime time would be in this film, he makes a good protagonist and Eleanor Parker is certainly gorgeous. For fans of swashbucklers, don't miss "Scaramouche." |
|
|
| 46 |
The Lady Eve (1941, Unrated)
This is definitely one of the funniest movies ever! Barbara Stanwyck is brillant as the sexy con artist Jean Harrington who tries to seduce the superrich sucker, Charles Pike (Henry Fonda), but ends up falling for the sap! True, it's a bit predictable, but I was surprised that Henry Fonda could do comedy so well. Even though "Ball of Fire" and "The Lady Eve" are considered on the same level, "Eve" is a perfect blend of humor and sex appeal with a great story and top-notch performances. A real classic comedy! |
|
|
| 47 |
The Philadelphia Story (1940, Unrated) |
|
|
| 48 |


