Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  xXGRINDWHOREXx431975's Rating My Rating
1
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
2
The Last House on the Left (1972,  Unrated)
Click to Rate
3
Nowhere (1997,  R)
Click to Rate
4
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
Click to Rate
5
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) (1978,  R)
Click to Rate
6
Suicide Club (2002,  Unrated)
Click to Rate
7
Hellraiser (1987,  R)
Click to Rate
8
Faces of Death (1999,  Unrated)
Click to Rate
9
Natural Born Killers (1994,  R)
Click to Rate
10
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
Click to Rate
11
Splendor (1999,  R)
Click to Rate
12
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
Click to Rate
13
Totally F***ed Up (1994,  Unrated)
Click to Rate
14
Ghost World (2001,  R)
Click to Rate
15
Suburbia (1983,  R)
Click to Rate
16
The Return of the Living Dead (1985,  R)
Click to Rate
17
Dogs in Space (1987,  R)
Click to Rate
18
Times Square (1980,  R)
Click to Rate
19
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
Click to Rate
20
Crooklyn (1994,  PG-13)
Click to Rate
21
Sid & Nancy (1986,  R)
Click to Rate
22
Halloween (1978,  R)
Click to Rate
23
Reform School Girls (1986,  R)
Click to Rate
24
Beautiful Thing (1996,  R)
Click to Rate
25
All Over Me (1997,  R)
Click to Rate
26
Schindler's List (1993,  R)
Click to Rate
27
Sophie's Choice (1982,  R)
Click to Rate
28
Presque rien (Come Undone) (2000,  Unrated)
Click to Rate
29
Dr. Caligari (1989,  R)
Click to Rate
30
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
31
Welcome to the Dollhouse (1996,  R)
Click to Rate
32
Palindromes (2005,  Unrated)
Click to Rate
33
Female Trouble (1974,  R)
Click to Rate
34
Desperate Living (Edited Version) (1977,  NC-17)
Click to Rate
35
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
36
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
Click to Rate
37
Dahmer (2002,  R)
Click to Rate
38
The Secret Life: Jeffrey Dahmer (1993,  Unrated)
Click to Rate
39
Serial Mom (1995,  R)
Click to Rate
40
The Virgin Suicides (1999,  R)
Click to Rate
41
The Goonies (1985,  PG)
Click to Rate
42
Sleepaway Camp (1983,  R)
Click to Rate
43
Chopping Mall (Killbots) (1986,  R)
Click to Rate
44
Albert Fish (2007,  Unrated)
Click to Rate
45
Psycho Beach Party (2000,  Unrated)
Click to Rate
46
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood (1996,  R)
Click to Rate
47
High Tension (Switchblade Romance) (2005,  R)
Click to Rate
48
The Color Purple (1985,  PG-13)
Click to Rate
49
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate
50
Sixteen Candles (1984,  PG)
Click to Rate
51
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
Click to Rate
52
Amores Perros (2000,  R)
Click to Rate
53
Tie Me Up! Tie Me Down! (¡Átame!) (1990,  NC-17)
Click to Rate
54
My Life as a Dog (Mitt liv som hund) (1986,  PG-13)
Click to Rate
55
The Incredibly True Adventures of Two Girls in Love (1995,  R)
Click to Rate
56
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
Click to Rate
57
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
58
Beloved (1998,  R)
Click to Rate
59
Running With Scissors (2001,  R)
Click to Rate
60
Romy and Michele's High School Reunion (1997,  R)
Click to Rate