My Favorite Movies


  xXGaByTaXx's Rating My Rating
1
The Goonies (1985,  PG)
The Goonies 5.0 Stars
How can someone hate this movie? It'll be an absolute favorite for generations... My kids will see it
Click to Rate
2
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (1984,  PG)
Click to Rate
3
Shine (1996,  PG-13)
Shine 5.0 Stars
One of the best movies ever made. Geoffrey Rush's performance is unforgettable.
Click to Rate
4
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) 5.0 Stars
One of my absolute favorites of Studio Ghibli!
Click to Rate
5
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1986,  Unrated)
Click to Rate
6
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1997,  PG-13)
Click to Rate
7
Kiki's Delivery Service (1989,  G)
Click to Rate
8
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back 5.0 Stars
Boooooong!!!!!
Click to Rate
9
Howl's Moving Castle (2005,  PG)
Howl's Moving Castle 4.5 Stars
My favorite movie !
Click to Rate
10
Everyone Says I Love You (1996,  R)
Everyone Says I Love You 4.0 Stars
I love whis Woody Allen movie.
Click to Rate
11
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial 5.0 Stars
What can i say? it's a classic
Click to Rate
12
Dogma (1999,  R)
Click to Rate
13
Clerks (1994,  R)
Click to Rate
14
Angels in America (,  Unrated)
Click to Rate
15
Mallrats (1995,  R)
Mallrats 5.0 Stars
Ah, genious
Click to Rate
16
Almost Famous (2000,  R)
Click to Rate
17
Billy Madison (1995,  PG-13)
Click to Rate
18
Natural Born Killers (1994,  R)
Click to Rate
19
The Piano (1993,  R)
Click to Rate
20
Revenge of the Nerds (1984,  R)
Revenge of the Nerds 5.0 Stars
Who does not like this movie?
Click to Rate
21
Spaceballs (1987,  PG)
Spaceballs 5.0 Stars
MY ABSOLUTE FAVORITE!!!!! Mel Brook's at his best... right after History of the World Part I
Click to Rate
22
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 5.0 Stars
You have to love this movie!
Click to Rate
23
History of the World -- Part I (1981,  R)
History of the World -- Part I 5.0 Stars
My Ultimate Favorite Movie... I love Mel Brooks, this is brilliant!
Click to Rate
24
Beavis and Butt-Head Do America (1996,  PG-13)
Beavis and Butt-Head Do America 5.0 Stars
I just Love Beavis and Butthead!

I am Cornholio I need Tee-Pee for my Bunghole!
Click to Rate
25
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
Click to Rate
26
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
Robin Hood - Men in Tights 4.5 Stars
We're men, we're men in tights!!! Excelent dancing scene... Dave Chapelle rules!
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments