My Favorite Movies


  XxIxXLoveXxGeorgeXx's Rating My Rating
1
Cloverfield (2008,  PG-13)
Cloverfield
Ha!! HIlarious!! kewl, Freaky!! But idk just kewl. And It was not A Rabbit WHo Thought THe City was Choclate!!! I liked the fact that it was all lie a home video. thats what threw me off. it was still awesome though!!
2
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
American Pie Presents - Band Camp
my favorite out of all the american pie's
3
Blade - Trinity (2004,  R)
Blade - Trinity
LOVEDDD IITTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ryan reynolds and jessica biel are cute together....
4
Cry Wolf (2005,  PG-13)
Cry Wolf
Makes you think!!! lol i loved it til the very end! Its awesome!!!
5
Speak (,  PG-13)
Speak
its a great teen movie my fav.
6
House of Wax (2005,  R)
House of Wax
awesome!! it was different, (not rlly) lol but still great, i love it!! gross, awesome and jus kewl!! lol
7
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember
Between this and The Notebok its about a tie ( the book is really good)
8
Aquamarine (2006,  PG)
Aquamarine
i want blue streaks
9
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige
i luv hugh jackman so i gotta see it
10
Flushed Away (2006,  PG)
Flushed Away
its hilarious I really liked it ecspecialy the little sewer slugs or w/e they are.
11
The Illusionist (2006,  PG-13)
The Illusionist
I loved it! its my favorite movie w/ Edward norton and jessica biel
12
Mean Girls (2004,  PG-13)
13
Stay Alive (2006,  PG-13)
Stay Alive
this movie has been in theatres since march 24 i want to see it
AWESOME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
14
The Descent (2006,  R)
The Descent
its a little better than the cave
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
aaww poor jack!! :( he'll be back!!!
16
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
Gridiron Gang
i luv!!! the Rock
17
How to Deal (2003,  PG-13)
18
Just Friends (2005,  PG-13)
Just Friends
omg every time i watch ill crack up laughin' ryan reynolds is funny!
19
Stay (2005,  R)
Stay
this was confusing but if you watch it lik 4 times you finally get it. Its really good so take me advice watch it with ppl that dont talk that much. -lol-
20
See No Evil (2006,  R)
See No Evil
can a girl really swollow a cell phone? -lol
it was idk i guess different. i mean the whole hook through the shoulder, grusome lol ooow and the dogs, it was kewl.
21
Underworld (2003,  R)
Underworld
This is a great vampire and werewolf movie this my fav. vampire movie with kate beckinsale
22
She's the Man (2006,  PG-13)
She's the Man
Channing Tatum (Duke) is Friggin' hot in this movie!!!
23
The Ringer (2005,  PG-13)
The Ringer
its funny but then u feel sad about what your laughing at
24
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
Friday Night Lights
omg this was my favorite football movie.
25
Unleashed (Danny the Dog) (2005,  R)
Unleashed (Danny the Dog)
it was sad, good, suspence i luved morgan freeman
26
Land of the Dead (2005,  R)
Land of the Dead
it was somethin' different
27
The Rundown (Welcome to the Jungle) (2003,  PG-13)
The Rundown (Welcome to the Jungle)
a little thunder a little lightning LOL:)
28
Not Another Teen Movie (2001,  R)
Not Another Teen Movie
Funny but gross
29
Without A Paddle (2004,  PG-13)
Without A Paddle
Loved it so much i good not stop laughing for 3 days!
30
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
hilarious but stupid
31
Doom (2005,  R)
Doom
iAWESOME MOVIE!! BOught it for my PSP!!! lol Loved it!!
32
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
better than the first two
33
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
From Dusk Till Dawn
I love george clooney in this movie he's really hot in it
34
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
love it
35
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001,  R)
Thirteen Ghosts (13 Ghosts)
this will give you chills through the whole movie
36
Annapolis (2006,  PG-13)
Annapolis
youd figure it would have them going to war but really its about boxing, i thought it was good
37
The Family Stone (2005,  PG-13)
The Family Stone
Funny and Sad but its great
38
Deuce Bigalow: European Gigolo (2005,  R)
Deuce Bigalow: European Gigolo
thats enough space cake for you
39
Darkness Falls (2003,  PG-13)
Darkness Falls
Like a week after i watch this movie I lost my last baby tooth
40
Zoolander (2001,  PG-13)
Zoolander
ha gotta love Ben Stiller
41
The Craft (1996,  R)
The Craft
This is a great movie its sad because the hottest guy died
42
The Italian Job (2003,  PG-13)
The Italian Job
loved it
43
Blade (1998,  R)
Blade
I friggin LOVE this movie
44
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
I lovvved this movie!!!
45
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
adventure
46
Final Destination (2000,  R)
Final Destination
thriller really freaky
47
Troy (2004,  R)
Troy
i loved it, but orlando's character was a coward. i mean during the fight he crawled ot his brother feet. come on. but it was good i will admit tht.
48
Jackass - The Movie (2002,  R)
Jackass - The Movie
Friggin' Funny but they do stupid things!!
49
American Wedding (2003,  R)
American Wedding
friggin' hilarious!!!!
50
Hide and Seek (2005,  R)
51
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Fantastic Four
love it
52
Van Helsing (2004,  PG-13)
Van Helsing
Favorite movie about vampires and werewolves, besides underworld
53
The Ring Two (2005,  PG-13)
The Ring Two
I'm not your f "n'' mommy
54
Batman (1989,  PG-13)
Batman
loved it
55
Batman Returns (1992,  PG-13)
Batman Returns
best batman movie
56
Batman Forever (1995,  PG-13)
Batman Forever
I love all the batamans except for batman begins
57
Batman & Robin (1997,  PG-13)
Batman & Robin
love it
58
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
Jurassic Park III
awesome
59
Chicken Little (2005,  G)
Chicken Little
really cute
60
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
HOT!
61
Dude, Where's My Car? (2000,  PG-13)
Dude, Where's My Car?
"Dude!! you got a tatoo!" "Dude so do you!!" "Whats mine say??" "Sweet!! What does mine say?" "Dude!! What does mine say??" "Sweet! What about mine?" "Dude!" What does mine say" "SWWEEt!! What does MINE SAY!??" lol hilarious!! "and theeeen? and thenn??? lol haha
62
Saw (2004,  R)
Saw
Suspence, thiller and horror its perfect
63
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
Beetle Juice (Beetlejuice)
love it
64
The Dukes of Hazzard (2005,  PG-13)
The Dukes of Hazzard
I thought Bo Duke was supposed to get the girls.
65
Little Nicky (2000,  PG-13)
Little Nicky
adam sandler is friggin' hilarious in this movie
66
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
Coyote Ugly
hot
67
Dark Water (2005,  PG-13)
68
The Village (2004,  PG-13)
The Village
Its Stupid but some parts of it are good
69
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
Blade II (Blade 2)
loved it alot
70
Twilight (2008,  PG-13)
Twilight
AAAAAHHH!!!!! YAY IM SO FRAKIN EXCITED!!!!!! lol might not be liek the book exactly, but im still gonna watch it!!! lol
71
Ned Kelly (2004,  R)
Ned Kelly
it was good

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. Trakx
    Trakx posted 511 days ago

    Good taste in movies! :)