My Favorite Movies


  1. xInFlamesxObsesssionx
  2. Darien

Scary Movie 1, 2, 3, 4, Saw 1 And 2, The Grudge, The Ring 1 and 2, and Any other horror movie..

  xInFlamesxObsesssionx's Rating My Rating
1
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Kill Bill, Volume 2 3.5 Stars
okay this was one of the most confusing movies iv ever watched. i had to get my dad to explain most of it to me. but the gore was good as always.
Click to Rate
2
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse 5.0 Stars
i love this movie. its amazing. i wanna see the first so bad now. this one has so much gore and good story line and is awesume!
Click to Rate
3
Bride of Chucky (1998,  R)
Bride of Chucky 5.0 Stars
this one isnt so much a horror as it is comedy/action but i love it!
Click to Rate
4
The Amityville Horror (2005,  R)
The Amityville Horror 4.0 Stars
yea this is a good movie. i liked it....but how about no more remakes......we realize your cumming up with new effects and "better ideas" but we know the god damn story :)
Click to Rate
5
Saw (2004,  R)
Saw 5.0 Stars
this is one of my fav horror movies ever...the second is effin awesume too
Click to Rate
6
Saw II (2005,  R)
Saw II 5.0 Stars
this is an amazing movie..as i said for hte first one..one of my favs...so effin amazing
Click to Rate
7
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
Scary Movie 4 5.0 Stars
yea this movie is *@()#&@) awesume!!!
Click to Rate
8
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
The Sixth Sense 4.5 Stars
i luv this movie. who doesnt..? ending is awesume.
Click to Rate
9
Serenity (2005,  PG-13)
Serenity 4.0 Stars
This was an O.K. movie. It was a little confusing but i liked it cuz it had good grphics and gore :)
Click to Rate
10
The Pink Panther (2006,  PG)
Click to Rate
11
Without A Paddle (2004,  PG-13)
Without A Paddle 4.5 Stars
HILARIOUS
Click to Rate
12
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
The Benchwarmers 4.0 Stars
HILARIOUS.
2 thumbs up for Rob Schneider
4 thumbs up for Jon Heder
and 10 Llama feet up for David Spade LOL right kari
Click to Rate
13
Ladder 49 (2004,  PG-13)
Ladder 49 4.0 Stars
such a sad movie. lol but its very good
Click to Rate
14
Reign of Fire (2002,  PG-13)
Reign of Fire 3.5 Stars
i love this movie. its good. i find sum of it boring, too much talkign but i like dragons and stuff so yea
Click to Rate
15
Flightplan (2005,  PG-13)
Click to Rate
16
The Omen (2006,  R)
The Omen Want To See
i heard this movie was good. i wanna see it so bad.
Click to Rate
17
Men in Black (1997,  PG-13)
Click to Rate
18
Final Destination 3 (2006,  R)
Click to Rate
19
The Ring (2002,  PG-13)
Click to Rate
20
The Ring Two (2005,  PG-13)
Click to Rate
21
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Click to Rate
22
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club 4.5 Stars
lol i luv this movie..this is a HUGE classic..soo awesume
Click to Rate
23
Jeepers Creepers 2 (2003,  R)
Jeepers Creepers 2 4.0 Stars
LOL i LOVE this movie..and the first is HILARIOUS aswell :)
Click to Rate
24
Jeepers Creepers (2001,  R)
Jeepers Creepers 4.5 Stars
love it love it love it!! :)
Click to Rate
25
The Grudge (2004,  PG-13)
The Grudge 4.5 Stars
i luv this mvoie..its hilarious and really good
Click to Rate
26
Speed (1994,  R)
Speed 5.0 Stars
LOVE IT! keanu reeves = amazing actor....i rememeber this was the first movie my parents got for xmas while i was born :)
Click to Rate
27
Horror Express (1973,  R)
Horror Express 4.0 Stars
ha i luv this movie! :) i own it :) very amusing lol and hilarious
Click to Rate
28
Scary Movie 2 (2001,  R)
Scary Movie 2 3.5 Stars
i liked this one. it was amusing. 4th one is still the best tho
Click to Rate
29
Twister (1996,  PG-13)
Twister 5.0 Stars
i probably watched this movie more then any other movie in my life..........honestly i swear iv watchd this movie like 20 times...i love it that much
Click to Rate
30
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride 5.0 Stars
LOVE IT!!!!!! omg im obsessed with this movie..its SOO good..and the piano duet in this is amazing :)
Click to Rate
31
War of the Worlds (2005,  PG-13)
War of the Worlds 5.0 Stars
meh i love this movie..i dont care whos in it..its good
Click to Rate
32
Hellboy (2004,  PG-13)
Hellboy 5.0 Stars
o god i LOVE this movie...i like the fish dude!!! [his name would be Abe Sapien in the movie] :) He was always so polite and cool!!
Click to Rate
33
Phone Booth (2003,  R)
Phone Booth 5.0 Stars
HAHA this movie is HILARIOUS..and i mean HILARIOUS..soo funny and the ending is incredible!!!!
Click to Rate
34
Van Helsing (2004,  PG-13)
Van Helsing 5.0 Stars
i havent watched this movie for like a year....but i remember it was such an amazing movie...Hugh Jackman is an amazing actor.
Click to Rate
35
Tristan & Isolde (2006,  PG-13)
Tristan & Isolde 4.5 Stars
alright.....its not as much of a Lovey dovey movie as u think it is....i mean of course they love each other but theres lots of action and thats why i luv this movie
Click to Rate
36
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
AWESUME
Click to Rate
37
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 5.0 Stars
ha my bros watchin the first one right now....lol the second one is VERY good!!
Click to Rate
38
King Arthur (2004,  PG-13)
King Arthur 5.0 Stars
LOVE IT
Click to Rate
39
Stay Alive (2006,  PG-13)
Stay Alive 3.5 Stars
this movie was deffinatly different..it was alright i guess. i liked it but sumtimes it was just..weird
Click to Rate
40
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
The Chronicles of Riddick 5.0 Stars
i love this movie. used to be one of my favourites. still is one of my fav action movies. love it
Click to Rate
41
Pitch Black (2000,  R)
Pitch Black 4.5 Stars
love it. seqeul to Pitch black is chronicles of riddick =awesume movies
Click to Rate
42
Four Brothers (2005,  R)
Four Brothers 4.5 Stars
i love this movie. its really good..i just disagree with the ending :( so sad. but i love it anyways
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments