My Favorite Movies
| xxgemzxx5's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
|
| 2 |
Dirty Dancing - Havana Nights (2004, PG-13) |
|
|
| 3 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
|
| 4 |
Green Street Hooligans (2005, R) |
|
|
| 5 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
|
| 6 |
Shrek (2001, PG) |
|
|
| 7 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
|
| 8 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
|
| 9 |
Grease (1978, PG) |
|
|
| 10 |
Grease 2 (1982, PG) |
|
|
| 11 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
|
| 12 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
|
| 13 |
Happy Feet (2006, PG) |
|
|
| 14 |
A Cinderella Story (2004, PG) |
|
|
| 15 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
|
| 16 |
High School Musical (2006, Unrated) |
|
|
| 17 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
|
| 18 |
American Pie (1999, R) |
|
|
| 19 |
The Green Mile (1999, R) |
|
|
| 20 |
Scary Movie (2000, R) |
|
|
| 21 |
The Break-Up (2006, PG-13) |
|
|
| 22 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
|
| 23 |
Raising Helen (2004, PG-13) |
|
|
| 24 |
Raise Your Voice (2004, PG) |
|
|
| 25 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
|
| 26 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
|
| 27 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
|
| 28 |
White Chicks (2004, PG-13) |
|
|
| 29 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
|
| 30 |
Flubber (1997, PG) |
|
|
| 31 |
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas (, PG) |
|
|
| 32 |
Scream 2 (1997, R) |
|
|
| 33 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
|
| 34 |
Garfield - The Movie (2004, PG) |
|
|
| 35 |
Accepted (2006, PG-13) |
|
|
| 36 |
The Omen (2006, R) |
|
|
| 37 |
The Exorcism of Emily Rose (2005, PG-13) |
|
|
| 38 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
|
| 39 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |
|
|
| 40 |
Rush Hour 3 (2007, PG-13) |
|
|
| 41 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
|
| 42 |
Are We There Yet? (2005, PG) |
|
|
| 43 |
My Big Fat Greek Wedding (2002, PG) |
|
|
| 44 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
|
| 45 |
Norbit (2007, PG-13) |
|
|
| 46 |
Babe (1995, G) |
|
|
| 47 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
|
| 48 |
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd (2003, PG-13) |
|
|
| 49 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
|
| 50 |
Braveheart (1995, R) |
|
|
| 51 |
Hitch (2005, PG-13) |
|


