My Favorite Movies


  XxHinataHyuugaxX's Rating My Rating
1
Naruto Movie 2: Gekijyouban Naruto daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo! (2005,  Unrated)
Click to Rate
2
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring 4.5 Stars
Great film!
Click to Rate
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 5.0 Stars
best freakin movie ever made besides the first 2!!!!!! i wish they would make The Hobbit already!!!!
Click to Rate
4
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
5
300 (2007,  R)
300 4.0 Stars
some things looked too animated.
Click to Rate
6
Naruto Movie 1: Daikatsugeki! Yukihime ninpôchô dattebayo!! (Naruto the Movie) (2004,  Unrated)
Naruto Movie 1: Daikatsugeki! Yukihime ninpôchô dattebayo!! (Naruto the Movie) 5.0 Stars
I didn't expect much from this movie, but by the end I loved it! I'm sure if anyone were to watch they would without doubt enjoy it and want to see again and again! Two thumbs up! :) I had a tear in my eyes at the end of the movie, I love happy endings.
Click to Rate
7
Constantine (2005,  R)
Click to Rate
8
Predator (1987,  R)
Click to Rate
9
Alien 3 (1992,  R)
Click to Rate
10
Aliens (1986,  R)
Aliens 5.0 Stars
One of my favorite films of all time. The original was an excellent horror film, but this sequel turned out to be the pinnacle in suspenseful action films
Click to Rate
11
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Click to Rate
12
Doom (2005,  R)
Click to Rate
13
The Crow (1994,  R)
Click to Rate
14
Alien (1979,  R)
Click to Rate
15
Slither (2006,  R)
Click to Rate
16
Epic Movie (2007,  PG-13)
Click to Rate
17
Eragon (2006,  PG)
Eragon 5.0 Stars
This film was quite good. Looking forward to the other ones they make. Cute baby dragon at the begining :-) Well worth seeing even though it cant beat Lord Of The Rings lol.
Click to Rate
18
The Lion, the Witch, & the Wardrobe (1988,  G)
Click to Rate
19
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
20
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
21
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
Click to Rate
22
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
Click to Rate
23
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
Click to Rate
24
Resident Evil (2002,  R)
Click to Rate
25
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
26
The Mummy (1999,  PG-13)
Click to Rate
27
Sakura Wars: The Movie (2003,  PG-13)
Click to Rate
28
Bloodrayne (2006,  R)
Click to Rate
29
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
Click to Rate
30
Sakura Wars (,  Unrated)
Click to Rate
31
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Click to Rate
32
King Kong (2005) (2005,  PG-13)
Click to Rate
33
Pitch Black (2000,  R)
Click to Rate
34
Night at the Museum (2006,  PG)
Night at the Museum 3.5 Stars
Awesome movie! I just loved all the museum exhibits coming to life and Ben Stiller is a riot as usual. Extremely entertaining!!!!
Click to Rate
35
Hellboy (2004,  PG-13)
Click to Rate
36
Predator 2 (1990,  R)
Click to Rate
37
Conquest Of The Planet Of The Apes (1972,  PG)
Click to Rate
38
Snakes on a Plane (2006,  R)
Click to Rate
39
The Matrix Revolutions (2003,  R)
Click to Rate
40
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
Click to Rate
41
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
42
Speed (1994,  R)
Click to Rate
43
The Incredibles (2004,  PG)
Click to Rate
44
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
45
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
46
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
47
Happy Feet (2006,  PG)
Happy Feet 4.0 Stars
Clever animation but very ordinary story not worthy of the critical praise.
Click to Rate
48
50 First Dates (2004,  PG-13)
Click to Rate
49
Saw II (2005,  R)
Click to Rate
50
Saw III (2006,  R)
Click to Rate
51
White Chicks (2004,  PG-13)
Click to Rate
52
The Matrix (1999,  R)