My Favorite Movies


  AJA74's Rating My Rating
1
Shooter (2007,  R)
Click to Rate
2
Constantine (2005,  R)
Click to Rate
3
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
Click to Rate
4
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
5
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
6
Hellraiser (1987,  R)
Click to Rate
7
The Punisher (2004,  R)
Click to Rate
8
Tombstone (1993,  R)
Click to Rate
9
Predator (1987,  R)
Click to Rate
10
Hellboy (2004,  PG-13)
Click to Rate
11
Sixteen Candles (1984,  PG)
Click to Rate
12
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
Click to Rate
13
About Last Night... (1986,  R)
Click to Rate
14
For Keeps (1988,  PG-13)
For Keeps 5.0 Stars
Wonderful MOvie
Click to Rate
15
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club 5.0 Stars
Great 80s Flick
Click to Rate
16
Clue (1985,  PG)
Clue 5.0 Stars
Very FUnny
Click to Rate
17
Big (1988,  PG)
Big 5.0 Stars
Tom Hanks was great
Click to Rate
18
The Lost Boys (1987,  R)
The Lost Boys 5.0 Stars
Loved it
Click to Rate
19
Vamp (1986,  R)
Vamp 5.0 Stars
Loved it
Click to Rate
20
Some Kind of Wonderful (1987,  PG-13)
Some Kind of Wonderful 5.0 Stars
Loved it
Click to Rate
21
Young Guns (1988,  R)
Young Guns 5.0 Stars
Amazing MOvie!!!!
Click to Rate
22
Romancing the Stone (1984,  PG)
Romancing the Stone 5.0 Stars
Loved it
Click to Rate
23
The 'Burbs (1989,  PG)
The 'Burbs 5.0 Stars
Loved it
Click to Rate
24
Revenge of the Nerds (1984,  R)
Revenge of the Nerds 5.0 Stars
Very funny
Click to Rate
25
The Blue Lagoon (1980,  R)
The Blue Lagoon 5.0 Stars
Loved it
Click to Rate
26
Roxanne (1987,  PG)
Roxanne 5.0 Stars
Steve Martin is so funny
Click to Rate
27
Lucas (1986,  PG-13)
Click to Rate
28
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off 5.0 Stars
Loved it
Click to Rate
29
Bachelor Party (1984,  R)
Bachelor Party 5.0 Stars
Hilarous, Tom Hanks is great
Click to Rate
30
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
Pretty in Pink 5.0 Stars
I love Molly Ringwald
Click to Rate
31
The Karate Kid (1984,  PG)
The Karate Kid 5.0 Stars
Wonderful
Click to Rate
32
The Goonies (1985,  PG)
The Goonies 5.0 Stars
One of the greatest 80's movies made with a superb cast.
Click to Rate
33
Weird Science (1985,  PG-13)
Weird Science 5.0 Stars
Hilarious Movie
Click to Rate
34
Footloose (1984,  PG)
Footloose 5.0 Stars
Oh, I love Kevin Bacon. This movie was great. I loved the dancing and the music
Click to Rate
35
Labyrinth (1986,  PG)
Labyrinth 5.0 Stars
Classic in my book
Click to Rate
36
Stand by Me (1986,  R)
Stand by Me 5.0 Stars
I saw this years ago when I was younger. I loved it. I just bought it today, so I can rewatch it.
Click to Rate
37
Legend (1985,  PG)
Legend 5.0 Stars
Loved it
Click to Rate
38
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
Fast Times At Ridgemont High 5.0 Stars
Classic 80s movie. One of my favorites.
Click to Rate
39
The Outsiders (1983,  PG)
The Outsiders 5.0 Stars
Classic 80s movie with a wonderful cast
Click to Rate
40
Willow (1988,  PG)
Willow 5.0 Stars
Wondeful movie, I'd love to see this again.
Click to Rate
41
Fright Night (1985,  R)
Fright Night 5.0 Stars
Loved it
Click to Rate
42
Turner and Hooch (1989,  PG)
Turner and Hooch 5.0 Stars
Loved it, Hanks is a great actor.
Click to Rate
43
The Witches of Eastwick (1987,  R)
The Witches of Eastwick 5.0 Stars
Awesome Movie. Great cast and characters.
Click to Rate
44
La Bamba (1987,  PG-13)
La Bamba 5.0 Stars
Amazing Movie.
Click to Rate
45
Mask (1985,  PG-13)
Mask 5.0 Stars
This was such a touching movie. Cher was wonderful and Eric Stoltz was incredible as Rocky.
Click to Rate
46
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 5.0 Stars
Love the Freddy Movies
Click to Rate
47
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 5.0 Stars
Loved it
Click to Rate
48
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 5.0 Stars
Great Movie
Click to Rate
49
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 5.0 Stars
great movie. love them all. Freddy is the king of horror