My Favorite Movies


  Xiobizzar's Rating My Rating
1
Die You Zombie Bastards (2005,  Unrated)
Die You Zombie Bastards
This movie caught my attention, obviously, by the name, if something has the word "zombie" in it, I have to see it, it was fun to watch it and laugh, because it is so absurd, apart from the sex and "violence", wow! is perversely amusing.
2
Horror (2002,  R)
Horror
me encanto
3
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
4
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical) (1996,  R)
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical)
jaja muy buena!!!!
5
Dawn of the Dead (1979,  R)
Dawn of the Dead
ke puedo decir amo a los zombies, ya lo saben
6
Oldboy (2005,  R)
7
Sars Wars: Bangkok Zombie Crisis (Khun krabii hiiroh) (2004,  Unrated)
Sars Wars: Bangkok Zombie Crisis (Khun krabii hiiroh)
Zombies ASIATICOS!!! esto sucede en thailand, enserio que es buenisima. Matando zombies a espadasos ("Sars Wars")
8
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
Dead Alive (Braindead)
Horror-Comedy de este genero una de mis favoritas es genial.. pakira pakira!!!!!!!!!
9
Dawn of the Dead (2004,  R)
10
Evil Dead 2 (1987,  R)
11
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
12
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead
la ame tanto como Dead Alive
13
Army of Darkness (1993,  R)
14
The Return of the Living Dead (1985,  R)
15
Sexorcista Satanico Pandemonium (,  Unrated)
16
White Zombie (1932,  Unrated)
17
Zombi 2 (Zombie) (Zombie Flesh Eaters) (Zombie 2: The Dead are Among Us)(Island of the Flesh-Eaters) (1980,  R)
18
Taxi Driver (1976,  R)
19
Ju-on: The Grudge (Ju-on 3) (2003,  R)
20
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
21
Ed Wood (1994,  R)
22
Satan's Little Helper (2004,  R)
Satan's Little Helper
es tan mala ke es buenisima, bizarras mis favoritas
23
Dagon (2001,  R)
24
Dobermann (1997,  R)
Dobermann
violencia mis favoritas Monikita bellucci we love you!!!
25
El Día de la bestia (The Day of the Beast) (1999,  R)
El Día de la bestia (The Day of the Beast)
woowwww una de mis favoritas. Alex de la Iglesia gracias!! por esta movie
26
Happiness (1998,  Unrated)
27
Opera (1987,  Unrated)
28
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) (2002,  R)
29
Killer Condom: The Rubber That Rubs You Out (1996,  R)
Killer Condom: The Rubber That Rubs You Out
dark comedy, really funny. A live condom with feroucious teeth willing to swallow your penis
30
Reservoir Dogs (,  R)
31
The Evil Dead (1981,  NC-17)
32
Two Evil Eyes (1990,  R)
33
Carrie (1976,  R)
34
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
35
Pulp Fiction (1994,  R)
36
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
37
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
38
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
39
Sin City (2005,  R)
40
Swimming Pool (2003,  R)
41
Fight Club (1999,  R)
42
Crimen ferpecto (El Crimen Perfecto) (2005,  Unrated)
43
La Comunidad (Common Wealth) (2000,  R)
44
The Boondock Saints (1999,  R)
45
Misery (1990,  R)
46
Breakfast on Pluto (2005,  R)
47
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
48
Birthday Girl (2001,  R)
49
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
50
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
51
Cabin Fever (2002,  R)
Cabin Fever
Sangrienta!!!!!
52
Kalifornia (1993,  R)
53
There's Something About Mary (1998,  R)
54
Philadelphia (1993,  PG-13)
55
The Green Mile (1999,  R)
56
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
57
Chocolat (2000,  PG-13)
58
Nacho Libre (2006,  PG)
59
Dance with the Devil (Perdita Durango) (1997,  R)
60
The Shawshank Redemption (1994,  R)
61
From Hell (2001,  R)
62
Callejon De Los Milagros (1995,  Unrated)
63
Santitos (2000,  R)
64
Love Liza (2002,  R)
65
Lord of the Flies (1990,  R)
66
Boxing Helena (1993,  R)
Boxing Helena
me encanta me encanta!!!!
67
Memento (2000,  R)
68
Los Olvidados (The Young and the Damned) (1952,  Unrated)
69
Suspiria (1977,  R)
70
Henry: Portrait of a Serial Killer (1986,  NC-17)
71
The Amityville Horror (2005,  R)
72
Top Secret! (1984,  PG)
73
Rock Star (2001,  R)
74
V for Vendetta (2006,  R)
75
Snatch. (2001,  R)
76
Sleepy Hollow (1999,  R)
77
Lolita (1998,  R)
78
Lolita (1962,  Unrated)
79
A Clockwork Orange (1971,  R)
80
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance)
Mi favorite from the vengeance trilogy, from director Chan-Wook Park, rectifies that vengeance is sweet!!
81
Léon (The Professional) (1994,  R)
82
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
83
The Frighteners (1996,  R)
84
Back to the Future (1985,  PG)
85
Back to the Future Part II (1989,  PG)
86
Back to the Future Part III (1990,  PG)
87
Clerks (1994,  R)
88
Dogma (1999,  R)
89
Vulgar (2002,  R)
90
Deep Red (Profondo rosso) (The Hatchet Murders) (1975,  R)
91
Tenebre, (Unsane) (1982,  Unrated)
92
The Bird People in China (1998,  Unrated)
The Bird People in China
Mike is more known by his ultraviolent films, here, he shows us something different, but with an unforgetable touch of violence, as in the machete attack from Yakuza scene
I super recommend it
93
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
94
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
95
Ma Vie En Rose (My Life in Pink) (1997,  R)
96
Sheitan (Satan) (2006,  Unrated)
Sheitan (Satan)
La actuacion de Vincent Cassel excelente, por eso es uno de mis actores favoritos.
97
Dead or Alive: Hanzaisha (1999,  R)
98
Porno Holocaust (1981,  Unrated)
Porno Holocaust
pornographic horror haha woww!!!!
99
Pervert (2005,  Unrated)
Pervert
pervertly fun, it made me have a good time, absurd, funny, n bloody.
100
The Host (Gwoemul) (2007,  R)
The Host (Gwoemul)
Highly recommended, the actors are really good, well directed, drama, dark mood, social critic!
This is more than a simple movie of a monster

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments