My Favorite Movies


  xXxHotPommexXx's Rating My Rating
1
Happy Feet (2006,  PG)
Happy Feet
really good film me and my friends laughed all the way through coz it should be x rated lol alot of gay and "happy" to put it nicly penguins lol great to watch!
2
The Wedding Date (2005,  PG-13)
The Wedding Date
a sweet love story about: kat ( debra messing) is determend to go to her sisters wedding with a date, rather than face the ridicule of her family and in order to show up her ex-fiance! she resorts to the yellow pages to find a last minuit escort- nick. his dashing good looks ( i dont think so lol) and quik witted charm may win over her family, but will they win over kat? filled with unexpected twists and endless laughs, " the wedding date" is the one date you`ll want to keep!
3
Lilo & Stitch (2002,  PG)
Lilo & Stitch
a great family film about creation 626 (stich) is created by the evil geniouse jumba! they go to capture the evil creation but will stich stay evil forever?
4
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch (2005,  PG)
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch
much better than the first 1 because it made me cry twice not once! about: before all 626 experiments land in hawaii, stich is living the good life. he helps lilo follow in the footsteps of her mother as she prepares for the big island hula contest. life seems perfect, but when stich gets a glitch, there world goes haywire. now its going to take lilo, nani, jumba and a whole lot of ohana for them to save their funny fluffy little friend. ENJOY!
5
Love Actually (2003,  R)
Love Actually
from the makers of notting hill and bridget jones comes the ultimate romantic comedy. this blockbuster film includes a fantastic all-star cast and an outstanding soundtrack.

the hilarious love actually explores the ups and downs of relationships in the weeks building up to christmas. boyfriends and girlfriends, husbands and wives, fathers and sons, rock stars and managers all combine to make love actulally not just one story but ten diffferent ones.
6
Zoolander (2001,  PG-13)
Zoolander
graet funny film with loads of laughs!!!! reomended!
7
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
great film!
8
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
great film!
9
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
BRILLIANT! i love loard of the rings all of them they are all great storys with lots of action!
10
A Little Princess (1995,  G)
A Little Princess
awww this is a sweet story about a girl who lived in africa and moved to early america, her dad goes to war and gets very ill they think hes dead so she has to become a slave in the boarding school she meets a friend and a prince! will she ever see her father again?
11
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny
i so want to see this film
12
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
great film! it might be just coz i think jack black is a good actor but still a goodfilm.
13
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
very good action packed film. with lots of fighting and shooting but great.. the film is great 2 watch!
14
Ghost (1990,  R)
Ghost
another one of my cheesy yet sweet old films starring: demmi moore, patrick swazy and whoopi goldburg!
15
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
yet another cheesy old love story but i dont care i like them there sweet!
16
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
great film!
17
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life
great film!
18
The Mummy (1999,  PG-13)
The Mummy
great film but kinda grosse!
19
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
The Mummy Returns
great film but kinda grosse!
20
Cars (2006,  G)
Cars
i admit it i like cheesy animation movies!
21
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
Just Like Heaven
great sweet love story starring resse witherspoon!
22
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring
havent seen it but it looks like a great movie! :D
23
Anastasia (1997,  G)
Anastasia
i luv this film and know 1 song in french! wow! lmao
24
The Lion King (1994,  G)
The Lion King
i luv this film i always cry!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments