My Favorite Movies


  xPOLKADOTGIRLx's Rating My Rating
1
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
The Simpsons Movie 5.0 Stars
Best fucking movie!!!!! I LOOOOOVVVVEEEE it!!!. It was hilarious surprising and a bit sad for a moment. Never loses it's originality. The Simpsons stay true in this movie!
Click to Rate
2
Silent Hill (2006,  R)
Silent Hill 5.0 Stars
I LOVE THIS MOVIE IT'S THE GREASTEST MOVIE I'VE SEEN. SINCE I'M A FAN OF THE ALL THE SILENT HILL GAMES THIS MOVIE JUST MADE ME LOVE SILENT HILL EVEN MORE!!!!
Click to Rate
3
The Lost Boys (1987,  R)
The Lost Boys 5.0 Stars
This movie is great!! Epecially with jason patric. what a fuckin hottie!!!
Click to Rate
4
Jacob's Ladder (1990,  R)
Jacob's Ladder 5.0 Stars
omg!!! i looove this movie. The people who made the Silent Hill games got some inspiration from this movie. If you watch this movie and play the games you can see some similarities. I LOVE IT!!!!
Click to Rate
5
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice 5.0 Stars
I'm so fuckin obsessed with this movie. I can't stop watching it. I don't really like romance but this is a big exception. AhHHH!! I love Mr.Darcy and his stubborness. I saw the movie now it's time to read the book. I LOVE IT!!!
Click to Rate
6
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) 5.0 Stars
I LOVE THIS MOVIE I CAN SEE IT HUNDRED TIMES!!
Click to Rate
7
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride 5.0 Stars
I CAN SEE IT A HUNDRED TIMES
Click to Rate
8
Sleepy Hollow (1999,  R)
Sleepy Hollow 5.0 Stars
I LOVE THIS MOVIE ITS SO GLOOMY
Click to Rate
9
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands 5.0 Stars
This Movie is Fantastic! I hate all those nosy neighbors. Damn them!! Depp interprets Edward Beautifully.
Click to Rate
10
Constantine (2005,  R)
Click to Rate
11
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
Bram Stoker's Dracula 5.0 Stars
i love this movie!!! It's such a beautifull love story better than all the romance movies........!!!
Click to Rate
12
Interview with the Vampire (1994,  R)
Interview with the Vampire 4.5 Stars
i liked the movie it's was really good there's something that doesn't satisfy me(maybe it's tom cruise which i really really don't like). I just love it though.
Click to Rate
13
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
Click to Rate
14
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) 5.0 Stars
I CAN WATCH THIS MOVIE AGAIN AND AGAIN. It's breath taking.
Click to Rate
15
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1997,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 5.0 Stars
LOVED IT!!
Click to Rate
16
Howl's Moving Castle (2005,  PG)
Howl's Moving Castle 5.0 Stars
LOVED IT!!!
Click to Rate
17
Sixteen Candles (1984,  PG)
Sixteen Candles 5.0 Stars
i love it!!!
Click to Rate
18
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
19
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
20
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta 5.0 Stars
I LOVED THIS MOVIE!! V IS SO COOL HOW HE RHYMS ITS FANTASTIC!1
Click to Rate
21
Poltergeist (1982,  PG)
Click to Rate
22
1408 (2007,  PG-13)
Click to Rate
23
300 (2007,  R)
300 5.0 Stars
This movie was incredible! The scenery was awesome, the battle scenes were amazing! Lets not forget the incredibly gorgeous and muscular Spartans. Great movie!!
Click to Rate
24
Twilight (2008,  PG-13)
Twilight Want To See
AAHHHHH!!!!!!! I have no freakin words of how much i want to see this movie!!!! BEST Book Series ever!! To see it in the screens will be a special event for me and Twilight fans!!
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments