My Favorite Movies


  xpaperheartx's Rating My Rating
1
The Girl on the Bridge (La Fille sur le pont) (2000,  R)
Click to Rate
2
L' Homme du Train (The Man on the Train) (2002,  R)
Click to Rate
3
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
4
Shaun of the Dead (2004,  R)
Click to Rate
5
The Crying Game (1992,  R)
Click to Rate
6
The Elephant Man (1980,  PG)
Click to Rate
7
The Last Man on Earth (1964,  Unrated)
Click to Rate
8
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
Click to Rate
9
Henry: Portrait of a Serial Killer (1986,  NC-17)
Click to Rate
10
Dawn of the Dead (1979,  R)
Click to Rate
11
Day of the Dead (1985) (1985,  Unrated)
Click to Rate
12
Jacob's Ladder (1990,  R)
Click to Rate
13
Carnival of Souls (1962,  Unrated)
Carnival of Souls 4.5 Stars
Ahead of its time, you can clearly see that many movies today have drawn inspiration from this one
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments