My Favorite Movies


  1. xShayne
  2. Laura

Some of my all-time favorite movies!

  xShayne's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
If you didn't much care for the previous parts of "The Pirates of the Caribbean" movies, I don't think you should go and see this. Then again, if you are a fan, this is definitely a treat for you!

Much different than the ealier movies. The plotting gets a lot ahead of the viewer at times (nothing a second watch can't fix).

The beginning is pretty shocking (and so is the end, but in a very different way), but don't feel discouraged by that. Keep watching. The movie just doesn't get boring, even if some of the fighting scenes are really drawn out. If you are even slighly interested, this is a very good way to spend three hours of your day.

Special note towards Orlando Bloom's Will: he was a total surprise in this movie, even if the end wasn't as shocking as it could be (there were rumors, yes, and I've heard a lot of them). The end, however, is very stylishly made! My applauses for that - and deepest thanks for not ruining it with the traditional way (well, they still do in a way, if you watch the scene after the ending titles).

Ye have been warned!

On another note, there were some really bad aspects to this movie: Jack's "hallucinations" in the Locker were totally ridiculous, in my opinion; that is the least favorite part of mine in the whole trilogy. To the same category falls the scene with Calypso in her own form, which just... well, it didn't work, but it was definitely better than Jack with his dozen other versions.
2
Iron Man (2008,  PG-13)
Iron Man
Frankly, the movie was too short. When the final fight began to take place, I leaned back on my seat and cursed in my mind that the film was going to end soon!

This movie looked good, sounded good, was funny in all the right places, moved well and was all in all pretty perfect - though, alas, the fun didn't last forever.

Only weird thing was probably the attempted chemistry between Mr. Stark and Ms. Potter (Jarvis/Stark worked much better in my opinion :P), but that can be easily ignored with everything else taking place on the screen. (And of course there is the matter of Nick Fury: I have nothing against Samuel L. Jackson, but... why did they have to make Fury black? I'm not being a racist, just wondering...)

All in all, I'm waiting a possible sequel with huge anticipation! Even if they wouldn't manage to make it as good as this first one, it would still definitely be worth the watch!

Robert Downey Jr. made an amazing job in this one. Nothing more needs to be said. Go watch it.
3
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Yo ho! Here we go again! A sequel to "The Curse of the Black Pearl", and a good one of that.

The movie is long, perhaps, but the way it is cut makes it feel rather short. It is also confusing, at times, but the plot explains itself pretty quickly, filling out the gaps it might have - and there is always a chance for a second view, which shall no doubt make the movie all the better.

But despite being a brilliant sequel, there are also flaws with said "gaps". The scenes are a bit jumpy sometimes, and the serene, well-structured pace of the first movie is gone. With some extensions to steady "The Dead Man's Chest", I would rate this movie with full 5 stars.

Captain Jack is indeed back - as promised - as the ever "charming" himself; but he has less screen-time than one might think. In the true spotlight, we have William Turner (Orlando Bloom), who makes an amazing performance. His character is finally given the well-earned depth. Riddled with angst, he really has some bearing behind his actions.

There is great humor to be experienced, swift turns in the plot, intense action that has little breaks without turning boring at any point, amazing visual look - and already familiar characters that we all love - or hate.

Go, see, enjoy!
4
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
This is my favorite in the trilogy - aside The Return of the King. The extended edition beats the theatre-version, as expected, but it doesn't make much difference in a review: this is more about action than the first movie. The scenes are magnificent, the battles breath-taking, drama believable and heart-wrenching. The humour between the characters is also worth notice. Watch this, and fall in love. If not, at least you know what you are disliking ;)
5
Star Trek (2009,  PG-13)
Star Trek
This is bound to be one of the best movies of the year. In my book, it definitely is.

I am not to be mistaken into a Trekkie fan, although after seeing this movie, I'll probably have to go and check out the other movies and the TV show. So, I'm reviewing this movie as someone who barely knows anything about Starfleet or the world surrounding this movie.

The cast is well-chosen, I think. Everyone was acting well, and they fit their characters, so to speak. After following Zachary Quinto in "Heroes", it was nice to see some other work from him as well, and I was far from disappointed; his Spock was very good. The bone-headed, young James Kirk is definitely annoying and makes a lot happen in his life: he knows what he wants, and is going to get it, one way or another. Sometimes his wit is outrun by his temper, but luckily there are good friends to keep him alive through that. Karl Urban's Bones worked very well with him.

Other than the spectacular visual and special effects, the music that was there but not disturbingly so (which means the score did exactly what it should), and the overall magnificence of the plot, one thing must be mentioned: the humor.

One big, notable thing about this movie is that it is deadly funny. And it is funny without taking one bit away from all the action and drama that is going on. The balance between the three is perfected in this movie.

This is a movie worth seeing for Trekkie fans and those who just enjoy good drama and sci-fi. I'm sure that for those who have followed Star Trek, there are a lot of hidden goodies in this movie that I couldn't find. But nonetheless, I truly, deeply, loved this one!
6
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
I was repeating "fucking beautiful" in my head thorough the movie. It looks good, it sounds good, there is just right amount of action and humour - and one watch won't definitely be enough!

I never watched the cartoon on TV, but this still hits right to the core for me.

The camera-angles are a bit shaky and blurry at times, but it gives the movie more speed and a sense of realism.

Even if some aspects of the story are definite clichés, and there aren't any real shocking revelations, it is still an enjoyable movie. Go and watch!
7
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
This was the fist movie I went to see in the cinema more than once, as far as I can recall. And still, years later, it's still more than worth it.

The plot is eventful and full of twists. I like detailed movies, and here the camera angles, focus, colors, and little tips given with these underline the intent that is not stated in words, but left for the audience to guess. Someti-mes, we see things coming for a long time, but "The Curse of the Black Pearl" manages to surprise nonetheless.

Some of the fighting scenes are very entertaining. The characteristics of each person are respectfully regarded, and instead of beating enemies into pulp, there are clever moves that make you sit on the edge of your seat in excitement.

The characters and actors are each their own individuals. The casting is perfect; Johnny Depp as the by-now iconic Captain Jack Sparrow, Orlando Bloom as Will Turner, the hero who has plenty of room to grow and be-come the man he's meant to be, and Elisabeth Swann (Keira Knightely), who can barely contain herself from becoming who she would really want to be instead of being what she's supposed to be. Many supporting charac-ters just add into the world of the movie, and are very important to it and its spirit. The comic elements draw a lot from these characters, and their chemistry between each other is undeniably funny and thought-provoking.

Little hints to past events are thrown this way and that - some remain unresolved to the end, and are there to deepen to world of the movie, or to be explored in the following sequels.

All in all, "Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl", is pretty much a perfect movie. The music, the plot, the characters, and the successful balance between action, mystery, and comedy create a movie that sets a standard for the pirate movies to come.
8
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
I still think that the extended versions are better than these short ones, but... Even as a "cut" one, RotK is still a breath-taking film! Massive fighting scenesed and great drama. Though at some places, the emotional shock of characters is more amusing than heart-breaking... Ending part of the trilogy - and that place is never an easy one. The ending was probably a little too long (with all the fake-endings), and I wished to see so much more that was entirely left outside - even from the extended version. Still, my favorite LotR-movie, aside The Two Towers.
9
Serenity (2005,  PG-13)
Serenity
This is a movie everyone should see - especially if they were fans to the tv-series, "Firefly". This movie captures humour, action, drama and fluent story-telling in a one, good package.
10
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
I remember when I first saw this movie at school, years ago. I wasn't fully focused and even missed a piece of the movie, but I recall thinking that this film is complex and needs more than a couple watches to be understood. Now, years later, after I have seen the movie time and time again, it is almost as simple as it gets.

"Matrix" was the first of its kin. It has been made into parody more times than I can count, and a lot of movies have been influenced by it. This is a master piece, right here.

The world, the ideology, and the characters all stand their own ground, firm and unyielding. The idea behind the story is complex, coming apart piece by piece. Words of wisdom are offered, but you need to grasp the right things to really comprehend them. There is no big "surprise" lurking around; you have the answer all the time. You just need to understand it first.

The fighting scenes are one of a kind. The slow-motion camera work is artistic, adding to the coolness that seems to hang above this movie. Sunglasses, black leather, the soundtrack on the background, and the monotone voices - it all creates an atmosphere you either love or hate.

I love it. This is totally one of my favorite movies, and when viewed as part of the Matrix series, this is the most "whole" part.
11
Kingdom of Heaven (2005,  R)
Kingdom of Heaven
Compared to the movie version of the film, the extended cut (on dvd) is much better and a fuller movie. It gives time for explanations and depth. If you liked it on big screen, you're gonna love the extended cut.

On its own, though, the theatrical version is already an almost perfect movie. Depth, dedication, faith - and the loss. Battle, cruelty, love, loyalty. What are we fighting for in this world? And is it really worth the fight - and the sacrifices?

The journey of Balian's turning from a blacksmith into a knight is portrayed as if it took only a while, but with some little common sense, we can imagine it took some time (as in reality it must have). When this matter is settled, the rest is one, enjoyable ride; a beautiful, bloody ride.
12
Lord of War (2005,  R)
Lord of War
A movie that definitely makes you think.

The only pretty things are the lies set to block the view of those who are not supposed to see the truth. The only consolation might be that Yuri finally finds his consciense in the end, just a little - even if the cost is the death of one he loves, and being abandon by the rest. That doesn't mean he wouldn't go on; we all have our personal drug we cannot get rid of... In Yuri's case, I think it's more than that.

The story narrative is littered with irony, sarcasm, and dry humor. The story begins from the end, then goes back to the beginning, and from there it unfolds with ruthlessness that cannot be compared with anything else but reality itself.
13
Switchback (1997,  R)
Switchback
A lovely, thrilling movie that you can watch without staring at the clock once in a while. Jared Leto is making a fine appearance, not to speak of his fellow actors.
14
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
Like the book, I have never thought this part of the trilogy as the best. I became a fan due The Two Towers, even if I had seen this one in theatres. Though I have began to appreaciate this one too, after becoming a true Tolkien-fan. The beginning of the movie is slow, setting an image to the viewer's head. The appearance of the Nazgûl and Aragorn (Strider) is also a thrill, there! The difference between the world of Hobbits and the rest of the Middle-earth is also well portrayd during the first steps, and moreso in other parts. Later, after depart from Rivendell, there is a lot more action - and drama - in order. The main characters become known to us, and their personalities only deepen during the films. Again, I spurr you to see the extended edition! If not, enjoy this piece, and if you - like me - find yourself disappointed when the ending titles begin, go on and watch the other two parts! There, you won't be disappointed.
15
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded
In many ways, this is my favorite in the Matrix trilogy, although in quality it stays second to the first, original one.

Lighter and funnier, yet full of action, fights and drama. Perhaps even too much fighting sometimes; it's only so many times that you can do one thing, after all, before it gets boring. Visually amazing, adding nothing new to the first movie, but then, this is still Matrix; that is all that counts.

The characters are both macho and believable. New characters are added (the Twins are my absolute favorites), and the world of Matrix is expanding. There is more than one ship, and more than one battle going on. We also get to see Zion, the last refuge of human beings. It is indeed a fine conflict that while they battle machines, they also need machines to keep them alive. A willing symbiosis that none wants to admit.

Neo is struggling to find his place, but it seems that when it comes to Matrix, he knows it, and his abilities. Others doubt him, but it does not seem to matter as long as the right people stand by him.

The plot deepens, and leaves us quite perfectly to wait for the third and final part of the trilogy.
16
Police Academy (1984,  R)
Police Academy
A perfect comedy, which can be watched time after time. The characters are hilarious - even if, naturally, somewhat surreal at places - and they awake situations that are irresistable to not laugh at.
17
Police Academy 2 - Their First Assignment (1985,  PG-13)
Police Academy 2 - Their First Assignment
Again, the group is out - and chaos follows (in a good way). New situations give new stage to the events - spiced up with new characters, like Zed (who with his voice shall endelight us later, too). A perfect sequel to the first movie.
18
The Man in the Iron Mask (1997,  PG-13)
The Man in the Iron Mask
In this movie, what appeals to me most is that finally the men are old and mature, touching (compared to the "The Three Musketeers" -movie). Especially D'Artagnan stole my heart. The story is amazing, the acting pure and talented - even Leonardo DiCaprio I can withstand, for once. A lot of plotting, secrets, decisions between friendship and personal desires, loyalty, duty and hatred... This is finest drama and action in one package!
19
Bean (1997,  PG-13)
Bean
This movie is on its funniest on a first watch, but then again, the funny scenes are just SO hilarious that the movie is enjoyable even after several re-views.

There is a plot in the story, the characters are tastefully introduced, Rowan Atkinson is amazing in his role, and all the necessary elements of a good movie are there.

It's all about chaos, really. Enjoyable, shamful, chaos.
20
The Matrix Revolutions (2003,  R)
The Matrix Revolutions
Final part of the trilogy. In many ways, the most massive - though this bothered me at times. Great armies clashing together, in two worlds, "gods" fighting in the sky...

The visuals are as amazing as usual. The fights, the special effects, and the sounds go well together.

Most bothersome aspect of the movie is the collision of Neo and Smith, though. There is ideology, but perhaps I haven't yet seen the movie often enough, because I just can't catch some of it. So many people scheming and planning, truths that are revealed, and some of them are less important than others.

But what rates this movie higher in my book is the ending; finally a movie where heroes, too, can die! Though the evil is beaten (for now), this is still nice and different.

In my opinion, this is one of the best trilogies/series ever made, because all three parts are almost equally good. You don't find that just anywhere these days.
21
Cassandra's Dream (2007,  PG-13)
Cassandra's Dream
A steady, captivating movie. There is no dizzying action, explotions, or dazzling special effects, but the movie manages to be one of the best I've watched recently.

The characters are introduced well, as are their lives and patterns. They grow thorough the movie - especially the brothers Terry (Farrell) and Ian (McGregor). In the beginning the first is a gambling man living on his luck, while the latter dreams big but it keeping his feet safely on the ground.

When the game gets tough, though, it is almost surprising who is going to grow a conscience, and who will bury their fellow men for their dreams.

Drama, love between brothers and family, and dreams close to coming true mingle in this film. Blood is thicker than water, they say; family is everything, they say here. 'How far; how long; how deep?', I ask.

I loved the ending, especially. After all the drama and hard (impossible) decisions, it all comes down into such basic things. Our big struggles in life are such a small thing in the eyes of the world.
22
Little Women (1994,  PG)
Little Women
I have not read the book, but maybe I'll have to, even if this story is something that I usually don't like.

The cast - magnificent. Acting: brilliant. The set, the music... flawless. Not to mention the story that drew out a tear from me in several places (and that is a rare occurrence).

Even if Jo's antics got me wondering once in a while, the story was never overly... well, anything. It was balanced, beautiful and heartbreaking, and basically just to TRUE. Especially when looking at Beth and her untimely death, that is just the course of the world.
23
War of the Worlds (2005,  PG-13)
War of the Worlds
A good movie in my opinion: dark, beautiful, stunningly visualized. Even if there's a happy ending of sorts to be found, I think the whole world of the film was pretty real in its cruelness.

I was expecting a longer beginning before the actual action began to take place, but was surprised how quickly things got onto move - and after that, there was not a moment of peace before the ending titles.

The movie seems to lack something, but I think it's mostly because most of the questions remained unanswered. It is not the mission of the movie to give us everything, though, and it makes your mind work rather than leaves it numb and bored. I can imagine watching this many times again, and perhaps find something new in the chaotic attempt of survival.

The actual plot might have a little more in it, but then again, the concept of the movie doesn't really allow that (and the concept is very good in itself).
24
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
The best Potter-movie by far, in my opinion. Lots of darkness, drama, fluff in nice doses, and otherwise the story is very much into my liking (I do not doubt a minute the book is better, though). For once, I even managed to enjoy the time Harry spent on screen.

Lots (more than before) of Snape, and some Lucius Malfoy as well. And Fred & George Weasley. Even if you can guess how the conspiracy and secrecy are going to unfold even before seeing it happen, it is stil enjoyable to stay and watch it happen.

Now, I can't wait for the last ones!
25
The Island (2005,  PG-13)
The Island
Favorite line:
"So will you just take your hands off me? Let me pull my pants up. I'll take you back to my place so we can be alone, okay?"

The movie starts mysterious, naivë, and when it comes to Lincold Echo Six: curious. The people living safe from "contamination" are happy and satisfied, and do not question their lives. After all, they are being kept safe from the poisonous world outside, and someone who's lucky might win the lottery and get to The Island - a last surviving location outside their home. To them, it is paradise.

This is where the movie begins. Lincoln (well acted by Evan McGregor) pushes the boundaries and in the end finds a small proof that something is not as it seems. Things escalade fast.

In an attempt to save his female friend, they both shake loose from the limited thinking they have been previously pushed into and reach out for freedom they never knew they didn't have.

The movie is full of action and discovery. It looks and sounds absolutely amazing, and the characters are well portrayed and their growth into their full potential can be seen.

The movie delivers its idea just as brilliantly as it is supposed to. Sure, the end is the usual, but at least they didn't ruin it with too much sappiness.

Definitely watch this one!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments