My Favorite Movies


  1. xsweetbutnotinnocentx
  2. Becky

Give list a short description

  xsweetbutnotinnocentx's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix 5.0 Stars
This is the best out of all the harry potter films!
Click to Rate
2
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Click to Rate
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 5.0 Stars
The best out of the three. Shows how the adventures wrap back into one. The best fighting scences I hav ever seen.
Click to Rate
4
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 5.0 Stars
Awsome movie!!!!! Much better than I thought it was going to be. The acting and singing were amazing. Always loved Tim Burton films and this one I have been looking forward to for ages! Loved the songs bought the whole soundtrack. Highly recommend you watch it unless your squimish where you just might want to look away.
Click to Rate
5
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 5.0 Stars
I loved this movie! Just as good as the first 2! I highly recommend it even no it is mostely in the dark! I DONT CARE!! WATCH WATCH IT IT!!!!!!!!!!!!!!!
Click to Rate
6
Big Fish (2003,  PG-13)
Big Fish 5.0 Stars
Loved it! Brilliant! Probably one of the most unusuall films made but that what makes it brilliant! It also really touched me. I was emotional throughout the whole time.
Click to Rate
7
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand 5.0 Stars
My absolute fav X-men it is the best of them all!! I love Wolverine and the performance of Jean as the Phoenix was brill! I can watch this movie all the time!!
Click to Rate
8
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada 4.5 Stars
This was a bit suprising that people go through all that much bother just to make a magazine. I thought the acting of Miranda was very well peformed. She is very strict and slighty insane. For example when she asked for the Harry Potter Manuscript, I just went "She has lost it!". It can show how your job can take over your life and how it can ruin it aswell. I rate it a 4 and 1/2 because it is unusall in a good way.
Click to Rate
9
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge! 5.0 Stars
WOW!! This film moved me like no other film has ever done before. I was actually crying at the end and you feel really sorry for Christian. Nicole Kidman and Ewan McGregor can really sing as it was all them. Loved it!
Click to Rate
10
Grease (1978,  PG)
Grease 5.0 Stars
Awsome songs, awsome costume, awsome people. Awsome everything!!!!
Click to Rate
11
Hairspray (2007) (2007,  PG)
Hairspray (2007) 5.0 Stars
a good movie! I like the singing and the dancing and something i will watch over and over again
Click to Rate
12
Chicago (2002,  PG-13)
Chicago 5.0 Stars
Brilliant! LOVED IT! I think that this is the Best Musical that I have ever seen!
Click to Rate
13
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
14
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
15
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine 5.0 Stars
This I have to ammit was the wierdest films i have ever seen! It finished and it left me clueless. It was also a bit predictable but I was laughing before the jokes actually happened. Good movie but not something I would watch over and over again
Click to Rate
16
Heartbreakers (2001,  PG-13)
Heartbreakers 4.5 Stars
really funny i really enjoyed it. i know most people think that this is rubbish but i think different.
Click to Rate
17
Stardust (2007,  PG-13)
Stardust 5.0 Stars
amazing!!
Click to Rate
18
The Others (2001,  PG-13)
The Others 5.0 Stars
OMG! this was sooo good! this kept me glued to the screen the entire time. i love thrillers and this one is one of the best yet. Another brilliant proformance from Nicole Kidman. She rocks in everything that she does! Might be studying this film in school and im an sooooo looking forward to it.
Click to Rate
19
St. Trinian's (2007,  Unrated)
St. Trinian's 5.0 Stars
Awsome loved it!! really funny! classic film about high school!!
Click to Rate
20
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 5.0 Stars
WOW! This, to me, is still classic Indy. After all these years hes still got it. Some people say that the plot was little bit wierd but not really. It also had it's funny moments. I think I have an odd sense of humour because no one else was laughing and there is me sniggering away in cinema. I think Cate Blanchett her part really well. She can play evil. As for Shia LaBeouf It wasn't that long ago when he was am wannabe actor trying to get a carrear in the move buisness and now here he is, in an Indiana Jones movie. He definently has a future. Of course no one can beat Harrison Ford as Indy himself. He plays the part perfectly as he does in the other three films. This has been a great start to summer blockbusters (which is definetly my favourite time of year for movies) with Iron Man and now Indy. Can't wait for what is to come!!!
Click to Rate
21
Juno (2007,  PG-13)
Juno 5.0 Stars
really funny! loved it!!!!
Click to Rate
22
Chocolat (2000,  PG-13)
Chocolat 4.5 Stars
This is a really romantic film. I looked at the title and I instantly thought Charlie and the Chocolate factory. No! Its much better than that film. I love all the friendships made between the people living in the village. The characters are well thought about and the senery is amazing!
Click to Rate
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
24
Bedknobs and Broomsticks (1971,  G)
Click to Rate
25
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
26
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz 5.0 Stars
OMG I love this film. It was really funny. I didn't guess who it could be that was commiting all those murders and the reason why. It was very funny when we found out.
Click to Rate
27
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Monty Python and the Holy Grail 5.0 Stars
OMG! this was soooo funny! loved it! just as funny as life of brian! go Monty Python!!!
Click to Rate
28
Holes (2003,  PG)
Holes 4.5 Stars
Gd adventure! When I saw the title I wasn't intrested but never trust a book its cover. Great film about friendship and trust and how things can connect up over time.
Click to Rate
29
Mickey's Once Upon A Christmas (1999,  Unrated)
Click to Rate
30
Emma (1996,  PG)
Emma 4.0 Stars
i like this movie. This is my favourtie romance based in an olden setting!
Click to Rate
31
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
32
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
Mamma Mia! 5.0 Stars
This movie was absolutly AMAZING!!!! I am going to be singing ABBA songs all week because they are stuck in my head. There was no sad moment in this entire movie. I had a smile on my face the entire time and now my face hurts but I dont CARE!! WOW! what can i say Meryl Streep is an amazing actress!!! Watched "Devil wears prada" yesterday and the difference between these two proformances are amazing. Her character in ths film is the best. COMPLETLY BONKERS!! Thats all i can say. Laughing through the whole film. Love to see it again and is top of my list when it comes out on DVD!! WOW!!!
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments