Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  xboxking3's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
2
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 5.0 Stars
Part of the trilogy, that is REALLY 1 movie! Which is also my favorite of all time!
Click to Rate
4
The Matrix (1999,  R)
The Matrix 5.0 Stars
My 2nd favorite movie of all time. I love this classic. And I love it's invention of "new-age" effects!
Click to Rate
5
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
6
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
7
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 5.0 Stars
Probably either my 1st or 2nd favorite Star Wars film. I think the original trilogy should ALL count as one big 5-Star film!
Click to Rate
8
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
9
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
10
The Dark Knight (2008,  PG-13)
Click to Rate
11
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
12
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
13
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
14
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
15
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
16
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
Click to Rate
17
Knocked Up (2007,  R)
Click to Rate
18
Superbad (2007,  R)
Click to Rate
19
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
20
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
Click to Rate
21
Lord of War (2005,  R)
Click to Rate
22
The Prestige (2006,  PG-13)
Click to Rate
23
Memento (2000,  R)
Click to Rate
24
Independence Day (1996,  PG-13)
Click to Rate
25
Lethal Weapon (1987,  R)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments