Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  XxMissTiffanyAnnxX13's Rating My Rating
1
Magnolia (1999,  R)
Click to Rate
2
Cannibal Holocaust (1979,  NC-17)
Click to Rate
3
Natural Born Killers (1994,  R)
Click to Rate
4
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, The Vampire) (1922,  Unrated)
Click to Rate
5
Zombi 2 (Zombie) (1980,  R)
Click to Rate
6
Dagon (2001,  R)
Click to Rate
7
Re-Animator (1985,  R)
Click to Rate
8
Buffalo 66 (1998,  R)
Click to Rate
9
The Brown Bunny (2003,  Unrated)
Click to Rate
10
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
11
Dream a Little Dream (1989,  PG-13)
Click to Rate
12
My Own Private Idaho (1991,  R)
Click to Rate
13
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
14
Rosemary's Baby (1968,  R)
Click to Rate
15
Memento (2000,  R)
Click to Rate
16
Night of the Living Dead (1990,  R)
Click to Rate
17
American History X (1998,  R)
Click to Rate
18
The Goonies (1985,  PG)
Click to Rate
19
True Romance (1993,  R)
Click to Rate
20
Big Money Hustlas (1999,  Unrated)
Click to Rate
21
Coffee and Cigarettes (2003,  R)
Click to Rate
22
There Will Be Blood (2007,  R)
Click to Rate
23
30 Days of Night (2007,  R)
Click to Rate
24
Hostel (2006,  R)
Click to Rate
25
Clerks (1994,  R)
Click to Rate
26
Uomini si nasce poliziotti si muore (Live Like a Cop, Die Like a Man) (1976,  Unrated)
Click to Rate
27
Dead Poets Society (1989,  PG)
Click to Rate
28
Girl, Interrupted (1999,  R)
Click to Rate
29
Half Baked (1997,  R)
Click to Rate
30
Mallrats (1995,  R)
Click to Rate
31
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
Click to Rate
32
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
33
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
34
Schindler's List (1993,  R)
Click to Rate
35
Shaun of the Dead (2004,  R)
Click to Rate
36
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Click to Rate
37
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Click to Rate
38
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Click to Rate
39
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
40
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
41
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
42
The Notebook (2004,  PG-13)
Click to Rate
43
Thirteen (2003,  R)
Click to Rate
44
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
Click to Rate
45
Young Frankenstein (1974,  PG)
Click to Rate
46
Beyond Re-Animator (2003,  R)
Click to Rate
47
The Evil Dead (1982,  NC-17)
Click to Rate
48
Evil Dead 2 (1987,  R)
Click to Rate
49
Broken Blossoms (1918,  Unrated)
Click to Rate
50
Romeo and Juliet (1968,  PG)
Click to Rate
51
The Abominable Dr. Phibes (1971,  PG-13)
Click to Rate
52
The Audition (2000,  Unrated)
Click to Rate
53
Capote (2005,  R)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments