Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  XxLadybugxX's Rating My Rating
1
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
watched it loads of times and still love it, best film, best actors!!! so cool!!!
2
The Departed (2006,  R)
The Departed
Loved the cast, amazing!
it definetly deserved the oscar award for best film!!! like most the songs in it too!!!
3
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
great film, erm.......funny! if you haven't watched it, watch it! its good!
4
Drop Dead Gorgeous (1999,  PG-13)
Drop Dead Gorgeous
i like it!! i didnt get to watch it from the begining but its good!!
5
Evan Almighty (2007,  PG)
Evan Almighty
bruce almighty was funny, im hoping this will be too!
6
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty
funny funny funny! love jim!!!!!!
7
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny
cool songs, funny
8
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
The Man in the Iron Mask
i like the way leonardo changed charaters and played them so well!!
9
Legends of the Fall (1994,  R)
Legends of the Fall
very sad film but it was great, worth watching!!
10
Dick Tracy (1990,  PG)
Dick Tracy
weird gangster film, but it good
11
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz
best comedy ever!!!! LOVE THE CAST!
12
Anastasia (1997,  G)
Anastasia
one of the BEST cartoons i have ever watched!
13
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
love johnny and leo
<3 i cant believe leo didnt get an oscar for this!!!!
14
The Italian Job (2003,  PG-13)
The Italian Job
realy good!
15
Gangs of New York (2002,  R)
Gangs of New York
love leo, daniel and martin! <3 good film!!
16
Léon (The Professional) (1994,  R)
Léon (The Professional)
love gary oldman
17
Shine a Light (2008,  PG-13)
Shine a Light
great concert!!! Rolling Stones Rock! MArtin Scorsese Rocks!
18
Body of Lies (2008,  R)
Body of Lies
Loved leo!! Russell turned out to be idiot!!! Very jelous of golshifteh!! I really enjoyed the torture scene with leo!!
the book is equally good, worth a read!
19
Blood Diamond (2006,  R)
Blood Diamond
amazing, i cant believe he died, i didnt like him that much before that though, taking the diamond (tut tut)!!!
20
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
i loved it! jake is really sweet in this film not in a "normal" way!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments