My Favorite Movies
Movie To watch A Rainy Day:
The Tim Burton Festival is officialy open now ......
| XxMicroxX's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Pee-wee's Big Adventure (1985, PG) |
|
|
| 2 |
Beetlejuice (1988, PG) |
|
|
| 3 |
Batman (1989, PG-13) |
|
|
| 4 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
|
| 5 |
Batman Returns (1992, PG-13) |
|
|
| 6 |
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993, PG) |
|
|
| 7 |
Ed Wood (1994, R) |
|
|
| 8 |
Mars Attacks! (1996, PG-13) |
|
|
| 9 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
|
| 10 |
Planet of the Apes (2001, PG-13) |
|
|
| 11 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
|
| 12 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
|
| 13 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|


