My Favorite Movies


  xDayvx's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
2
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 5.0 Stars
One of the greatest adventure movies ever made!!
Click to Rate
3
Superman Returns (2006,  PG-13)
Superman Returns 5.0 Stars
Fantastic!!!
Click to Rate
4
The Crow (1994,  R)
The Crow 5.0 Stars
One of my all time favorites!
Click to Rate
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
6
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 5.0 Stars
Indy's BACK!!! F'N Awesome!!!!!!
Click to Rate
7
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
8
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight 5.0 Stars
Fantastic movie!! Heath Ledger was just Brilliant!
Click to Rate
9
Battlestar Galactica: Razor (2007,  Unrated)
Battlestar Galactica: Razor 5.0 Stars
Absolutely FANTASTIC!!! I was enthralled from start to finish!
Click to Rate
10
Family Guy - Blue Harvest (2008,  Unrated)
Family Guy - Blue Harvest 5.0 Stars
I think I hurt my ribs laughing SO much!!! Just an Amazing Parody of my all time favorite!!
Click to Rate
11
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
The Simpsons Movie 5.0 Stars
Spider~Pig! LMAO!!!! Too Funny!!! So much better than I expected!!
Click to Rate
12
300 (2007,  R)
300 5.0 Stars
WICKED F'N MOVIE!!!
Click to Rate
13
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 5.0 Stars
AWESOME! :-D!
Click to Rate
15
Dead Poets Society (1989,  PG)
Click to Rate
16
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride 5.0 Stars
Timeless Classic ;-)
Click to Rate
17
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
18
Iron Man (Ironman) (2008,  PG-13)
Iron Man (Ironman) 5.0 Stars
Iron Man ROCKED!!! As a former I.M. Comic collector, I just LOVED this!!!! RD Jr was perfect as Tony Stark, and the CGI was brilliant!!
Click to Rate
19
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade 5.0 Stars
Absolutely Fantastic! Father & Son teaming up to find the Grail!
Click to Rate
20
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
The Da Vinci Code 5.0 Stars
The Book was better, but this was still a great job turning it from book to film!!!
Click to Rate
21
Superman (1978,  PG)
Superman 5.0 Stars
I was 7 years old when I saw this and believed a man could fly!
Click to Rate
22
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
23
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Click to Rate
24
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
25
Superman II: The Richard Donner Cut (2006,  PG)
Click to Rate
26
The Abyss (1989,  PG-13)
The Abyss 5.0 Stars
Another of Cameron's Masterpieces!
Click to Rate
27
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
Big Trouble in Little China 5.0 Stars
It's all in the reflexes ;-)....John Carpenter at his very best! Top score for this classic!
Click to Rate
28
Fight Club (1999,  R)
Fight Club 5.0 Stars
I will NOT talk about Fight Club ;-)
Click to Rate
29
Heavy Metal (1981,  R)
Heavy Metal 4.5 Stars
Stoner Classic!! I've never watched it sober!!
Click to Rate
30
The Warriors (1979,  R)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments