My Favorite Movies


  xboredxasxhellx's Rating My Rating
1
Full Metal Jacket (1987,  R)
Full Metal Jacket
One of the greatest movies of all time - the end scene is just phenomonal

This film is definately underrated and should definately be seen by everyone who gets a chance to.
2
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
Chuck Palahnuik is the most amazing and at the same time scariest writer I've ever seen. That end scene is just amazing
3
Across the Universe (2007,  PG-13)
Across the Universe
Not really a big fan of the Beatles but this movie is definately amazing.
The visuals are fantastic.
4
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Saw it once - didnt get it. Saw it again - loved it! Fantastic lines from every character.
5
The Invisible (2007,  PG-13)
The Invisible
Devasting but brilliant. Deals with the cliched story of dead person who can only talk to ane living person in a whole new way, completely different from all the rest.
6
Trainspotting (1996,  R)
Trainspotting
Really good - Ewan Mcgregor was excellent which was something I didnt expect
7
Requiem for a Dream (2000,  R)
Requiem for a Dream
Amazing... Jared Leto is a great actor and the story is just... amazing.
8
Chocolat (2000,  PG-13)
Chocolat
Great Movie which combines Chocolate and Johnny Depp.... what else do you want?
9
Cashback (2007,  R)
Cashback
Despite its bad reviews, I think this is brilliant in just showing the more regular side to life
10
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Cutest Movie in the world - if you dont like this movie you must be insane!
11
Say Anything... (1989,  PG-13)
Say Anything...
The most cute movie in the absolute world - John Cusack is amazing
12
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club
So many good lines and excellent acting by all the actors
13
Rory O'Shea Was Here (Inside I'm Dancing) (2005,  R)
Rory O'Shea Was Here (Inside I'm Dancing)
Wonderful solely for the fact that its Irish but the story and acting make this a wonderful movie
14
Interview with the Vampire (1994,  R)
Interview with the Vampire
Although the story's a little odd, its definately worth seeing solely for the wonderful performance by Kirstin Dunst
15
The Virgin Suicides (2000,  R)
The Virgin Suicides
Great story and yet so amazingly sad
16
Where the Heart Is (2000,  PG-13)
Where the Heart Is
Beautiful movie with great acting from both Nataie Portman and Ashley Judd
17
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
The Nightmare Before Christmas
A true favourite.
18
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Breakfast at Tiffany's
Definately a true classic movie that should be seen by everyone at least once in their life
19
Sixteen Candles (1984,  PG)
Sixteen Candles
A true 80's classic.
Despite being cliche and predictable, its still fantastic.
20
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
21
The Crow (1994,  R)
The Crow
The only horror movie I've ever liked - mainly for the great cinematography involved
22
MirrorMask (2005,  PG)
MirrorMask
Neil Gaiman is a fantastic writer and the unique style of animation and special effects make this movie just fantastic
23
Dummy (2003,  R)
Dummy
Very cute movie - Adrien Brody was fantastic
24
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
The most hilarious movie ever made and can be watched over and over again and again without ever getting old
25
White Oleander (2002,  PG-13)
White Oleander
Heartbreaking and wonderful story with truly amazing acting
26
Down in the Valley (2005,  R)
Down in the Valley
Edward Norton is amazing... and so is Evan Rachel Wood
27
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
Despite being in Spanish - excellent story and acting especially by the girl
28
Platoon (1986,  R)
Platoon
The imagery of this film is amazing but its the music that really makes this film what it is.
29
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
How can anyone ever begin to describe how amazing and phenomenal this movie truly is
30
Airplane! (1980,  PG)
Airplane!
One of the funniest movies in the world
31
Igby Goes Down (2002,  R)
Igby Goes Down
Didnt expect much but totally blew me away.
32
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children)
Beuatiful movie - a little confusing at times but the main girl is fantastic
33
The Machinist (2004,  R)
The Machinist
Good - The story is difficult but Christian Bales acting is superb
34
The Man Who Cried (2000,  R)
The Man Who Cried
Wonderful - Christina Ricci is wonderful as always
35
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
Tim Burton can make any story come alive and the animation is magnificent
36
Donnie Darko (2001,  R)
37
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Such a classic love story and the magic that is Tim Burton makes it just amazing
38
Dark City (1998,  R)
Dark City
Not usually a sci-fi fan but this movie has such a great storyline that it doesnt really matter
39
American Psycho (2000,  R)
American Psycho
Although it scared the shit out of me, the scene where he kills the guy with a fire axe is fantastic
40
Big Fish (2003,  PG-13)
Big Fish
The acting is fantastic and the story leaves you feeling great
41
Someone Like You (2001,  PG-13)
Someone Like You
Such an odd way to approach the classic girl meets boy story
42
Party Monster (2003,  R)
Party Monster
Odd but very interesting and the acting is superb
43
Metropolis (1927,  Unrated)
Metropolis
The only silent movie I've ever seen and I think it's brilliant. The cinematography is amazing.
44
Prozac Nation (2005,  R)
Prozac Nation
Not only is Christina Ricci fantastic, the movie provides a great release when your stressed out.
45
Red Dragon (2002,  R)
Red Dragon
Not as good as Silence of the Lambs but still very good
46
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
Really interesting
47
Reign of Fire (2002,  PG-13)
Reign of Fire
Although the story isn't the greatest, Christian Bale is brilliant as always
48
The Beach (2000,  R)
49
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
Excellent Combination of Nick Moran, Jason Statham and Vinnie Jones and all the rest of them...
50
Snatch (2001,  R)
Snatch
Excellent twisted story - though not as good as Lock, Stock And Two Smoking Barrels...
51
Carrie (1976,  R)
Carrie
Great movie - the sequel was terrible and just couldnt compare but this one was just fantastic
52
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Very good movie - I really liked Jim Carrey in this
53
Brazil (1985,  R)
Brazil
Freaky. Good but freaky...
54
Brick (2006,  R)
Brick
Good acting and reasonably good atory but the setting was odd. Although it was a good idea to set it in a school, it just didnt make sense in that situation
55
The Dangerous Lives of Altar Boys (2002,  R)
56
Sleepy Hollow (1999,  R)
Sleepy Hollow
Love Tim Burton as always, but this film tends to get a little too 'cute' for it to be fantastic. Good acting by Johnny Depp and Christina Ricci and Miranda Richardson and Christopher Walken as well despite his small role.
57
American Beauty (1999,  R)
58
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects
Kevin Spacey is brilliant as always
59
Withnail and I (1987,  R)
Withnail and I
Fantastic film - definately hilarious and Richard Grant is obviously great
60
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
Natural Born Killers
Absolutely brilliant... Mickey and Mallory are just fantastic.
61
Joyeux Noël (Merry Christmas) (2006,  PG-13)
62
The Go-Getter (2008,  R)
The Go-Getter
Fantastic movie - Lou Taylor Pucci is particularly amazing.
63
Garden State (2004,  R)
Garden State
Wonderful Feel-Good Movie
64
Keith (2008,  PG-13)
65
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) (1984,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments