My Favorite Movies


  XxGEetAxX's Rating My Rating
1
Psycho (1960,  R)
Psycho
Wow...a film so damn close to perfection...wait let me reword that...this film is perfect in every single way. I know im a bit slow as i saw it for the first time yesterday. If u want a run-of-the-mill, generic horror movie..dont watch this. I have been thinking about it since last night and i couldnt sleep (which believe me is a BIG thing :D) and it really does make u think about the human mind and what difficult circumstances in childhood can do to a person. Norman Bates seemed so unbelievably nice..the type of guy i would love to make friends with. Although I knew who the killer was before i saw the film, it didnt spoil it for me at all. The film starts amazingle..and gets better as time progresses. At first i thought, what happens during the rest of the film if Marion Crane dies an hour through? Well...i have to tell u it was so engrossing i couldnt sit on my chair properly. I watched the film with my dad..who tried to lead me off the track..but still i got there in the end. The plot summary given on this website really sums Psycho up. I didnt realise htis film was going to be this good! It combines all my favourite genres (horror, thriller, murder mystery) without being too complicated or unfeasible.

Anthony Perkins' performance amazes me. Its true, u really dont see acting of this standard present nowadays. I know i will watch this film again and again and still eb completely anjd utterly transfixed, and each time i will be mindboggled by his amazing acting. We all know it wasnt a fluke, he genuinely creeped me out, especially in the ending scenes with Vera Miles.

Well i cant even begin to sum up how good this film is in a little comment like this. But this film is truly the best i have ever seen, Black and white makes it a better experience and i kinda miss black and white films, they add a whole new perspective and if Psycho was filmed in colour then it wouldnt be half as good. Hitchcocks flawless direction, meticulous sense of detail and shadow brought this film to a whole new dimension...


Watch it....and even if u have already..Watch it again...its THAT good

=D
2
Charade (1963,  G)
Charade
another 5 star film from Cary Grant...and this one has audrey hepburn in it as well..so i always knew it was going to be good. Cary Grant is as suave as ever, and comparing to "The Truth About Charlie" the original is far better. I urge you to see it!
3
American Psycho (2000,  R)
American Psycho
this film amazed me..i would recommend it to anyone!

and for all you girls out there....Christian Bale is SMOKING!

its weird that i was still attracted to him even though he was a completely psychotic loon...but my that body! yeesh! how come i didnt see that in Batman Begins? =S

confusing..anyway..this film, quite literally blew me away..and if u havent seen it yet...i suggest u get ur arse down to Blockbuster (or even better HMV) and grab a copy of it straight away

This is a film not to be missed!
4
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
lol even tho itsa nerdy film...i luvd it! :D
5
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
best teenage romcom everr! end of! lol bt it wd be wayy better if it had freddie prinze junior or ryan phillipe in it -.-
6
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man
luvd it!
7
Alien (1979,  R)
Alien
wow! just plain wow! this film i only saw recently and it completely blew me away with its pure originality, the i realised how many films since have copied 4m it, but this will never be beaten!
8
Rear Window (1954,  PG)
Rear Window
Wooo! I saw this film a very long time ago. But i am only giving it a comment now because i saw it on the Psycho page hehe.

Well, back to business. I love the cast in this film. Nobody could have played the parts better..possibly the most beautiful actress ever Grace Kelly looked ravishing in this film, and it is often a case of argument in my house that James Stewarts character has the most beautiful girlfriend...waiting at his hand and knee...and he still is more obsessed with the guy next door.. I mean come on!! She was Hitchcocks favourite actress after all!

Well enough about Grace, This film is fantastic. Now that ive seen Psycho, it may not b as good, but its certainly a 5 star film nothing less. Hitchcocks direction is yet again flawless, james stewarts acting perfection. I love watching Hitchcock films, and black and white films, it makes me reminisce about those times, and the black and white brings a romantic mystery and intrigue to the surroundings that only black and white can do. Hitchcock has been tried and copied but noone will compare to the genius that is Alfred. Really, no-one makes films like this anymore, or has actors, actresses and directors like this anymore. People come close..but dont reach this fantastic, almost impossible level of perfection.

However, the reason why i think this one is slightly not as good as Psycho is because it is a bit more complicated..has different levels, different emotions portrayed. Everyone who watches this has a different interpretation of what the main story is..which makes it a brilliant film, but i rather like my simplicity, especially in films.

I just saw the rating averages to this film and i was quite surprised that most people gave it 4 stars...a lot of films made nowadays plae in comparison but they get given the same result...baffling.

Anyway...if you are as passionate as me about old black and white Hitchcock films..then watch this..but if u are thinking this really isnt the kind of film for me..please just give it a chance..im sure u wont be disappointed!
9
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo
BEST FILM EVERR! LOVIN DORYY!
10
King Kong (2005,  PG-13)
King Kong
my eyes wer leaking wen i saw dis film..
11
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
12
Sin City (2005,  R)
Sin City
woweeeee luvd dis filmm! da effects wer cooool
13
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
wowowww loveddd ittt! especially da cartoon bits they included! so goryyfied though!

omg i just happened to glance at this comment and realised how immature and n00blike i sounded..sorry!
14
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
awwww brad pittt yummmm! lool he ate food durin da hole film lol ... ma kinda mann :P
15
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
jake gyllenhaal = very yummy indeed and the film wasnt 2 bad either!

eeek my old reviews were so rubbish...well..an update is needed...i didnt really understand this film at first...but its really amazing...i love indie movies..xD and Patrick Swayze made me laugh hard..he was actually good in this film!
16
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
i love this film so much it freakin hurts!
17
Bean (1997,  PG-13)
Bean
I LOVE MR BEAN! HU DOESNT! ROWAN ATKINSON IS PURE GENIUS!
18
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
lol yehh it was gd even tho i dint gt it first tym i watched it lol
19
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Meet The Fockers
hehehehe lol gaylord!
20
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
luvdd ittt!! so much eye candy! shame keira knightley had 2 ruin it all :(
21
Yojimbo (1961,  Unrated)
22
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
gooood film
23
Oldboy (2005,  R)
24
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
25
The Exorcist (1973,  R)
The Exorcist
really good, but personally i think it was let down at the end
26
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
Bend It Like Beckham
it relates 2 me n i can relate to it. i really really liked it! and it was funny!
27
Serenity (2005,  PG-13)
Serenity
wow! this is fantastic! cant believe how underrated this was, i thought it would be rubbish but it was brilliant! great story great acting and chiwetel ejiofor is just and added bonus! i love films like this! but its so damn under rated! ARGH!
28
Blast from the Past (1999,  PG-13)
Blast from the Past
awwww this film is so underrated but its juts soooo good! i sed it once and ill say it again brendan fraser = legend!
29
The Godfather, Part II (1974,  R)
The Godfather, Part II
i havent even seen this but its a family favourite and theres nothing wrong with it (apparently) so full marks ! and i love al pacino! :D
30
Toy Story (1995,  G)
Toy Story
i wish i could give it 10 stars! but its nto possible! :(
31
There's Something About Mary (1998,  R)
There's Something About Mary
aww so cyute!
32
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
33
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
it was good
34
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
35
The Blair Witch Project (1999,  R)
The Blair Witch Project
v. v.v. good film ! most people put t down but thats only because they dont understand what happens in it! well if u watch it a few times after the truth will become clear 2 u :D
36
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
lollll
37
Singin' in the Rain (1952,  G)
Singin' in the Rain
one of THE best musicals EVER!
38
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future
MAN! this list justs gets better and better! mann mann mannn this is one of my favourite films! and just SO original! u dnt see man y plotlines where a mum falls in love with her son do u?
39
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
The Bourne Identity
wow! fantastic! matt damon surprisingly was fantastic!
40
Predator (1987,  R)
Predator
fantastic action! old arnie id pretty good in this ! SHOCK HORROR!
41
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Dumb and Dumber
hahahahahahahhaa - non stop laffs!
42
Grease (1978,  PG)
Grease
ONE OF MY BEST FILMS EVER!
43
Space Jam (1996,  PG)
Space Jam
one of THE best! absolutely fantastic. no faults.
44
Disney's Aladdin (1992,  G)
Disney's Aladdin
fantastic disney!... yet agaain!
45
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
lloll ma favoirte kiddie film lyk everrr! =D
46
Pitch Black (2000,  R)
Pitch Black
fantastic stuff!
47
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
no comment! I LOVED IT! maybe its cos of da fact i fancied leo di cpario @ dat tym but yeh :D....
48
Shrek 2 (2004,  PG)
Shrek 2
funnayy!
49
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Back to the Future Part III
wow! lyk hu doesnt just LOVE the back to the future trilogy? they must be abolutely ravign amd AND bonkers 2 not lyk it!!
50
Gremlins (1984,  PG)
51
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
Snow White and the Seven Dwarfs
hmmmmm FANTASTICC!! :D:D:D:D one of ma (current) AND childhood faves!
52
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
Austin Powers - International Man of Mystery
hahaaa lolll luv myers in this! ooo behave! shagadelci baby!! oooo how sexyy!
53
George of the Jungle (1997,  PG)
George of the Jungle
brendan fraser = legend
54
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
Bridget Jones's Diary
hmmm i love renee zellweger in this! and her great accent! if only she kept her figure lyk that! shed be a role model 4 women everywhere! good film 2!
55
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
Master and Commander: The Far Side of the World
very very veryyy good film! lol thought it would be RUBBISH!
56
Shrek (2001,  PG)
Shrek
hahah luv donkey! and shrek is ever so sweet!
57
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
woweeee luvd it! jus watched d extended edition a few days ago :D
58
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
WOW! is this the original? if so i havent seen it but i basically know the whole plotline and wow is it just amazing! what a bludy brilliant scary shocker!!best of its time
59
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
tha first thing i sed wen i caym out of d cinema after watchin this film was awww frodos soo cyute! lol he isss!
60
Alice in Wonderland (1951,  G)
Alice in Wonderland
one of ma FAVE fisney films lol, it has 2 be sed!
61
Ice Age (2002,  PG)
Ice Age
very good stuff
62
The Mummy (1999,  PG-13)
The Mummy
wowee! lykd this one!
63
Jumanji (1995,  PG)
Jumanji
i used 2 hate it! bt i finally realise how good it is now!
64
Rush Hour (1998,  PG-13)
Rush Hour
funny shit hehehe
65
Home Alone (1990,  PG)
66
Cool Runnings (1993,  PG)
67
The Little Mermaid (1989,  G)
The Little Mermaid
oh so sad :(
68
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
WOW! made me cry lyk a baby!
69
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
wow! i just lurve this film! even tho i thought alex winter was better in it keanu reeves still became famous! ahh well u cant always get what u want
70
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
Jurassic Park III
very verryy good! was such an improvement to the second one!
71
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
72
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Miss Congeniality
aww i lykd this film , n i love sandra bullocks kookiness and charm! she just oozes the stuff!
73
Brick (2006,  R)
Brick
I REALLY REALLY REALLY want 2 see this so badd it makes me wna cry :(!

and now i have seen it...and my my my it was better than i expected it to be..close to perfection actually..
Joseph Gordon-Levitt excels in it, his roles and his talent has an actor has grown since his 10 things i hate about you and third rock from the sun days..

If u havent seen it already...watch it now!
i bought the dvd, but the dvd didnt really work =| but at least i saw the film xD
74
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
The Sixth Sense
cumonnn! hu was NOT cnfused by the end of this film?
75
High Fidelity (2000,  R)
High Fidelity
aww i luv jack black in this film! and dont u think the catherine zeta jones chaacter portrays her real personality soo badly?
76
The Incredibles (2004,  PG)
The Incredibles
wow! just wow! amazing! unlike a lotta pixar movies (which are ALL fantastic) its really really realistic. i related 2 it and it was just soo cool! ahah it was INCREDIBLE! :|
77
Beauty and the Beast (1991,  G)
Beauty and the Beast
i used 2b SOOO scared of this film wen i was young, so much so i dint watch it on a regular basis :( bt now i see what a masterpiece of cinema this film is !
78
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2
brilliant brilliant movie. i think it even surpassed the first!
79
Cruel Intentions (1999,  R)
Cruel Intentions
good shit, even tho ive only seen tha start :( OMG i just saw da rest of it yday! WOWOWOWOWOW! love itt!! 5 outaa 5, butt it was a bitt sadd @ da end! bt SHE gt wah she desrved! oo and it also helps dat all the cat is lyk SOO super sexy!
80
Sideways (2004,  R)
Sideways
great!
81
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
fantastic film! plus brad pitt is awesome in it...his best role to date i think..

Which guy wouldnt want to be Tyler Durden?

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments