My Favorite Movies


  xXxLatzyxXx's Rating My Rating
1
X2 (2003,  PG-13)
2
X-Men (2000,  PG-13)
X-Men
one of the best superhero film ever...:)
3
The Emperor's New Groove (2000,  G)
The Emperor's New Groove
LLAMA!!..=D...<3333 Kuzco
4
TMNT: Teenage Mutant Ninja Turtles (2007,  PG)
TMNT: Teenage Mutant Ninja Turtles
^_^...Great CGI, Great Voice cast, Storyline was okay to....Possible Sequal....I THINK SO..=D
5
Scarface (1983,  R)
Scarface
one my favourite movie of all time
6
The Lion King (1994,  G)
The Lion King
cried all the time
7
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) (2005,  R)
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior)
Tony Jaa..kicks arse!!!...shame Bruce lee is dead..=[..seeing them fight each other would be Awesome!!
8
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) (2005,  R)
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King)
=0....SOOOOOOOOOOOO AMAZING..=D....*sniffles*..poor elephant....KORN is soooooooooo CUTE..=P
9
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
Finally saw it!!..TOTALLY FUCKIN AWESOME!!....if it REALLY is his final Martial Arts Epic....I take my Hat off to him.....*wonders what hat tho*....Bravo!!!
10
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
no film will revolutionise FX like Matrix
11
Taking Lives (2004,  Unrated)
Taking Lives
Amazing
12
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver
Excellent
13
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
i was speechless...40 times and still countin
14
The Pianist (2002,  R)
The Pianist
Amazing....Adrien Brody was superb!!
15
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance)
Great..but not as good as Oldboy..
16
Memento (2000,  R)
Memento
guy pearce is great in this
17
Spawn (1997,  PG-13)
18
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
WOW
19
The Shaolin Temple (1982,  Unrated)
The Shaolin Temple
Shaolin Rules
20
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
hum hum...HOW WOULD YOU LIKE TO SUCK MY BALLS!!!
21
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie
MIKEY RULES!!!!!....=D
22
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
great romance story
23
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
jack black RULES
24
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
25
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
WHY JACK WHY............cant wait for the third
26
Dragonball Evolution (2009,  PG)
27
Oldboy (2005,  R)
Oldboy
Absolutly Amazing! Fucked up...but still amazing
28
Full Metal Jacket (1987,  R)
Full Metal Jacket
One of my fave Vietnam films
29
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
Amazing =O love the Pencil trick!! lol
30
HULK VS. (2009,  PG-13)
31
Tropic Thunder (2008,  R)
Tropic Thunder
PMSL all the way though!! Loved the Spoof Trailers at the beginning. Tom Cruise dancing was GENIOUS !!
32
WALL-E (2008,  G)
WALL-E
It's my new number 1 pixar film now..sorry Nemo!!
33
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo
Cryed at the begining, middle and end.... :-)
34
Back to the Future (1985,  PG)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. EnigmaticHallucination
    EnigmaticHallucination posted 57 days ago

    My goodness it's like you picked all the awesome movies out of my list =P