My Favorite Movies


  XxLebaneseGirlXx's Rating My Rating
1
Shutter (2008,  PG-13)
Shutter 4.0 Stars
Pretty cool movie,Kept me interested.I know alot of people didn't want to see this because it was a re-make,So I definitely want to check out the original.Anyway I liked it,It was kind of a cross between The grudge and White Noise,So if you like that sort of thing then you should like this one alright.=)
Click to Rate
2
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
3
Saw II (2005,  R)
Saw II 5.0 Stars
It was amazing movie.
I like it .
Click to Rate
4
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring 3.5 Stars
I hope to watch the 2nd part.
Click to Rate
5
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
Click to Rate
6
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic 5.0 Stars
This is the great movie,
" Titanic "
Click to Rate
7
Aquamarine (2006,  PG)
Aquamarine Want To See
I like this movie.
:D
Click to Rate
8
Saw IV (2007,  R)
Click to Rate
9
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix 4.0 Stars
it's a nice a movie watch it guys :P
Click to Rate
11
American Pie (1999,  R)
Click to Rate
12
The Incredibles (2004,  PG)
Click to Rate
13
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight 5.0 Stars
lol,Like I was ever going to give this anything less than 5 stars.In fact just imagine that I drew another 3 or 4 stars on there,Cause YA its just that dam good.I was ready to be blown away and I got just that.Incredible sound too,I want to marry the THX guy.Anyway The cast is so good,I dont know about Maggie though I just don't dig on her too much,but thats a personal thing nothing to do with the movie.So lets get dirty then,Non stop action,It was over before I knew it,A few people have commented how long it seems and that they thought it should be shorter,Um I wasn't ready for it to be over.The whole ferry scene was really a trip,I didn't expect that,very cool.Heath Ledger was absolutely magical,in fact his magic trick made my tummy do a little flip too,but he IS the joker,I will probably get a lot of shit for this I DON"T CARE!Bring it!!! Not only does Heath Ledger play the Joker he evolved into the joker and I am sorry I think he makes Jack Nicholson's joker look like child's play.He smacked his version right outta the dam park !There just IS no comparison.Dark,demented,FEARLESS.I love every twisted second he was on the screen.I can't explain the exhilration of finally getting to see this after waiting for what seemed like eternity,It seemed like the wait got longer too after Heath passed away.But it's like stepping into the front car of the brand new roller coaster and literally after the DC comics logo flashed and it was beginning I felt myself take a deep breath,I knew I was in for a great ride.I shit you not I was like Christmas for me today.I know there will be other good movies this year,I won't LET anything in my heart or mind surpass this movie.Oh and families on a tight budget,I get it,but hear me out.If you have 1 movie that you can go to all year and see in the theater you want it to be this one,I guarantee it.Anyone who waits for this to come out on DVD ,you are cheating yourself out of the full experience.Nolan is a brilliant ,brilliant man,nothing was left out.Seriously,riveted the entire time,the music,plot,characters,everything was totally ON POINT.Here I am adding my extra stars here.Go see this movie ASAP!!! =)***** and 5 more for Heath *****
Click to Rate
14
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
The Mummy Returns 5.0 Stars
Cool
Click to Rate
15
Ella Enchanted (2004,  PG)
Ella Enchanted 5.0 Stars
It's wonderful.
Click to Rate
16
The Grudge 2 (2006,  PG-13)
The Grudge 2 5.0 Stars
It's wonderful and I'm waiting the third part :)
Click to Rate
17
Final Destination 4 (2009) (,  R)
Final Destination 4 (2009) 5.0 Stars
WOW , so i'm waiting 2 watch it soon .
Click to Rate
18
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
The Sixth Sense 5.0 Stars
Wonderful guys.
Click to Rate
19
Legally Blonde (2001,  PG-13)
Legally Blonde 5.0 Stars
Elle Woods (Reese Witherspoon) has it all. She's the president of her sorority, a Hawaiian Tropic girl, Miss June in her campus calendar, and, above all, a natural blonde. She dates the cutest fraternity boy on campus and wants nothing more than to be Mrs. Warner Huntington III. But, there's just one thing stopping Warner from popping the question: Elle is too blonde. Growing up across the street from Aaron Spelling might mean something in LA, but nothing to Warner's East Coast blue blood family. So, when Warner packs up for Harvard Law and reunites with an old sweetheart from prep school, Elle rallies all her resources and gets into Harvard, determined to win him back. But law school is a far cry from the comforts of her poolside and the mall. Elle must wage the battle of her life, for her guy, for herself and for all the blondes who suffer endless indignities everyday.
Click to Rate
20
The Unsaid (2001,  R)
The Unsaid 5.0 Stars
This is one of Vincent Kartheiser's shining moments as an actor. As the seemingly good natured, but emotionally tormented Tommy, his emotions run the gamut from shyness, to sensativity, to psychotic. Andy Garcia is equally compelling as Michael the psychologist who tries to unlock the hidden secrets inside the younger man's soul, all the while grappling with his own demons over his son's death & the increasing rift between himself and his rebellious daughter.
Click to Rate
21
Fireproof (2008,  PG)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments